Obnova dat z SSD a externích SSD, současné i starší modely. Řešíme hardwarové i softwarové problémy. Letitá praxe našich specialistů váš problém se ztrátou dat vyřeší.
Záchrana dat z SSD a externích SSD je poměrně nový a komplikovaný obor. Realizace obnovy dat z SSD vyžaduje nejen nejmodernější vybavení hardwarové i softwarové, ale také neustálý přehled o vývoji technologií, každodenní dlouholetou praxi a neutuchající zájem rozvíjet se v této oblasti. SSD a další flash média pozvolna nahrazují starší technologie (HDD) a v oblasti záchrany a obnovy dat je tak nezbytné držet krok s rozvojem technologií.
U takto neurčitého selhání, kdy problém může být v SSD, ale také v samotném počítači (zařízení), je nejlepší využít naši bezplatnou konzultaci a diagnostiku. Neváhejte se na nás obrátit.
Orientační cena: od 1.500 Kč
Více informací
Bezplatná diagnostika
Chyba SSD může způsobit celkový kolaps počítače (zařízení). Na vině může být selhání paměťových čipů, chyba řadiče SSD, selhání souborového systému (obvykle související s chybami paměťových čipů).
Orientační cena: 2.500 Kč - 15.000 Kč
Více informací
Bezplatná diagnostika
Pokud jste data z SSD smazali nebo naformátovali, než se pustíte do čtení, SSD nebo celý počítač (zařízení) vypněte!
Smazaná data ze současného SSD nebo obnova dat po naformátování SSD může znamenat značný problém. Pokud jste data smazali, pak nejlepší rada je hned počítač (zařízení) vypnout a využít naši bezplatnou konzultaci a diagnostiku.
SSD po naformátování je na tom podobně, jako když se data smažou. Současná SSD fungují zcela odlišně od starších pevných disků (HDD) a dávno neplatí, že smazaná data jsou uložena až do dalšího přepsání dat a data jsou tak mnohdy obnovitelná. Respektive se o přepsání postará samotné SSD a operační systém…a to poměrně rychle.
Nemusí se to však týkat externích SSD, starších operačních systémů a starších SSD (datum výroby cca. rok 2009 nebo starší). Šance na obnovu tedy být může, správný postup uživatele zde však hraje významnou roli.
Orientační cena: 1.500 Kč - 4.500 Kč
Více informací
Bezplatná diagnostika
Externí SSD je zpravidla s připojením pomocí USB konektoru a jeho nedostupnost může mít příčinu na více úrovních. Jako první krok vyzkoušejte externí SSD připojit k jinému počítači. Pakliže se SSD chová stále stejně, využijte naši bezplatnou diagnostiku, kde lépe určíme příčinu a možné řešení.
Orientační cena: 1.500 Kč - 15.000 Kč
Více informací o možných příčinách nedostupnosti SSD
Bezplatná diagnostika
SSD neobsahují žádné pohyblivé části a jsou proto vůči nárazům a pádům při běžném použití odolné. Pokud se však stane nehoda, při které je SSD mechanicky poškozený, prasklý či ohnutý, pak je důležité SSD nezapínat.
Chybou elektroniky, vlhkosti, špatným zapojením, vadou napájecího zdroje apod. může dojít ke zkratu či přepětí a poškození SSD. I v tomto případě je lepší SSD dále nezapínat. Využijte naši bezplatnou diagnostiku a svoz.
Orientační cena: 2.500 Kč - 15.000 Kč
Více informací
Bezplatná diagnostika
Bitlocker (WIndows), Filevault (macOS), LUKS (Linux)...zabezpečí data na SSD silnou šifrou. Ztráta hesla tak může být problém, ale na tuto eventualitu je myšleno při aktivaci šifrování a oprávněný uživatel by měl mít k dispozici záložní metodu.
