fbpx

Proč si vybrat nás?

 • Diagnostika zdarma
 • Konzultace zdarma
 • Svoz zakázky zdarma
 • Vysoká úspěšnost
 • Možnost expresní záchrany dat
 • V případě neúspěchu neplatíte nic
 • Konkurenceschopné ceny
 • Slevy pro studenty, seniory a handicapované
 • Slevy pro obchodní partnery

Z praxe

Z našeho blogu

Záchrana dat z NAS, DAS, RAID a jiných datových úložišť

Záchrana dat NAS a obnova dat NAS i jiných síťových úložiť, serverů a diskových polí RAID. Máme dlouholeté zkušenosti se záchranou a obnovou dat ze všech typů datových médií.

Ztratili jste přístup k důležitým datům?
Přestalo vaše síťové úložiště NAS, server nebo RAID bez varování fungovat?
Ztrácíte cenné hodiny času, když váš business stojí?

Průvodce obsahem

Co byste měli udělat v případě selhání datového úložiště

 • Zůstaňte v klidu.
 • Vypněte poškozené zařízení (NAS, server, počítač...).
 • Zachovejte nebo poznamenejte si pozice disků v zařízení tak, jak byly v době selhání.
 • Nepřipojujte mechanicky poškozené disky (např. po pádu či nárazu) a nezkoušejte neodborné pokusy o přístup k datům.
 • Využijte diagnostiku i svoz datových médií zdarma.

Profesionální záchranu dat z NAS a obnovu dat z NAS, i z dalších síťových úložišť, serverů a diskových polí RAID nabízí Exalab s mnohaletou zkušeností v oboru záchrany dat a s využitím nejmodernějších technologií na trhu. Naši technici pomohli již řadě klientů úspěšně obnovit data při selhání jednoho nebo více disků v zařízení (diskovém poli RAID), případně selhání řadiče. Naše dlouhodobá úspěšnost záchrany a obnovy dat z NAS, serverů a diskových polí RAID se pohybuje okolo 90 %.

 • Diagnostiku NAS, serverů, RAID i všech ostatních druhů paměťových médií provádíme ZDARMA!
 • Záchranu dat z NAS, serverů i RAID nabízíme pro všechny konfigurace, ze všech druhů zařízení.

Čas jsou peníze a to zejména u firemních klientů, kteří mají na datových úložištích uložena důležitá pracovní data. Většinu dílů potřebných k záchraně dat z NAS a obnově dat z NAS, serverů a RAID máme skladem. Podle typu závady mohou tedy naši technici na případu začít pracovat během krátké doby.

Záchrana dat z NAS a RAID - rychlá diagnostika. Pro ty, kteří nemají času nazbyt

Konzultaci, diagnostiku i svoz máte vždy zdarma.

 • Nemohu se dostat ke svým datům, ale vůbec netuším příčinu. Využijte bezplatnou bezplatnou konzultaci a diagnostiku. Společně najdeme řešení.
 • Selhání jednoho nebo více disků: zařízení vypněte, disky nechte v původních pozicích nebo si pozice disků v zařízení poznamenejte a využijte naši bezplatnou diagnostiku. Více o problému si můžete přečíst zde.
 • Zařízení zdánlivě funguje normálně, data jsou však nedostupná: kontaktujte nás. Společně probereme, co se mohlo stát a dohodneme další postup. Více o problému si můžete přečíst zde.
 • Po selhání disku proběhla jeho výměna, něco se však pokazilo: kontaktujte nás. Společně probereme, co se mohlo stát a dohodneme další postup. Více o problému si můžete přečíst zde.
 • Omylem smazaná data: se zařízením dál nepracujte, mohlo by dojít k nevratné ztrátě dat. Kontaktujte nás, společně probereme další postup. Více o problému si můžete přečíst zde.
 • Mechanické poškození, živelná katastrofa: se zařízením ani disky nijak dál nepracujte, nepokoušejte se je zapínat. Kontaktujte nás, společně probereme další postup.

Symptomy, příčiny a orientační ceník dle typu poškození NAS, serveru, RAID

Selhání jednoho nebo více disků

Symptomy:
- zařízení indikuje selhávající nebo již vadný jeden nebo více disků
- data jsou částečně nebo zcela nedostupná

Možné příčiny:
- opotřebení v čase
- výrobní vada
- mechanické poškození
- poškození elektrickým zkratem apod.

Do této kategorie spadají nejběžnější vady mechanických disků (HDD), kterými jsou:
- vadné čtecí hlavy
- poškozený povrch ploten
- poškozená elektronika disku

U SSD:
- selhání řadiče disku
- vadné paměťové bloky

Méně obvyklé vady disku v případě NAS, serverů nebo RAID jsou:
- zadřený motor disku (HDD)
- zaseknuté hlavy disku (HDD)
- mechanické poškození
- živelná pohroma
- vadná elektronika (HDD i SSD)

Orientační cena
Od 10.000 Kč

Cena v případě selhání jednoho nebo více disků v NAS, serveru nebo diskovém poli se může pohybovat v rozmezí 10.000 Kč až v krajním případě několika set tisíc Kč v případě rozsáhlých enterprise diskových polí. Konečnou cenu vám samozřejmě sdělíme předem. Diagnostiku i svoz máte vždy zdarma a platíte pouze v případě úspěšné záchrany dat z NAS, serveru nebo diskového pole.

Selhání řadiče NAS, RAID, diskového pole

Symptomy:
- zařízení hlásí chyby, data jsou nedostupná

Možné příčiny:
- opotřebení v čase
- výrobní vada
- poškození elektrickým zkratem apod.

