Czech (Čeština)

Diagnostika telefonu je vždy první krok k záchraně dat

Záchraně dat z mobilních telefonů vždy předchází diagnostika telefonu, která přesně určí možnosti. Záchrana a obnova dat ze všech druhů datových médií je náš obor od roku 2006 a diagnostiku nabízíme zdarma.

 
 

Záchrana dat z mobilních telefonů a tabletů - Android, Apple a další

Ať už jde o chybu přístroje, omyl uživatele nebo mechanické poškození, řešíme jak lehčí, tak i komplikované případy, se kterými si jinde neporadili. Nabízíme záchranu dat pro Android, Apple a další zařízení.

 
 

Průvodce obsahem:


Máte rozbitý, zkroucený nebo utopený mobil? Někdy může selhat hardware nebo software telefonu kvůli výrobní vadě a najednou jsou vaše fotky, kontakty a další obsah nepřístupné. Obnova omylem smazaných fotek a ostatních dat nemusí být u mobilních telefonů jednoduchá. Dostávají se k nám i telefony i po předchozím zásahu jiného servisu, který si s obnovou dat neporadil, nebo po neodborném laickém zásahu. Obnova dat z mobilních telefonů je specializovaný obor, který vyžaduje mnohaletou praxi, odborné znalosti, nekonečnou trpělivost a trochu alchymie. Jsme tady, abychom vám pomohli vyřešit tyto problémy a obnovili vaše cenná data.

Co byste měli udělat v případě selhání mobilního telefonu - první důležité kroky

  • Zůstaňte v klidu.
  • Utopený telefon vyžaduje co nejrychlejší zásah - pokračujte zde.
  • Vyhněte se neodborným pokusům o záchranu dat.
  • Kontaktujte nás - 608 177 773

Orientační ceník, symptomy, příčiny a postupy dle typu poškození mobilního telefonu

Chyba elektroniky, telefon nestartuje

Selhání elektroniky mobilního telefonu může být způsobeno výrobní vadou, vlhkostí, pádem, nárazem, použitím neoriginálních dílů nebo příslušenství, nebo neodborným zásahem. Někdy je vada řešitelná relativně jednoduše, jindy je zapotřebí kompletní rekonstrukce základní desky. Více informací o chybách elektroniky mobilních telefonů a jejich vlivu na obnovu dat naleznete zde.

Orientační cena: 2.500 - 18.000 Kč
Více informací o defektech elektroniky mobilních telefonů
Bezplatná diagnostika, konzultace, svoz

Mechanické poškození

Pád, náraz, rozbitý displej, ohnuté tělo celého přístroje… K mechanickému poškození může dojít i neodborným postupem. Problém je někdy řešitelný výměnou displeje, jindy je zapotřebí komplikovaný zásah. Problematika je detailněji rozebrána zde. Pro přesnější určení vady a možností obnovy dat využijte naši bezplatnou a nezávaznou diagnostiku.

Orientační cena: 3.000 - 18.000 Kč
Více informací o mechanickém poškození mobilních telefonů, jeho příčinách, doporučení
Bezplatná diagnostika, konzultace, svoz

Poškození vodou, utopený telefon

V případě průniku vlhkosti do mobilního telefonu je důležité neotálet. Vypněte telefon a pokud to konstrukce telefonu umožňuje, vyjměte baterii. V žádném případě telefon nezkoušejte nabíjet ani zapínat.

Rychlost dalších kroků může hrát významnou roli. Čím rychleji nám telefon svěříte k provedení diagnostiky, tím spíše zabráníte rozsáhlejší oxidaci a vážnějšímu poškození.
Váháte-li, kontaktujte nás s žádostí o bezplatnou konzultaci.

Orientační cena: 3.000 - 18.000 Kč
Více informací o poškození telefonu vniknuvší vodou, možných následcích a jak jim předejít
Bezplatná diagnostika, konzultace, svoz

Selhání po aktualizaci (update)

Hlásil telefon před selháním plnou paměť, ale ta fakticky plná být neměla? Kontaktujte nás.