Počítače jsou dnes běžně vybavené kryptografickým procesorem (T2, TPM), který by měl eliminovat možná narušení bezpečnosti a data na SSD ve spolupráci s výše uvedenými programy šifruje. Tedy pokud je tato funkce zapnuta. V kombinaci s výše uvedeným software pak tvoří velmi silnou ochranu dat a porucha hardware počítače může data na SSD znepřístupnit.
Máte problém s SSD a šifrováním dat? Neváhejte nás kontaktovat.
Orientační cena: od 1.500 Kč
Více informací
Bezplatná diagnostika
Máte-li jiný problém s SSD, pak využijte naši bezplatnou konzultaci a diagnostiku.
Bezplatná konzultace a diagnostika
SSD nejsou žádnou novinkou, první komerční produkty se datují do roku 1991 (respektive 1978, ale tehdy se jednalo o odlišné technologie). Ovšem až od roku cca. 2010 se s nimi začínáme setkávat v každodenním životě. V dnešní době je již téměř každý nový osobní počítač vybaven SSD, minimálně jako systémový disk. Data ukládá do flash pamětí typu NAND namísto magnetické vrstvy u pevných disků (HDD).
SSD jsou nejčastěji ve formátu 2,5” disku (náhrada za mechanický pevný disk) nebo v m.2 provedení pro starší mSATA rozhraní nebo novější a významně rychlejší NVMe. Tyto modernější disky jsou často velikosti paměťové karty nebo flash disku a kapacitou dostačující pro běžného uživatele.
SSD se zjednodušeně řečeno skládá z řadiče a NAND pamětí. NAND pamětí je na SSD obvykle 2 a více. Data jsou rozkládána napříč všemi čipy. Tímto způsobem lze dosáhnout větší kapacity a rychlosti zápisu i čtení. Data jsou zde uložena jednak uživatelská, ale také servisní, která jsou nutná pro běh SSD samotného.
Řadič disku se pak stará o komunikaci disku s počítačem (zařízením), distribuci dat napříč paměťovými čipy, řešení interních chyb SSD, optimalizaci, ale též interní šifrování, mazání atd. Funkce jako TRIM, Wear Leveling, Overprovisioning slouží k optimalizaci rychlosti a životnosti média, ovlivňují však také možnosti obnovy dat.
Možnosti záchrany dat z SSD v tomto ohledu nejvíce ovlivňuje kvalita paměťových čipů, jejich konstrukce, řadič a jeho možná selhání a s tím související interní šifrování a funkce TRIM.
Chyba v SSD může být na více úrovních, někdy se však problém nemusí týkat samotného SSD. Počítač nenastartuje vůbec nebo se po startu objeví chybová hláška. Po připojení externího SSD se v systému disk přihlásí, data z něj však nejsou dostupná. Možných scénářů je celá řada a chyba nemusí nutně být v samotném SSD.
Využijte naši bezplatnou diagnostiku a možnost konzultace problému.
Ceník
SSD narozdíl od pevných disků (HDD) nemají žádné pohyblivé části. Data jsou uložena na flash paměťových čipech typu NAND, se kterými se setkáme také v mobilních telefonech, paměťových kartách či flash discích. Více o principech fungování SSD si můžete přečíst zde.
Pokud se SSD přestane hlásit v systému, nevidí jej ani BIOS počítače, pak se patrně jedná o chybu řadiče SSD, respektive firmware. Tato vada bývá závažná a k jejímu řešení je zapotřebí specializovaný hardware, software a znalost správných postupů. Zjednodušeně řečeno je zapotřebí nahrát do RAM SSD servisní data, která umožní následnou rekonstrukci důležitých modulů a inicializaci SSD. Pokud se tyto kroky podaří, do cesty k uživatelským datům se často postaví ještě chybovost paměťových čipů. Více o chybovosti paměťových čipů zde.
