fbpx

Proč si vybrat nás?

  • Diagnostika zdarma
  • Konzultace zdarma
  • Svoz zakázky zdarma
  • Vysoká úspěšnost
  • Možnost expresní záchrany dat
  • V případě neúspěchu neplatíte nic
  • Konkurenceschopné ceny
  • Slevy pro studenty, seniory a handicapované
  • Slevy pro obchodní partnery

Z praxe

Z našeho blogu

Obnova dat z RAID po selhání HDD v NAS. Někdy varovné mechanismy nestačí

I při použití do NAS vodných disků, RAID 6 a dodržení téměř všech pravidel správného provozu RAID se může něco pokazit. Tentokrát byl na vině software NAS.


RAID 6 je odolný vůči výpadku až 2 disků a disky WD RED nejsou žádná ořezávátka, do NAS se ideálně hodí. V tomto případě se sešly 3 neduhy. Ten menší z nich je fakt, že míchat CMR a SMR disky v rámci jednoho diskového pole není dobrý nápad, zejména ne tam, kde se uložená data často mění. V tomto případě disky WD60EFRX jsou CMR a disk WD60EFAX SMR. Neduh druhý: RAID není záloha. Neduh třetí: přestože software NAS by měl v případě selhání jednoho nebo více disků varovat, zde se nestalo nic. Všechny tři pohromadě způsobily, že zdánlivě normálně funkční diskové pole začalo fungovat nepoužitelnou rychlostí a následně selhalo.

NAS: Synology DS2015xs
Konfigurace RAID: RAID 6
Disky 1-5: WD60EFRX
Disk 6: WD60EFAX
Problém: Samovolné selhání RAID, data nedostupná

Trochu detailněji

CMR a SMR disky nepatří do jednoho úložiště/diskového pole. CMR disky s běžným způsobem zápisu a pro tuto konkrétní NAS a její využití vhodné. Disky WD60EFRX byly použité původně, následně jeden z nich začal selhávat a byl nahrazen diskem WD60EFAX. Jak jsme zjistili, tak uživatel v tom byl nevinně, disk zakoupil v době, kdy se společnost WD z jakýchsi interních pohnutek snažila SMR před uživateli utajit. Tento diskový mix by ale neměl být nikterak fatální, v nejhorším by způsoboval pomalé ukládání a čtení dat. V této sestavě disky v NAS fungovaly již nějakou dobu. SMR disk však začal chybovat a přestože NAS nedala najevo žádný problém (ač by měla), tak selhávání tohoto disku chod RAID 6 zpomalilo k nepoužitelnosti a tím upozornilo na problém.

RAID není záloha. Přestože RAID 6, který je v této konfiguraci použitý, je odolný vůči výpadku až 2 disků, tak by data měla být zálohována. Uživatel může namítnout, že zálohovat takové objemy dat není jen tak a právě proto investoval do dražšího zařízení a disků. Inu to už je volba každého uživatele či správce IT. Záchrana dat z RAID následně může být dražší, než větší investice na začátku. Zálohování z NAS Synology se dá elegantně vymyslet replikací dat na další NAS Synology. Pravda je, že investice na začátku pak bude de-facto dvojnásobná. Více o RAID a zálohování například v tomto článku.

Selhání obslužného software NAS je popravdě trochu zvláštní, nicméně soudě z fotodokumentace od klienta a vlastní diagnostiky NAS opravdu nehlásila žádné výpadky či selhání. Uživatelská data však nebyla dostupná a odezva NAS extrémně pomalá. NAS nešla korektně vypnout, restartovat, poté již ani zapnout.
V této NAS Synology DS2015xs je instalovaný DSM 6.2 (interní software NAS) a ten je dnes již zastaralý. Jak se ukázalo při následné diagnostice, jeden z disků vykazoval chyby a druhému selhal souborový systém (následným kompletním testem prošel bez chyb). Též v logu NAS o těchto selháních lze dohledat záznam. Proč tedy NAS nevarovala před výpadkem jednoho z disků a selháváním druhého, disky nevyřadla a ani nezvládla další provoz s RAID v degradovaném stavu je otázkou, která nicméně poukazuje na fakt, že zálohování má svůj smysl i v případě použití RAID 6.

Záchrana dat z NAS Synology DS2015xs

Disky WD nejdříve prošly důkladným otestováním. Jeden z nich vykazoval chyby povrchu datových ploten, druhému selhal souborový systém, ale jinak byl v pořádku. Nicméně to v tomto případě vedlo až k absolutní nedostupnosti dat. Obnova dat z RAID 6 po identifikaci problému a důkladném testu již nebyla pro odborníka příliš komplikovaná, jelikož k sestavení diskového pole v tomto případě postačí 4 disky z 6. Klient i přes původní obavy byl po této zprávě klidnější.

Výsledek: 100% dat zachráněno. NAS jsme oživili, přidali nové disky (pro jistotu si klient přál vyměnit oba), prověřili NAS po hardwarové i softwarové stránce a aktualizovali obslužný software. Klient 100% spokojen :-)

Záchrana dat z RAID metodou pokus-omyl - častá chyba uživatele

Tento příklad postupu v případě selhání diskového pole byl téměř učebnicový. Klient hned po zjištění problému kontaktoval specialisty na obnovu dat z diskových polí, udělal záznam stavu - fotodokumentaci, sám se do žádných experimentů nepouštěl.

Pokud vás potká podobný problém, rozhodně se nepouštějte do experimentů! Přehazovat pozice disků a měnit konfiguraci NAS / RAID vám data nezachrání. Z relativně jednoduché zakázky dat by se tak mohla stát zakázka komplikovaná a drahá.

Máte problém s RAID, NAS či jiným datovým médiem? Neváhejte nás kontaktovat.

Konzultace, nezávazná diagnostika, bezplatný svoz

Chybná hodnota
Chybná hodnota
Chybná hodnota
Chybná hodnota

Přejete si zajistit bezplatný svoz? Zadejte prosím adresu. Předem vás budeme kontaktovat.

Invalid Input
Invalid Input