Mobilní telefon po pokusu o update nenabíhá, nezapne se nebo zůstává “zaseknutý” při startu. Může se jednat o jednodušší softwarovou vadu, příčinou však může být také poškození paměťového čipu nebo selhání jiné hardwarové části telefonu. Základní postupy můžete vyzkoušet sami, je nicméně zapotřebí zvýšené opatrnosti a nepouštět se do experimentů! Pokud si nevíte rady, kontaktujte nás.

Orientační cena: 2.500 - 18.000 Kč
Více informací, možnosti řešení svépomocí, čemu se vyvarovat
Bezplatná diagnostika, konzultace, svoz

Telefon/tablet se při startu “zasekne”

Hlásil telefon před selháním plnou paměť, ale ta fakticky plná být neměla? Kontakutjte nás.

“Zásek telefonu” při startu může být následek výše uvedeného selhání po aktualizaci, ale může se také jednat o důsledek selhání hardware telefonu nebo o jinou softwarovou chybu. Pokusit se o obnovu dat můžete i sami, dbejte však zvýšené opatrnosti a nepouštějte se do experimentů!

Orientační cena: 2.500 - 18.000 Kč
Více informací, možnosti řešení svépomocí, čemu se vyvarovat
Bezplatná diagnostika, konzultace, svoz

Smazaná data

Obnova smazaných dat ze současných mobilních telefonů představuje mnohdy značný až neřešitelný problém. Současné verze operačních systémů (Android, iOS a další) mohou disponovat košem na smazaná data, podobně jako to známe u počítačů. Jako první krok tedy zkontrolujte koš. Pokud data v koši nenaleznete, pak jsou šance na obnovu již malé. Více informací o tom, co telefon interně dělá se smazanými daty a co můžete zkusit sami naleznete zde.

Orientační cena: od 1.500 Kč
Více informací, možnosti obnovy dat svépomocí, čemu se vyvarovat
Bezplatná diagnostika, konzultace, svoz

Obnova dat z paměťové karty přístroje

Obnově dat z SD karet i ostatních typů paměťových karet je věnována samostatná sekce. Pro záchranu dat z paměťových karet všech typů a značek pokračujte zde.

Telefon uveden do továrního nastavení

Při provedení factory resetu, tedy uvedení telefonu do továrního nastavení, nedojde k pouhému smazání dat, ale především k resetu master key, tedy hlavního klíče k šifrovaným uživatelským datům. Apple a Android ukládají master key odlišně, nicméně u současných přístrojů je výsledek stejný - data jsou zcela znehodnocena a následně zcela vymazána.

U současných přístrojů jsou všechna uživatelská data interně šifrována. Mnohdy i data uložená na SD kartě v přístroji (pokud uživatel má zapnuté šifrování jejího obsahu). Více informací o šifrování obsahu mobilních telefonů a tabletů je zde. Po uvedení telefonu do továrního nastavení lze obecně říct, že data jsou neobnovitelná. Pakliže je váš mobilní telefon staršího data výroby nebo se o problematice chcete dozvědět víc, pokračujte zde.

Orientační cena: kontaktujte nás
Více informací - telefon/tablet uveden do továrního nastavení
Bezplatná diagnostika, konzultace, svoz

Zapomenutý PIN, heslo, gesto

U všech současných přístrojů je zapomenutý PIN problém, který nemá jednoduché řešení, respektive problém může být v současnosti neřešitelný. Data jsou v přístroji interně šifrována a PIN, či jiné uživatelské heslo, je součást klíče.

U všech moderních přístrojů je zapomenutý PIN problém, který nemá jednoduché řešení. Ve většině případů se může stát, že problém bude neřešitelný. Data jsou v zařízení interně šifrována a PIN nebo jiné uživatelské heslo je součástí šifrovacího klíče.

U starších zařízení a některých modernějších přístrojů s OS Android je možné přistoupit k datům i v případě zapomenutého PIN, avšak možnosti jsou limitované. Pro více informací klikněte zde.