SSD se může také v počítači (zařízení) identifikovat korektně, ovšem operační systém nenabíhá, zařízení se nespustí, popřípadě se o spuštění pokusí, ale během nabíhání se restartuje nebo proces skončí s chybou. Pak příčinou může být selhání paměťových čipů. NAND paměti mají fyzikální vlastnosti, kdy se již z výroby počítá s určitým počtem cyklů zápisu a mazání, po kterém paměť začne chybovat, respektive je na konci své životnosti. A protože se jedná o spotřební elektroniku, tak né vždy paměťové čipy dosáhnou očekávaného množství cyklů a chybovat mohou i dříve. Problém je pak podobný, jako když se u pevných disků (HDD) začaly objevovat vadné sektory vinou selhávajícího povrchu datových ploten (nebo čtecích hlav). A následek může být také podobný.
Abychom problém určili přesněji, využijte naši bezplatnou diagnostiku či konzultaci
Ceník
Pokud jste data z SSD smazali nebo naformátovali, tak než se pustíte do čtení, SSD nebo celý počítač (zařízení) vypněte!
Současné SSD využívají jako paměťové úložiště flash paměti typu NAND, které mají mnoho výhod, ale také nevýhod. Jednou z nevýhod je faktický způsob mazání dat. NAND paměti umí velmi svižně data zapsat do paměťových buněk, ale na rozdíl od pevných disků, u kterých mnoho uživatelů povědomí o základním způsobu fungování má, NAND paměti neumožňují přímý přepis dat. Tedy pravidlo známé u pevných disků, že data jsou na disku až do dalšího přepsání by v reálu způsobovalo zpomalení funkce SSD a tím i operačního systému (OS). A tak již před mnoha lety byla nejen SSD do výbavy přidána funkce TRIM. Stejně tak ji začali podporovat operační systémy, tedy i Windows, macOS, Linux a další. Každé paměťové médium založené na flash paměti má svůj vlastní řadič, který interně obsluhuje jeho funkci. Řadič SSD je zodpovědný za provádění funkce TRIM.
A jak tedy funguje mazání dat z SSD? Uživatel (nebo OS) zadá pokyn ke smazání dat. OS místo (paměťové buňky) označí jako prázdné, řadič SSD však místo stále bere jako zaplněné a pokud by v danou chvíli dal OS (uživatel) pokyn k zápisu dalších dat, řadič data nasměruje do jiné části SSD (NAND paměti). Ve chvíli, kdy SSD nemá co jiného na práci, tak OS zadá řadiči pokyn, že může použít funkci TRIM, která se postará o vymazání paměťových buněk, kterých se nedávné mazání dat týkalo. A tím jsou data definitivně smazaná a neobnovitelná. Do celého procesu zasahují ještě další funkce, ale těmi nemá smysl se v souvislosti s vysvětlením způsobu mazání dat z SSD (NAND paměti) zabývat.
Funkce TRIM a její podpora v OS nemusí být tak zákeřná u starších OS a SSD. Není také podporována u některých externích SSD. Je tedy stále šance, že váš OS funkcí TRIM nedisponuje nebo ji na SSD nestihl použít. Využijte bezplatnou diagnostiku a konzultaci problému!
Naformátování a bezpečné smazání dat z SSD se o data postará podobně, jako po smazání, respektive v některých případech ještě důkladněji. Po naformátování se z pohledu OS místo na disku uvolní a o data se poté postará výše zmíněná funkce TRIM. Bezpečné smazání SSD není z důvodu omezeného počtu cyklů zápisu a mazání vhodné dělat přepsáním. Protože všechna současná SSD využívají interní šifrování dat, tak bezpečné smazání dat je provedeno změnou klíče v řadiči SSD.
Konzultace, diagnostika, svoz
Ceník obnovy smazaných dat z SSD
Externí SSD může být nedostupné i kvůli softwarové vadě či nekompatibilitě souborového systému. Může také selhat kvůli chybám paměťových čipů, chybě v řadiči, respektive selhání firmware, ale může se jednat i o chybu převodníku na USB, poškozený konektor nebo jiné mechanické poškození.
