fbpx

Proč si vybrat nás?

  • Diagnostika zdarma
  • Konzultace zdarma
  • Svoz zakázky zdarma
  • Vysoká úspěšnost
  • Možnost expresní záchrany dat
  • V případě neúspěchu neplatíte nic
  • Konkurenceschopné ceny
  • Slevy pro studenty, seniory a handicapované
  • Slevy pro obchodní partnery

Z praxe

Z našeho blogu

Záchrana dat z HDD Seagate - malý zázrak v nočních hodinách

Pevné disky Seagate jsou v mnohých ohledech komplikované, pokud dojde k selhání čtecích hlav a/nebo datových ploten. Trpělivost však mnohdy data přináší.


Expresní zakázka na obnovu firemních dat, bez kterých část provozu stojí a jejich ztráta by přinesla velké potíže. Disk Seagate ST500DM002 fungoval v prostředí se 24/7/365 zátěží, k čemuž tento model rozhodně určen není. Zálohy tvořené jen sporadicky, zkrátka celá tato kombinace událostí si říkala o datovou katastrofu. A ta přišla.

Disk na obnovu dat: Seagate ST500DM002
Kapacita: 500GB
Problém: selhání motoru v kombinaci se selháním čtecích hlav a datových ploten

V non-stop provozu používejte disky k tomu určené

Popsaná kombinace vad je vskutku vzácná. Selhání čtecích hlav a/nebo datových ploten je problém častý. Selhání (zadření) motoru disku je již vada poměrně méně častá. K jejich kombinaci v tomto případě došlo patrně únavou materiálu, kdy disk po vypnutí kvůli údržbě systému zcela selhal, nestáhl čtecí hlavy do bezpečné zóny mimo zónu s uživatelskými daty a v témže okamžiku selhal motor disku. Aby problém byl ještě komplikovanější, tak tento disk má čtecí hlavy zaparkované ve středu datových ploten. Moderní disky již tento způsob nepoužívají a čtecí hlavy jsou po vypnutí disku staženy zcela mimo datové plotny, na tzv. parkovací rampy. Naštěstí disk měl pouze 1 datovou plotnu a 2 čtecí hlavy, takže s touto překážkou jsme si snadno poradili. Horší ale byl již degradující povrch datových ploten. To je pro mnoho disků Seagate předzvěstí totálního konce.

Záchrana dat z disku Seagate ST500DM002

Řešení této náročné obnovy dat se skládalo z řady úkonů a některé z nich bylo třeba opakovat. Nejprve bylo nutné vyjmout čtecí hlavy a prověřit jejich stav pod mikroskopem. Úkol obtížnější, než u většiny realizací, protože čtecí hlavy byly jednak “zaseklé” v datových plotnách a také jejich bezpečná zóna byla ve středu datových ploten, jak již bylo řečeno. Po vyjmutí čtecích hlav bylo zjištěno, že magnetický slider jedné z nich je již pokrytý drobnou vrstvou prachu, který vzniká postupnou degradací datových ploten. V takových případech je možná cesta k datům opakovaným čištěním čtecích hlav i datových ploten, respektive výměnou čtecích hlav a následným opakovaným čištěním. Šance u tohoto typu obnovy a značky Seagate jsou mizivé, ale je třeba vyzkoušet všechny možnosti. Způsob čištění čtecích hlav a datových ploten je poměrně komplikovaný a náročný, nicméně po několikátém pokusu a druhé výměně čtecích hlav se úspěch dostavil a disk se inicializoval. Nikoli bez chyb, ale bylo možné zálohovat servisní oblast, zobrazit strukturu uživatelských dat a obnovit cílové soubory, kterých naštěstí nebylo mnoho.

Výsledek: Obnova cílových dat 100% úspěšná, méně důležitá data z cca 95% obnovena. Kdyby však tento disk byl plný dat, číslo by jistě takto vysoké nebylo a je značná pravděpodobnost, že by disk po dlouhodobějších pokusech selhal zcela.

Klient se jistě poučil nejen že bude pečlivě zálohovat, ale také v provozu 24/7/365 bude používat jiný, k tomuto účelu vhodnější, disk. Vhodný může být například WD RED PRO nebo Seagate IronWolf, nicméně pokud si nevíte rady s řešením podobného nedostatku, neváhejte se na nás obrátit.

Potřebujete poradit? Kontaktujte nás

Konzultace, nezávazná diagnostika, bezplatný svoz

Chybná hodnota
Chybná hodnota
Chybná hodnota
Chybná hodnota

Přejete si zajistit bezplatný svoz? Zadejte prosím adresu. Předem vás budeme kontaktovat.

Invalid Input
Invalid Input