Orientační cena: kontaktujte nás
Více informací - obnova dat z telefonu - zapomenutý PIN
Bezplatná diagnostika, konzultace, svoz

Jiné selhání

Specifická chyba uživatele či aplikace, následek nesprávné aplikace root/jailbreak, poškození baterie, následek vysokých teplot… Vady a problémy, které nespadají do jiné kategorie.

Orientační cena: od 1.500 Kč
Více informací - ostatní selhání mobilních telefonů a tabletů
Bezplatná diagnostika, konzultace, svoz

Chyba elektroniky, telefon nestartuje

Termín “elektronika mobilního telefonu” je velmi obecný. Uvnitř chytrých telefonů se nachází základní deska (PCB), která mimo jiné obsahuje nejdůležitější komponenty telefonu, jako jsou NAND flash paměť a procesor (CPU). Telefony značky Apple se liší od většiny ostatních liší komplexností konstrukce, a jejich PCB jsou vybaveny ještě několika dalšími, pro daný přístroj unikátními součástkami. Bez těchto součástek není možné uživatelská data obnovit.

Z pohledu záchrany dat z mobilních telefonů jsou právě tyto komponenty nejdůležitější. Spolu s uživatelským heslem (PIN, gesto…) tvoří klíč k datům. Ostatní součásti mobilního telefonu jsou sice nahraditelné, ale pokud jsou poškozeny tyto klíčové komponenty, může to znamenat značný problém.

Vše uvedené platí pro současné přístroje, které představují většinu našich zakázek. Níže najdete více detailů k verzím operačních systémů Android a iOS, od jejichž uvedení na trh je interní šifrování dat integrováno jako standard. Využijte naší bezplatné diagnostiky pro přesné zjištění možností záchrany dat z vašeho mobilního telefonu nebo tabletu.

Příčiny poškození elektroniky (PCB) mohou být různé - od výrobní vady, přes vlhkost až po mechanické poškození. Někdy může celkovou funkčnost přístroje ovlivnit zdánlivě nesouvisející součást, jako je audio čip, wifi modul, kamera či reproduktor. Jindy může problém způsobit zkrat na hlavním napájecím obvodu, což může vyžadovat složité a rozsáhlé opravy, aby byla hlavní vada identifikována a odstraněna.

Foto otevřeného adnroida + otevřeného iPhone

Telefony se systémem Android jsou velice rozšířené a existuje jich mnoho značek a typů. To přináší i široké spektrum různých modifikací a technologických řešení, se kterými je třeba se v případě těžší vady elektroniky popasovat. Způsob obnovy dat se liší také podle verze systému Android. Od verze Android 5.0 Lollipop (rok vydání 2014) mohou být uživatelská data v telefonu interně šifrována, od verze Android 6.0 Marshmallow (říjen 2015) jsou data defaultně šifrována ve všech přístrojích s OS Android. Klíčem k nim je kombinace PINu a Master Key, který je uložený v bezpečné zóně (TrustZone) v procesoru (CPU). Tento fakt bezprostředně ovlivňuje a limituje možnosti obnovy dat z mobilních telefonů Android s vážně poškozenou elektronikou. Záchrana dat z takových přístrojů je tak z velké části práce s hardwarem a softwarem telefonu, a bez znalostí tohoto oboru a profesionálního vybavení se nelze obejít.

Interní šifrování telefonů je blíže popsáno zde.

Telefony Apple se systémem iOS jsou, jak už bývá u tohoto výrobce zvykem, řešeny komplexněji (ve srovnání s Androidem). Na druhou stranu se stále jedná o jednoho výrobce, a tak jsou postupy obnovy dat a práce s hardwarem přístroje více unifikované. U starších přístrojů (iPhone 3G) s iOS 3 a nižším nebyla data přístroje nijak šifrována, a pokud byl v pořádku alespoň paměťový čip přístroje, bylo možné data obnovit. iPhone 3GS s iOS 4 a vyšším však přináší interní šifrování dat, které ovšem zpravidla není velkou překážkou za předpokladu, že uživatel zná heslo (PIN). To platí až do verze iOS 8, kde bylo poprvé zavedeno šifrování na úrovni souborů (File-Based Encryption, FBE). První přístroje s iOS 8 byly iPhone 6 a 6 Plus, nicméně již iPhone 4s a novější bylo možné aktualizovat na iOS 8 a tím aktivovat toto šifrování.