Softwarové vada se může projevit tak, že SSD se v počítači (zařízení) připojí, je správně vidět jeho označení i kapacita, ale data jsou nedostupná. O obnovu dat se můžete pokusit i svépomocí. Jaký software zvolit, čemu se vyvarovat a kdy už raději SSD svěřit odborníkům vám poradíme zde.
Nekompatibilita souborových systémů může též způsobit nedostupnost dat. Pakliže je externí SSD například používán v macOS od Apple, nemusí externí disk správně pracovat ve Windows a naopak. Je-li to možná příčina, vyzkoušejte disk na počítači (zařízení), se kterým dříve fungoval. I zde vám případně může pomoci software, se kterým můžete zkusit obnovu dat svépomocí. Jak na to a čemu se vyvarovat naleznete v návodu zde.
Selhání paměťových čipů a chyby související s řadičem SSD jsou blíže popsány zde.
Převodník na USB je buď přímo součástí elektroniky externího SSD nebo může být samostatně. Problém s nedostupností USB disku (nejen SSD) je někdy v nalomeném konektoru nebo poškozené elektronice disku v oblasti USB konektoru. Selhat může i převodník na USB jako takový.
Propojovací USB kabel může také být příčina nefunkčního externího SSD. Je-li odpojitelný, pak vyzkoušejte jiný.
Konzultace, diagnostika, svoz
Ceník obnovy dat z externího SSD
Mechanicky poškozený SSD je na tom podobně, jako například mechanicky poškozený mobilní telefon. SSD obsahuje několik nezbytných částí, které nemohou být nahrazeny. Data jsou uložena v paměťových čipech a o správnou funkčnost SSD se stará jeho řadič. Tedy tyto součásti nesmí být zničené. Například prasklý paměťový čip obvykle znamená jeho konec. Paměťových čipů je na SSD zpravidla víc, ale data jsou rozkládána napříč všemi čipy. Ty spolu fungují podobně, jako diskové pole (RAID).
Další nezbytnou součástí SSD je jeho řadič. Ten obsahuje zejména klíč k datům. Všechna současná SSD data interně šifrují a bez klíče uloženého v řadiči jsou data z paměťových čipů neobnovitelná.
Sice zřídkavě, ale dostávají se k nám i SSD poškozená zkratem či přepětím. Zde platí totéž, jako při mechanickém poškození a k obnově dat z takto poškozeného SSD jsou nezbytně nutné funkční paměťové čipy a řadič. K tomuto problému může dojít například vlivem nadměrné vlhkosti, vinou cizího předmětu v elektronice SSD či napájení, jako následek neodborné manipulace s napájecím zdrojem počítače (zařízení) atp.
V případě mechanického poškození, zkratu či obdobného závažného poškození SSD důrazně doporučujeme s SSD dále nepracovat a vyhnout se jakýmkoliv neodborným pokusům o záchranu dat.
Konzultace, diagnostika, svoz
Ceník obnovy dat z mechanicky poškozených SSD
Šifrování zapnuté uživatelem je obvykle ve Windows integrovaným nástrojem Bitlocker, Apple pak nabízí ve svých OS Filevault, v Linuxu můžeme využít nástroj LUKS. Dříve (před integrací Bitlockeru do Windows) byl oblíbený enkryptovací nástroj Truecrypt a setkat se můžeme též s PGP, Tomb, Veracrypt a dalšími.
Společným znakem všech současných encryptovacích nástrojů je velice silná metoda šifrování dat. Za neprolomitelnou je považována šifrovací metoda AES (Advanced Encryption Standard) využívající 128 nebo 256 bitový klíč, která je v nejnovějších nástrojích povýšena na XTS-AES, jenž kombinuje 256 a 128 bitový klíč, tedy využívá 384 bitový klíč. Takto složitá šifra je v současnosti považována za zcela neprolomitelnou.