Orientační cena
Od 3.000 Kč

Řadič NAS, serveru nebo jakéhokoliv pole RAID může selhat, jako jakákoliv jiná elektronika. Jeho selhání způsobí nedostupnost dat a pokud přesně nevíte, co děláte, tak pokusy o obnovu, například pomocí jiného řadiče nebo pokusy o sestavení RAID v jiném zařízení můžete strukturu RAID nevratně poškodit.

Cena v případě selhání řadiče NAS, RAID nebo diskového pole se odvíjí od množství disků v poli, konfiguraci diskového pole, zda klient nějak s disky po selhání manipuloval a na dalších faktorech. Přesnou cenu vám sdělíme po bezplatné diagnostice. Platíte vždy pouze za úspěšnou záchranu dat.

Přepočítání RAID po selhání disku/disků neproběhlo podle očekávání

Symptomy:
- zařízení nahlásilo chybu disku nebo disků, uživatel disky nahradil za nové, při následném přepočítání pole RAID došlo k selhání a uživatelská data jsou nedostupná.

Možné příčiny:
- softwarová chyba
- hardwarová chyba
- lidský faktor

Orientační cena:
Od 5.000 Kč

Stejně jako u serverů je i v NAS většinou nakonfigurovaný některý typ diskového pole RAID. Většina konfigurací RAID je odolná proti selhání jednoho nebo více disků. V případě selhání disku je potřeba jej ihned nahradit za nový, kdy následně dojde k tzv. dopočítání dat na nově přidaný disk. A zde někdy může nastat chyba, když například během této operace selže další disk v poli, nastane chyba samotného zařízení (NAS, server) nebo selže napájení. Další možnou chybou může být lidský faktor, pokud například správce vloží disky do zařízení v nesprávném pořadí.

Cena v takových případech je individuální a je možné ji přesněji určit po bezplatné diagnostice. U nás vždy platíte pouze za úspěšně provedenou záchranu dat.

Nedostupná partition s daty

Symptomy:
- nelze přistupovat k datům uloženým na NAS, serveru či v diskovém poli, příčina však není na první pohled zřejmá, zařízení zdánlivě funguje normálně

Možné příčiny:
- hardwarová chyba NAS / serveru
- selhání jednoho nebo více disků
- softwarová chyba NAS / serveru
- počítačový virus
- lidský faktor

Orientační cena:
Od 3.000 Kč

NAS v dnešní době obvykle používají souborové systémy EXT, XFS nebo Btrfs založené na Linuxu. V serverech se můžeme setkat s NTFS, ReFS, EXT, XFS, JFS, Btrfs (a dalšími, jsou uvedeny jen nejběžnější). V NAS i serverech se dále obvykle používá více disků nakonfigurovaných v RAID 1, RAID 5, RAID 6, RAID 10 nebo některé z dalších možných variant.

V případě nedostupnosti datové partition, kdy není na první pohled zřejmý důvod, není vhodné se zařízením samotným, konfigurací zařízení nebo disky neodborně manipulovat. Z pohledu uživatele chybí datová partition nebo zkrátka jednotka, na které s daty pracoval. Ovšem datová partition v NAS, serveru či jiném diskovém poli RAID je technologicky sofistikovanější řešení, než s jakým by se uživatel mohl setkat například v rámci svého domácího počítače. Proto je vždy lepší případný problém konzultovat s odborníky v oboru záchrany a obnovy dat. Neváhejte nás kontaktovat s jakýmkoliv dotazem z oblasti záchrany dat z NAS a serverů, konzultace i diagnostika je samozřejmě zdarma. Platíte vždy pouze za úspěšně provedenou záchranu dat.

Smazaná data

Symptomy:
- nelze přistupovat k datům uloženým na NAS, serveru či v diskovém poli, příčina však není na první pohled zřejmá, zařízení zdánlivě funguje normálně

Možné příčiny:
- softwarová chyba
- počítačový virus
- lidský faktor

Orientační cena:
Od 2.000 Kč

V případě omylem smazaných dat z NAS či serveru, nebo pokud je na vině chyba software na straně zařízení uživatele, se v mnohých ohledech dá postupovat podobně, jako u smazaných dat z běžného disku či SSD. I zde je potřeba dbát na to, aby se pokud možno se zařízením dále nepracovalo běžným způsobem. Pokud by byla data smazána a došlo by k zapisování nových dat, pak se může stát, že původní data budou přepsána a obnova dat již nebude možná.

K dispozici je řada softwarových nástrojů, kterými může i uživatel zkusit obnovit smazaná data. Některé jsou zdarma, ovšem obecně lze říci, že uživatelsky přívětivý program na obnovu dat, který bude schopen takovouto obnovu dat provést, nebude zdarma.

Pokud si nejste jisti tím, co děláte, pak raději předem problém konzultujte s odborníky na záchranu a obnovu dat. Můžete využít i naší bezplatnou diagnostiku a pokud se rozhodnete záchranu či obnovu dat svěřit nám, tak samozřejmě platíte pouze za úspěšně provedenou záchranu.

Máte data pojištěná? Vystavíme vám potvrzení pro pojišťovnu.

Máte vaše data pojištěná? Před potvrzením objednávky vám vyhotovíme „potvrzení o závadě“, na základě kterého si necháte pojišťovnou schválit náklady na záchranu dat, a až poté objednávku potvrdíte.

Další informace, vysvětlení pojmů.


Konzultace, nezávazná diagnostika, bezplatný svoz

Chybná hodnota
Chybná hodnota
Chybná hodnota
Chybná hodnota

Přejete si zajistit bezplatný svoz? Zadejte prosím adresu. Předem vás budeme kontaktovat.

Invalid Input
Invalid Input