Foto jednoho či 2 iPhone řádně rozkuchaných

Novější přístroje disponují metodami šifrování, které kombinují více prvků v přístroji, a tyto společně tvoří heslo k odemčení uživatelských dat. Záchrana dat z těchto přístrojů Apple se tak stává kombinací komplikované práce na úrovni hardwaru i softwaru.

Interní šifrování telefonů je blíže popsáno zde.

Využijte naši bezplatnou konzultaci, diagnostiku, svoz
Ceník obnovy dat po selhání elektroniky

Mechanické poškození mobilního telefonu

Pád telefonu, náraz, přístroj ohnutý nebo dokonce přejetý autem, či telefon poškozený v důsledku neodborných zásahů - to jsou typické případy mechanického poškození mobilních telefonů, se kterými se setkáváme. V méně závažných situacích může být problém řešitelný výměnou displeje nebo méně komplikovanou opravou. V horších případech je však často vyžadována kompletní rekonstrukce elektroniky telefonu. Bez ohledu na míru poškození, pro obnovu dat je nezbytné, aby zůstaly funkční klíčové komponenty - NAND flash paměť (obsahuje uživatelská a systémová data), procesor (CPU) a u zařízení Apple ještě NFC čip a EPROM. U starších mobilních telefonů je možné data přečíst přímo z paměťového čipu. Tato možnost však skončila s nástupem Android 6.0 Marshmallow, respektive iOS 8.0, tedy zhruba přelom let 2014/2015.

Prasklý displej je velmi častou příčinou nedostupnosti dat. Bez displeje není možné zadat PIN nebo gesto, povolit komunikaci telefonu s počítačem a data nelze zálohovat. Mnoho současných telefonů má lepenou konstrukci a výměna displeje svépomocí bez patřičného vybavení a zkušeností je komplikovaná a riskantní. I v případě, že je telefon pouze sešroubovaný, může neodborný postup při výměně displeje vést ke komplikované obnově dat. Více o možných problémech při výměně displeje se dozvíte zde.

Foto Android a Apple s prasklým displejem

Ohnutý telefon rozhodně nezkoušejte narovnat. Uvnitř přístroje se nachází elektronika (PCB), která je vícevrstvá a jsou na ní připájeny různé čipy a další součástky. Ohnutím přístroje může dojít k vážnému poškození PCB a pokusy o narovnání přístroje mohou problém ještě zhoršit. Využijte naši bezplatnou diagnostiku.

 Foto uhnutého MT

Neodborným zásahem můžete způsobit vážné mechanické poškození přístroje. Někdy k tomu stačí opravdu málo. Zejména u telefonů Apple je použito mnoho různých typů a délek šroubků. Použití delšího šroubku na nesprávném místě může při dotahování způsobit vážné poškození základní desky (PCB). Základní desky jsou vícevrstvé a takový typ poškození znemožňuje opravu základní desky a telefon je na odpis. Pokud potřebujete obnovit data, znamená to kompletní rekonstrukci přístroje s použitím nové (servisní) základní desky, na kterou je nutné přepájet všechny důležité komponenty, jako je CPU (procesor), RAM (operační paměť), NAND flash paměť (datové úložiště), NFC (u Apple) a EEPROM (u Apple). Některé zmíněné komponenty jsou vrstvené a mimo pájení jsou také chemicky fixované. Jedná se již o natolik komplikovaný postup, že se jím v ČR zabývá pouze několik společností.