Ztráta hesla však nemusí nutně znamenat ztrátu dat. Při aktivaci šifrování je uživatel vyzván, aby si bezpečně uschoval recovery key, který slouží jako záložní metoda právě v případě ztráty hesla.
Data na SSD mohou být šifrovaná samotným počítačem, aniž by o tom uživatel věděl. Současné počítače jsou vybavené TPM (Windows, Linux) nebo T2 (Apple) kryptografickým procesorem. Kryptografický procesor se stará o ochranu integrity počítače, kontroluje při startu, zda kombinace hardware a software je důvěryhodná a chrání tak uživatele, jeho data, ale například i autorskými právy chráněný obsah třetích stran (filmy, hudbu, počítačové hry…). Uživatel může mít šifrování kryptografickým procesorem v kombinaci s (nejčastěji) Bitlockerem nebo Filevault aktivní a nemusí o tom vědět (ač by vědět měl). Problém může nastat v případě poruchy počítače samotného, kdy klíč uložený v kryptografickém procesoru bude nedostupný a tím i data na SSD.
SED neboli Self Encrypted Drive je hardwarové šifrování dat přímo na úrovni samotného SSD. Data jsou šifrována od prvního použití SSD a šifrování probíhá mezi řadičem a paměťovými čipy SSD. SSD tuto funkci využívají mj. i k optimalizaci vlastního chodu a životnosti. Uživatel pak šifrování dat uživatelským heslem aktivuje pomocí některého výše uvedeného software, který vlastním klíčem chrání klíč v řadiči SSD.
SED, T2 či TPM a softwarové šifrování se bok po boku starají o bezpečnost dat uživatele, ale v případě nečekaného selhání a nedostupnosti dat mohou být překážkou při jejich obnově či záchraně.
Konzultace, diagnostika, svoz
Ceník obnovy dat ze šifrovaných SSD
Na internetu naleznete různé postupy, rady, doporučení a software. Leckdy se jedná o názory laiků nebo o obecná doporučení pro datová média, která ale pomohou spíš při obnově dat z pevných disků (HDD), flash disků a paměťových karet. A ani tam už leckdy nemusí obecně známější pravidla a doporučení platit.
V případě smazání dat z SSD nebo jeho naformátování je první důležitou radou SSD nebo celý počítač (zařízení) neprodleně vypnout. Po smazání dat nebo rychlém formátu se totiž velmi pravděpodobně do práce pustí funkce TRIM a vaše data nenávratně odstraní. Tomu s notnou dávkou štěstí a rychlosti předejdete právě okamžitým vypnutím SSD. S tímto problémem byste se pak měli obrátit spíše na odborníky. Můžete využít naší bezplatnou diagnostiku a konzultaci. Více o funkci TRIM naleznete zde.
Rozeznat chybující a do křemíkového nebe pozvolna odcházející SSD je někdy možné. Počítač nebo zařízení může začít chybovat, případně diagnostický software upozorní na neúměrnou chybovost a doporučí provést zálohu dat a SSD nahradit za nové. Pokud se vám taková událost přihodí, zálohu důležitých dat neprodleně udělejte. Čekání a odkládání na jindy se může prodražit. Oblíbený diagnostický software je například CrystalDiskInfo, který můžete stáhnout zde. Předpokládejme však, že tento text čtete až ve chvíli, kdy už na diagnostiku coby prevenci je pozdě.
Pakliže SSD selhal vinou většího množství chybných paměťových bloků, je zde možnost, jak se o obnovu dat můžete pokusit svépomocí. Více informací o tomto typu problému je uvedeno zde. Do hry však vstupuje celá řada faktorů, které mohou proces zkomplikovat. Postup a upozornění jsou uvedeny níže.
