Vada, se kterou si uživatel sám obvykle neporadí. Disk je zdánlivě v pořádku, připojí se k počítači, roztočí se, nevydává žádné neobvyklé zvuky, ale data jsou nedostupná. Uživatel vyzkouší jiný kabel, jiný počítač, lepšího výsledku se ale nedobere. A zde by měly pokusy ze strany uživatele skončit a disk by měl dostat do rukou specialista na záchranu dat z datových médií.
+420 608 177 773
Zejména moderní disky mají ve výbavě technologie jako je SMR (šindelový zápis), SED (Self Encrypted Drive), uzamčený technologický mód atd. Podle typu a značky disku je překonání těchto technologií méně či více komplikované, nicméně bez důkladné znalosti problematiky a patřičného vybavení skoro nemožné.
Bylo tedy zapotřebí PCB upravit pro komunikaci přes jiné rozhraní a modifikovat její servisní data. Poté již bylo možné přistupovat k servisním datům disku samotného a zejména k datům uživatelským. Zakázka z tohoto pohledu patřila mezi jednodušší a po provedeném zásahu do PCB bylo již možné vytvořit binární kopii obsahu disku a obnovit uživatelská data.
Externí USB disk: Western Digital My Passport
Interní disk: WD20SDRW
Kapacita: 2TB
Problém: Po připojení se disk přihlásí k OS, ale nelze přistupovat k datům
Řešení: Modifikace PCB, modifikace servisních dat
Výsledek: 100% úspěch
Zakázka skončila úspěchem a klient si na novém disku odnesl obnovená data tak, jak byla před selháním uložena na původním disku. Ne vždy je ale realizace jednoduchá a výsledek 100%. Proto data důkladně zálohuje a pokud dojde k selhání, je vždy lepší nejprve konzultovat problém s odborníkem. Neváhejte využít naši bezplatnou diagnostiku, kdy problém můžete předem probrat se zkušeným technikem.
Vysvětlení pojmů použitých v článku
PCB (Printed Circuit Board) – Elektronika disku:
Elektronika disku je obvodová deska zajišťující veškerou komunikaci mezi interním diskem a počítačem. U běžných modelů obsahuje základní řídicí prvky a napájecí obvody. U moderních disků, zejména značek jako WD nebo Seagate, je však osazena pokročilým mikrořadičem (MCU), který často kombinuje funkce procesoru, paměti a šifrovacího modulu. Tento čip navíc obsahuje unikátní servisní data (firmware, adaptivní parametry), bez kterých nelze disk správně inicializovat. Výměna PCB bez přenosu těchto dat je proto u novějších modelů prakticky nefunkční.
SED (Self-Encrypting Drive):
SED je technologie, která zajišťuje automatické šifrování dat přímo na pevném disku. To znamená, že data jsou šifrována v reálném čase, aniž by k tomu byl potřeba dodatečný software nebo zásah uživatele. Ačkoliv pro přístup k datům je často nutné zadat správné ověřovací údaje, čímž se zvyšuje bezpečnost uložených informací, u moderních disků může být šifrování dat aktivní i bez nastaveného uživatelského hesla, a to pomocí interních klíčů disku, řízených mikrořadičem (MCU) a někdy i ROM. V takových případech může poškození MCU nebo elektroniky jako celku bránit přístupu k datům, i když uživatel heslo nepoužíval, což komplikuje případnou obnovu dat.
SMR (Shingled Magnetic Recording):
SMR je technologie zápisu dat na pevný disk, která umožňuje vyšší hustotu uložení dat. Namísto tradičního zápisu stop vedle sebe, se stopy částečně překrývají jako střešní tašky (odtud "šindelový zápis"). To sice zvyšuje kapacitu disku, ale může mít vliv na rychlost zápisu, zejména při opakovaném přepisu dat, jelikož se musí přepisovat i překrývající se stopy. Pro běžné ukládání dat a čtení to obvykle nepředstavuje problém, ale při intenzivním zápisu (např. v serverovém prostředí) je nutné počítat s potenciálním zpomalením.