fbpx

Proč si vybrat nás?

  • Diagnostika zdarma
  • Konzultace zdarma
  • Svoz zakázky zdarma
  • Vysoká úspěšnost
  • Možnost expresní záchrany dat
  • V případě neúspěchu neplatíte nic
  • Konkurenceschopné ceny
  • Slevy pro studenty, seniory a handicapované
  • Slevy pro obchodní partnery

Z praxe

Z našeho blogu

SSHD disky - hybrid HDD a SSD? Ne tak docela. Záchrana dat z SSDH Seagate, WD a Toshiba


Na první pohled vypadá SSHD disk stejně, jako obyčejný HDD a i při bližším zkoumání jsou si velmi podobné. Rozdíl je v NAND paměťovém čipu, který má SSHD navíc. Tento má v sobě uloženou část firmware kvůli urychlení inicializace disku a je využíván jako cache (rychlá vyrovnávací paměť) pro uživatelská data. A je často zdrojem nebo součástí problémů.

SSHD jsou odpovědí výrobců Seagate, Western Digital a Toshiba na poptávku po discích s velkou kapacitou a rychlou přístupovou dobou. V době, kdy SSD byly velice drahé a s malou kapacitou, to mohla být zajímavá alternativa. Často se s nimi setkáme v noteboocích, kdy uživatel ani neví, jaký disk mu v jeho přenosném počítači brumlá.

Častou příčinou problémů SSHD je právě jeho NAND paměť, která trpí stejnými neduhy, s jakými se setkáváme u SSD. Tato paměť má de facto již z výroby předurčenou životnost. Je to dáno technologickými a fyzikálními limity tohoto typu úložiště, které by mělo zvládnou určité množství cyklů zápisu a čtení a pak se očekává jeho postupná degradace. Samozřejmě by jeho životní cyklus měl být poměrně dlouhý, aby disk mohl uživateli sloužit dlouhá léta. Ne vždy tomu tak je a právě NAND paměť bývá slabou stránkou SSDH disků. I zde platí, že zálohování je nejlepší prevence ztráty dat.

Když selže NAND paměť u SSHD

NNAND paměť je umístěna na elektronice disku a slouží k rychlejšímu startu operačního systému, obsahuje často využívaná servisní data disku apod. Přesný způsob využití se liší podle výrobce a modelu. Pokud dojde k selhání této části disku, uživatel tím ztratí přístup ke svým datům, leč disk se může (ale nemusí) na první pohled v operačním systému jevit normálně.

Další problémy SSHD

Hlavní datové úložiště SSHD je standardní mechanický pevný disk. I neduhy má tedy stejné a častými problémy jsou vadné čtecí hlavy, poškozené datové plotny či defektní motor disku. S tím pak souvisí problémy v servisní oblasti disku a například u disků Seagate časté problémy s translatorem - důležitým adaptivním modulem, bez kterého se k datům nedá přistupovat. Je to samozřejmě jen jeden z mnoha příkladů. Selhání čtecích hlav a/nebo datových ploten je u mechanických pevných disků patrně nejčastější závažná příčina ztráty dat, ne vždy však je způsobena pádem nebo nárazem disku, jak se často zákazníci domnívají. K selhání tohoto typu dochází i bez vnějšího zásahu.

Co (ne)dělat, když jsou data nedostupná

Ztráta dat je nepříjemná a uživatel se téměř vždy pokusí disk připojit znovu a na více počítačích. Pokud se disk navenek projevuje normálně, tak se tímto postupem zpravidla nic nezkazí. Když už se však z disku linou neobvyklé zvuky jako cvakání a chrčení, uživatel by měl zpozornět a přinejmenším kontaktovat specialisty na záchranu dat s žádostí o konzultaci. Dá se tak předejít závážnějšímu poškození nebo absolutní ztrátě dat.

Nikdy se disk doma nepokoušejte sami rozebrat a hledat, co se uvnitř pokazilo. V takovém stavu jsme již obdrželi řadu disků. Otisky prstů na datových plotnách, neodborně vyměněné čtecí hlavy, absolutně zdeformované čtecí hlavy jakýmsi pokusem o jejich oživení a tím i zničené datové plotny, někdy i části čehosi uvnitř disku. Často je pak již disk zničen, nikoliv však nutně původní vadou samotnou.

Požádejte o pomoc odborníky na záchranu dat, pokud víte nebo máte podezření, že váš disk selhal. Předejdete tak možným závažnějším problémů. A pokud se chcete ztrátě dat vyvarovat, zálohování dat je nejlepší prevence! 

 Potřebujete poradit? Kontaktujte nás.

Konzultace, nezávazná diagnostika, bezplatný svoz

Chybná hodnota
Chybná hodnota
Chybná hodnota
Chybná hodnota

Přejete si zajistit bezplatný svoz? Zadejte prosím adresu. Předem vás budeme kontaktovat.

Invalid Input
Invalid Input