Selhání souborového systému nebo jiná softwarová vada, nikoliv smazaná data nebo naformátovaný SSD, kdy je zapotřebí SSD proskenovat, je možné vyzkoušet stejným způsobem, jako u problému uvedeného výše.
Nekompatibilita souborových systémů může způsobit nedostupnost dat, aniž by se jednalo o vadu. Disk používaný na macOS se nemusí zobrazit na Windows či Linuxu a naopak. Nekompatibilita souborových systémů lze vyřešit několika způsoby:
Obstarejte vhodnou redukci, pomocí které připojíte SSD k počítači. Tento krok je vhodné udělat souběžně s pátráním po typu použitého SSD. Může se totiž stát, že SSD z počítače (zařízení) vyjmout nepůjde (je integrovaný na základní desce) nebo na něj neexistuje vhodná redukce, což je možné zejména u zařízení Apple.
V PC se může jednat o SATA SSD, tedy náhradu za starší HDD. Může být ale také použit SSD v provedení mSATA a novější počítače PC jsou vybavena již výrazně rychlejšími NVMe SSD v patici m.2, popřípadě přímo ve slotu PCIe. Na všechny zmíněné formáty lze koupit redukci na USB.
U Apple může nastat problém. Apple se i zde ubírá svou cestou, jejich SSD jsou často do odlišného slotu (ve srovnání s PC), rozhraní samotné často ani nemá žádný název a u novějších zařízení již připojení přes redukci nepřipadá v úvahu, jelikož jsou SSD integrovány na základní desce. Problém může nastat i s kryptografickým procesorem T2, který SSD s počítačem někdy neoddělitelně svazuje. Pokud si nevíte rady, využijte naši bezplatnou diagnostiku.
Poté je zapotřebí se k samotnému SSD dostat. Zde se může běžnému uživateli do cesty postavit celá řada překážek:
TRIM v OS vypněte, pokud se pokoušíte obnovit smazaná data. Výše v textu jsme si napsali jak a proč funguje funkce TRIM. Pokud SSD připojíte přes USB, pak je pravděpodobné, že funkce TRIM bude nedostupná nebo vypnutá, ovšem je třeba se ujistit. TRIM se dá vypnou i v samotném OS (Windows, macOS, Linux), který ji obsluhuje.
Nainstalujte software na obnovu dat. Nikdy jej však neinstalujte na disk, ze kterého se budete pokoušet obnovit data! Většinu programů lze bezplatně vyzkoušet a tak zjistíte, zda jsou vaše cílová data obnovitelná či nikoliv a až poté případně program zakoupíte. Můžete vyzkoušet například:
Vždy můžete využít naši bezplatnou konzultaci, svoz a diagnostiku.
Mlčenlivost a práce s daty jako s důvěrnými je u nás absolutní samozřejmostí. Pokud to však povaha zakázky vyžaduje, či zkrátka chcete mít mlčenlivost garantovanou smluvně, neváhejte požádat o smlouvu o mlčenlivosti.
Máte vaše data pojištěná? Před potvrzením objednávky vám vyhotovíme „potvrzení o závadě“, na základě kterého si necháte pojišťovnou schválit náklady na záchranu dat a až poté objednávku potvrdíte.
EXALAB Data Recovery
Microshop s.r.o.
Pod Marjánkou 4
169 00 Praha 6
Česká Republika
Otevírací doba:
Pondělí–čtvrtek 9:00–18:00
Pátek 9:00–17:30
po dohodě možno i jinak
Hotline: +420 608 177 773
Kancelář: +420 233 357 122
E-mail: info@exalab.cz
Hotline: +420 608 177 773
Kancelář: +420 233 357 122
E-mail: info@exalab.cz
Otevírací doba:
Pondělí–čtvrtek
9:00–18:00
Pátek 9:00–17:30
po dohodě možno i jinak
EXALAB Data Recovery
Microshop s.r.o.
Pod Marjánkou 4
169 00 Praha 6
Česká Republika