K poškození patrně došlo při pádu disku v zapnutém stavu. Uživatel se následně pokusil disk zapnout a zde nejspíš vážné poškození čtecích hlav trochu paradoxně pomohlo zachránit povrch datových ploten a tím i uživatelských dat. Když se čtecí hlavy “zasekly” do datových ploten. Motor disku pak již nedokázal s datovými plotnami pohnout, což kdyby se mu povedlo, patrně by došlo k fatální destrukci. Když se k nám disk dostal na diagnostiku, predikce nebyly příliš dobré, ovšem léta praxe a šikovné ruce našeho specialisty přivedla důležitá data zpět k životu.

Hotline
DATA RECOVERY
+420 608 177 773

Disk na obnovu dat: Western digital WD20NMVW, vyjmuto z externího boxu.
PCB: 200-771961-001
Kapacita: 2 TB
Symptomy: Po zapnutí vydává téměř neslyšitelné cvakavé zvuky, motor se pokouší spustit.
Problém: Po pádu data nedostupná

Trochu detailněji

Jak můžete vidět na obrázku, čtecí hlavy jsou vážně poškozené a nevyhnutelně alespoň částečně poškodily i datové plotny. Disky Western Digital jsou však vůči tomuto typu poškození odolnější, než některé jiné značky, takže pokud datové plotny nejsou opravdu vážně poškozeny, tak rozhodně pokus o obnovu dat má smysl.

Konkrétně u tohoto disku je situace o něco komplikovanější jeho konstrukcí, respektive počtem datových ploten a čtecích hlav. 4 datové plotny a 8 čtecích hlav zvyšuje šanci na poškození a všechny úkony s diskem po hardwarové stránce tak musí být prováděny s maximální obezřetností.

Záchrana dat z disku Western digital WD20NMVW

Takto závažné poškození čtecích hlav, kdy jejich magnetické slidery (kluzák, který vytváří při rychlé rotaci ploten tenkou mezeru mezi čtecími hlavami a datovými plotnami) jsou již částečně utržené a navíc díky velkému počtu datových ploten a čtecích hlav není možné provést důkladnou vizuální kontrolu, vyžaduje opravdu nadmíru obezřetnosti při pokusu o uvolnění a sejmutí čtecích hlav z datových ploten. Ruce našeho zkušeného specialisty si s tím poradily. Bohužel jeden magnetický slider zůstal přichycený na datové plotně, a to poměrně nešikovně, ve špatně dostupných místech. Řešit tento problém lze několika způsoby. Ten nejvhodnější způsob je zapotřebí zvolit dle konkrétní situace. Tato fáze je poměrně kritická, protože zanedbání, zbrklé jednání nebo špatný postup by mohly vést k fatálnímu poškození disku. Například přehlédnutí chybějícího magnetického slideru, vložení nových čtecích hlav a zapnutí disku by zcela jistě vedlo ke zničení nových čtecích hlav a patrně již kritickému poškození disku samotného.

Všechny nutné kroky však byly provedeny správně. Následovala modifikace PCB (elektroniky disku) některé další softwarové modifikace a záloha servisní oblasti. Byli jsme na dobré cestě. Po spuštění projektu k vytvoření binární kopie disku bylo ještě nutné vytvořit mapu čtecích hlav, která umožňuje během práce s diskem jednotlivé čtecí hlavy vypínat a zapínat. Vytvoření binární kopie disku trvalo poměrně dlouho, nicméně ve finále byla provedena s poměrně slušným výsledkem.

Klient byl nadmíru spokojený. I proto, že mu nejprve jiný servis nedal příliš velké naděje na obnovu dat. Nejednalo se však o specializovaný servis a tento fakt dobře poukazuje na skutečnost, že se zakázkou na záchranu dat je vždy vhodné se obrátit na specializovanou firmu.