fbpx

Proč si vybrat nás?

 • Diagnostika zdarma
 • Konzultace zdarma
 • Svoz zakázky zdarma
 • Vysoká úspěšnost
 • Možnost expresní záchrany dat
 • V případě neúspěchu neplatíte nic
 • Konkurenceschopné ceny
 • Slevy pro studenty, seniory a handicapované
 • Slevy pro obchodní partnery

Z praxe

Z našeho blogu

Často kladené otázky

Máte dotazy ohledně obnovy dat? Rádi vám na ně odpovíme.

Co je to obnova dat?

Obnova dat je proces obnovy nepřístupných dat (souborů) z paměťového média. Data mohou být nepřístupná z různých příčin, kdy mezi nejčastější patří:

 • Poškozený povrch ploten nebo poškozené čtecí hlavy u klasických magnetických disků. Tato vada může být způsobena výrobní vadou, nevhodným zacházením s diskem, pádem apod.
 • Poškozená elektronika klasického magnetického disku. Může se jednat o výrobní vadu, fyzické poškození, poškození výbojem elektrického proudu a další.
 • U SSD, USB flash disků, SD karet a dalších paměťových médií tohoto typu se často setkáváme s vadným řadičem, respektive firmwarem. Týká se to tedy hlavně elektroniky a řídícího software daného média a v některých případech se jedná o komplikovaný způsob záchrany dat.
 • Poškozený souborový systém. Jedná se o softwarovou vadu, která se může vyskytnout u všech typů paměťových médií a všech operačních systémů. Způsobena může být selháním operačního systému, počítačovým virem, chybou hardwaru mimo samotné paměťové médium či lidským faktorem.
 • Smazaná data či naformátovaný disk (médium) jsou další častou příčinou nedostupnosti uživatelských dat. Nemusí se jednat o závažný problém, pokud uživatel s datovým médiem po smazání dat, respektive naformátování oddílu disku (média), již dále nepracoval. I zde mohou nastat další komplikace (šifrovaná data, typ formátování použitý uživatelem...).

Kolik zaplatím, pokud si objednám obnovu dat u Exalab data recovery?

Každý případ posuzujeme individuálně. Cena se odvíjí od druhu poškození datového média, respektive souborového systému. Další aspekt ovlivňující cenu je priorita zakázky, pokud zákazník na záchranu dat spěchá, bude cena vyšší za prioritní práci na zakázce. Diagnostika datového média je vždy zdarma a za záchranu platíte pouze v případě, kdy je záchrana dat úspěšná.

Orientační ceny naleznete v našem ceníku záchrany dat.

Jak zjistím, zda se jedná o vadu datového média a tedy o ztrátu dat?

Pokud se váš pevný disk, SSD, flash disk, SD karta, RAID či jiné datové úložiště začne chovat nestandardně, je vždy důležité věnovat stavu pozornost a řešení neodkládat. Někdy se může jednat o varovný signál před absolutním selháním média.

Mezi nejčastější příznaky patří:

 • Operační systém nenabíhá, počítač hlásí selhání pevného disku.
 • Během startu operačního systému dochází k samovolným restartům počítače.
 • Samovolné selhávání aplikací, zamrzání aplikací / operačního systému.
 • Pomalý přístup k datům.
 • Pevný disk vydává neobvyklé zvuky (cvakání...).
 • Počítač, mobil, tablet, fotoaparát... se chovají normálně, nelze však načíst soubory, které byly v zařízení uloženy.
 • Po pádu nebo nárazu média jsou data nedostupná (v případě mechanického poškození důrazně doporučujeme již nezkoušet médium zapínat, může dojít k absolutní ztrátě dat).
 • Zařízení hlásí, že je třeba naformátovat datové médium - např. SD karta v mobilním telefonu nebo fotoaparátu.

Pokud si nejste jisti, co se s vaším zařízením děje nebo si přejete objednat bezplatnou diagnostiku paměťového média, neváhejte nás kontaktovat.

Jaký doporučujete postup, pokud jsou data nedostupná?

Pokud jsou data nedostupná bez zjevné příčiny, je nejdůležitější se zařízením / médiem již dál nepracovat a vypnout jej. Pokud je datové médium funkční, ale data na něm nemůžete nalézt, dalším ukládáním a čtením jiných dat či jen samotnou prací s operačním systémem můžete o důležitá data přijít, protože budou přepsána. Pokud je datové médium mechanicky poškozeno, dalším používáním můžete data neobnovitelně zničit.

Pokud se projevují některé příznaky uvedené výše nebo se zařízení / datové médium chová jiným neobvyklým způsobem, pak je nezbytné s datovým médiem již dál nepracovat a nepokoušet se datové médium “nějak oživit”. Laickými pokusy můžete datové médium více nebo absolutně poškodit a obnova dat již nemusí být možná.

Využijte naši bezplatnou diagnostiku, kdy vám naši specialisté na záchranu dat z datových médií sdělí přesnou příčinu problémů a další možnosti.

Jak dlouho trvá obnovení dat?

Délka samotného procesu obnovy dat závisí na mnoha faktorech. Na všech zakázkách samozřejmě pracujeme bez zbytečných prodlev, na expresních zakázkách pak práce započnou v řádu hodin. V 90% případů je doba realizace záchrany dat od schválení zakázky klientem 2-5 pracovních dnů.

