Společnost Acelab je světovým lídrem v oblasti záchrany a obnovy dat. Díky naší dlouholeté spolupráci tak můžeme klientům nabízet špičkové služby a využívat světově nejmodernější technologie v tomto oboru.

Nově jsme schopni našim zákazníkům nabídnout služby záchrany dat i přímo na jejich pracovišti či v domácnosti, bez nutnosti datové médium dopravit k nám. Tuto službu po nás v minulosti klienti žádali zejména tehdy, když se jednalo o citlivá data. Služba je samozřejmě limitována typem poškození, ale pokud to opravdu nejde jinak, dá se u klienta zřídit kompletní improvizovaná laboratoř.

PC-3000 Portable III - nejmodernější technologie na záchranu dat na trhu

V současnosti na světě neexistuje technologiemi na záchranu a obnovu dat nadupanější forenzní kufřík. U nás jej využíváme jako doplněk k ostatním využívaným technologiím, který nám umožňuje rozšířit kapacity a realizovat zakázky i mimo naše pracoviště. Ovšem může plnohodnotně posloužit i samostatně, jelikož nabízí všechny výhody a technologické vychytávky, které nabízejí PC-3000 Express a PC-3000 UDMA. Zanedlouho by mělo být možné tento “kouzelný kufřík” rozšířit také o podporu SAS disků. O PC-3000 Portable III se hovořilo již na loňské konferenci Acelabu a nyní se po dlouhém vývoji dostal na trh. Článek o této konferenci naleznete zde.

Záchrana dat z SSD pro rozhraní PCIe NVMe - jediné komplexní řešení je od Acelabu

SSD disky obecně jsou z pohledu záchrany či obnovy dat úplně jiný level, než je tomu u běžných HDD (mechanických disků s plotnami). HDD se používají v počítačích od počátku křemíkového věku, SSD se dostávají masivně na scénu až v posledních měsících, kdy se ceny pamětí dostaly na rozumnou cenu. Do roku 2019 byly SSD v počítačích a dalších zařízeních využívány jen minimálně, často jako systémový disk a na data sloužil HDD. Hlavní překážkou jejich rozvoje byla cena za 1 GB, která byla ve srovnání s klasickým HDD mnohonásobně vyšší. Většinou se také jednalo o SSD na SATA rozhraní, které má své rychlostní limity.

Pokles ceny a využití PCIe NVMe rozhraní, tedy přímé komunikace disku s počítačem, přinesly zcela nové možnosti. Jen pro srovnání: SATA rozhraní nabízí maximální přenosovou rychlost 6 GB/s, nejnovější PCIe 4.0 pak 32 GB/s. V plánu je již verze 5.0 s přenosovou rychlostí až 64 GB/s. Většině lidí patrně stačí disk o kapacitě 500 GB - 1 TB a když data sviští rychlostí, kterou s klasickým HDD nejde žádným způsobem dosáhnout, systém naběhne za pár sekund, prostě vše v souladu s moderní uspěchanou dobou, tak je uživatel spokojený. Alespoň dokud se SSD nepokazí.

Záchrana dat z SSD, zejména z NVMe SSD, byla dosud značně limitovaná absencí vhodných technologií. To vše mění právě PC-3000 Portable III.

Záchrana dat u klienta. Je možná u všech typů vad? Jaké jsou možnosti?

Nejprve je potřeba určit typ vady. V případě logických vad (jedná se o vadu řešitelnou na úrovni software) je možné většinu problému vyřešit přímo u klienta. V některých případech se však může jednat o řešení časově náročné.

V případě závady hardware disku jsou možnosti limitované typem poškození. Pro řešení mnoha hardwarových vad disků je potřeba ještě další vybavení. V mnohých případech je možné u klienta zřídit improvizovanou laboratoř, zde se však často jedná o časově náročnější řešení.

PC-3000 Portable III nám umožňuje pracovat mj. s těmito médii a souborovými systémy:

  • Klasické HDD HDD 3.5″, 2.5″, 1.8″, SATA, IDE i USB
  • Podporované značky HDD jsou Seagate, Western Digital, TOSHIBA, HITACHI, IBM (HGST), Samsung, Fujitsu, Maxtor, Quantum
  • SSD s rozhraním SATA II/III, M.2, NVMe, mSATA
  • Podporované značky SSD k dnešnímu datu jsou OCZ, Corsair, Crucial, RunCore, A-DATA, G.Skill, Micron, Plextor, Intel, Samsung, Seagate, SanDisk, Kingston, Smartbuy, Silicon Power, PNY, AMD, Lexar, Transcend, Patriot, GoodRam, Kingspec, Toshiba. Další budou podporovány v rámci budoucích aktualizací.
  • USB Flash disky značek A-DATA, Apacer, Corsair, Goodram, Kingston, Lexar, Samsung, Sandisk, Silicon Power, Smartbuy, Toshiba, Transcend, Verbatim a další…
  • RAID typu 0, 1, 1E, JB0D, 4, 5, 5E, 5EE, 6, 6-Adaptec, 10, 50, 51, 60 a další...
  • Softwarové systémy RAID LDM a mdadm, WSS (Windows Storage Spaces), ZFS RAID-Z, BtrFS RAID, Apple Fusion Drive (HFS+, APFS)
  • Podporované souborové systémy: FAT, exFAT, NTFS, HFS+, APFS, EXT2/3/4, XFS, ReiserFS, BtrFS, VMFS, UFS1/2, ZFS, DHF4.1, WFS0.x (pro video záznamová zařízení)

Záchrana dat je poslední řešení. Zálohujte a nebudete ji potřebovat

Tento článek jsem napsal jako krátké představení jedinečného produktu, který jistě nenajde uplatnění v každé IT firmě, ale pro specializované laboratoře a forenzní specialisty je důležitým krokem k podpoře stále rozšířenějších SSD, zejména pak nově podporovaných SSD pro rozhraní PCIe NVMe. My už tuto jedinečnou novinku od Acelabu ve výbavě máme, takže můžeme nabídnout služby, které prozatím nikdo jiný v rámci ČR nenabízí (článek vzniknul v první polovině března 2020).

Vždy apeluji, aby každý důsledně zálohoval data. Zálohujte a ušetříte si spoustu starostí, pokud vaše datové médium selže. Pár rad, jak na zálohování dat najdete v tomto článku.