Faktory ovlivňující délku procesu obnovy dat:

 • typ poškození paměťového média (softwarové, hardwarové - mechanické poškození);
 • rozsah poškození;
 • kapacita paměťového média;
 • použitý souborový systém;
 • použité šifrování uživatelských dat;
 • chyby uživatele po selhání paměťového média;
 • potřebné náhradní díly (disponujeme rozsáhlou zásobou náhradních dílů, ale občas nějaký není k dispozici nebo rozsahem poškození je potřeba více identických dílů).

Přesnější informace o odhadované době realizace vám sdělíme po provedení bezplatné diagnostiky.

Musím osobně přivézt datové médium?

Nemusíte. Kontaktujte nás a my pro vás rádi zajistíme svoz datového média do naší laboratoře.

Jaký je proces obnovy dat? Jak se s mými daty a datovým médiem zachází?

 1. Po diagnostice datového média a schválení zakázky ze strany zákazníka přebírá médium náš technik, který určí nejvhodnější postup obnovy dat.
 2. Následuje obnova dat na softwarové úrovni (smazaná data, práce s firmware datového média...),na hardwarové úrovni (poškozené čtecí hlavy či povrch, zničená elektronika disku...), případně kombinovaná. Je vytvořena binární kopie datového média na naše datová úložiště.
 3. Z binární kopie datového média vykopírujeme uživatelská data, případně celý diskový oddíl na médium, které bude předáno klientovi. V případě zasílání obnovených dat některou online metodou, jsou data šifrována. Stejně tak na přání klienta i v jiných případech.

Bohužel ne vždy se povede data zachránit. V takovém případě samozřejmě neúčtujeme klientovi žádné poplatky.

Máte dotaz k procesu záchrany dat? Neváhejte nás kontaktovat nebo navštivte náš blog.

Budou obnovená data uložena zpět na původní médium?

Ve většině případů ne. Pokud se nejedná o čistě softwarovou vadu, nelze datové médium určené k obnově dat znovu použít. Bylo by to vysoce nespolehlivé řešení.

Datové médium na obnovená data si zákazník může dodat své vlastní, případně je možnost u nás zakoupit vhodný nosič, s jehož výběrem rádi pomůžeme.

Je záchrana dat vždy 100% úspěšná?

Přestože v EXALAB Data Recovery máme vysokou úspěšnost obnovy dat, není možné garantovat, že 100% dat bude obnoveno.

Úspěšnost obnovy dat závisí na mnoha faktorech. Druh poškození a jak uživatel s datovým médiem po zjištěné vadě či nedostupnosti dat dále manipuloval, jsou zásadní ukazatele pro další postup a úspěšnost obnovy dat.

Obecně lze důrazně doporučit, aby uživatel po zjištěné vadě s datovým médiem nezkoušel žádné neodborné pokusy o záchranu dat. Pokud je například pevný disk poškozen pádem na zem nebo z jiné příčiny vydává neobvyklé mechanické zvuky, je velká šance, že opakovaným zapnutím disku snižujete možnosti úspěšné záchrany dat. V krajním případě může dojít i k absolutní likvidaci povrchu ploten disku a data mohou být ztracena navždy.

Dalším příkladem by mohla být omylem smazaná data. U klasických pevných disků pouhým smazáním dat k jejich faktickému smazání nedojde. Zjednodušeně řečeno, disk pouze dostane informaci, že místo, kde se data nachází, může znovu využít a uvolní je pro nová data. Další prací s diskem a zapisováním dalších dat zvyšujete pravděpodobnost, že takto uvolněné místo bude přepsáno jinými daty. Pokud se tak stane, původní data jsou nenávratně ztracena.

Ke zjištění stavu poškozeného datového média můžete využít naši bezplatnou diagnostiku. U nás vždy platíte pouze za úspěšně obnovená data!

Datové médium je stále v záruce. Zaniká záruka při záchraně dat?

Záleží na typu poškození. Budeme se snažit, abyste o záruku nepřišli.

Přesné informace obdržíte po bezplatné diagnostice. Diagnostiku vždy provádíme neinvazivně, pokud není s klientem výslovně domluveno jinak. Samotnou diagnostikou tedy o záruku nepřijdete.

Nabízíte službu skartace (bezpečného smazání) dat?

Ano, nabízíme. Skartace (bezpečné smazání) dat je úzce spojena se samotnou záchranou dat a patří do portfolia služeb, které EXALAB Data Recovery nabízí.

Garantujeme skartaci dat dle nejvyšších standardů. Po takto provedené skartaci již není možné data z datového média žádným způsobem obnovit a datové médium tedy můžete bezpečně předat k dalšímu použití. O skartaci dat dle nejvyšších standardů vám bude vystaveno potvrzení.

Mám jiný dotaz.

Rádi vám odpovíme na jakýkoliv dotaz z oblasti záchrany dat z paměťových médií. Pokud jste odpověď na svůj dotaz nenalezli na našem webu, neváhejte nás kontaktovat nebo dotaz jednoduše zašlete pomocí tohoto formuláře.

 

Konzultace, nezávazná diagnostika, bezplatný svoz

Chybná hodnota
Chybná hodnota
Chybná hodnota
Chybná hodnota

Přejete si zajistit bezplatný svoz? Zadejte prosím adresu. Předem vás budeme kontaktovat.

Invalid Input
Invalid Input