Mechanicky poškozená MB iPhone po použití špatného šroubu - řešil Thai fotky jsou
Komplikovanost postupu - multipin chipy a jejich pajeni

Výše jsme uvedli jeden z příkladů možného poškození přístroje neodborným zásahem. Existuje samozřejmě mnoho dalších způsobů, jak může neodborný zásah zkomplikovat a prodražit proces obnovy dat. Pokud nechcete přijít o cenná data z přístroje, svěřte telefon odborníkům. Máte možnost využít naši bezplatnou konzultaci a diagnostiku.

Využijte naši bezplatnou konzultaci, diagnostiku, svoz
Ceník obnovy dat po mechanickém poškození telefonu/tabletu

Poškození vodou, utopený telefon

Utopený telefon a voda uvnitř přístroje nemusí mít pro uživatelská data fatální následky, pokud uživatel přístroje zareaguje správně a rychle. Následná oxidace komponent telefonu má na možnosti obnovy dat významně větší vliv. Pokud váš mobilní pomocník není voděodolný (pak byste patrně tento text nečetli) a došlo k poškození vlivem tekutiny, tedy nejčastěji pádu telefonu do vany, toalety, rybníka…, je vhodné vyhledat odbornou pomoc hned. Z mnohých dnešních chytrých telefonů nelze ani jednoduše vyjmout baterii a krom vyjmutí SIM karty a paměťové karty uživatel sám má možnosti vhodného vysušení tekutiny značně limitované. Pokud je to možné, telefon vypněte a nezkoušejte ho nabíjet ani zapínat.

3x Foto vnitřní oxidace v přístroji

Kdo si počká, ten se dočká rozsáhlejšího poškození. Oxidace v přístroji může postupně poškodit různé čipy na základní desce i základní desku samotnou a záchrana dat z mobilního telefonu se může stát významně komplikovanější.

Bezplatná diagnostika telefonu, svoz, konzultace
Ceník obnovy dat z vodou/oxidací poškozeného přístroje

Selhání po update (aktualizaci) OS / telefon se zasekne při startu

Tyto dva neduhy spolu někdy mohou souviset a některé postupy obnovy dat jsou stejné. Může se jednat o chybu hardware přístroje, se kterou si sami neporadíte. Někdy je na vině chyba softwarová a pak může i “obnova dat po domácku” být řešením.

Selhání po update (aktualizaci) operačního systému (OS) je častý problém, se kterým se na nás zákazníci obrací. Mobilní telefon či tablet je malý počítač a pravidelné aktualizace operačního systému (nejčastěji Android nebo iOS) jsou takřka nutností. V ideálním případě vše proběhne automaticky, uživatel do procesu aktualizace vstupuje jen minimálně. Ne vždy ale vše dopadne podle představ a telefon přestane s uživatelem komunikovat, uživatelská data jsou nedostupná.

Telefon/tablet zůstane “zaseklý na logu” při startu. Může se jednat o stav po nekorektní aktualizaci OS, může však nastat i bez zjevné příčiny.

V lepším případě má uživatel důležitá data zálohovaná, v horším případě něco selhalo i zde a je třeba najít způsob, jak data z mobilního telefonu či tabletu obnovit.

■ Co můžete vyzkoušet sami ■ UpdateFailureSelfMade ■ … doplnit následně dopisuju separe clanek o hard reset …
Kdy už raději svěřit přístroj odborníkům
Hlásil telefon/tablet před selháním plnou paměť, aniž by k tomu měl důvod?

■ UpdateFailureSelfMade ■
Co můžete vyzkoušet sami … doplnit následně dopisuju separe clanek o hard reset dokončit tuto sekci…

Zkuste restartovat přístroj. Nemusí se nutně jednat o fatální chybu a po restartu přístroj začne fungovat normálně, aktualizace půjde dokončit. Patrně však přístroj nepůjde restartovat běžným způsobem a bude zapotřebí tvrdý restart (hard reset, vynucený restart, force restart). Ten ukončí všechny procesy a může tak umožnit funkci přístroje očekávaným způsobem, aktualizaci zopakovat a dokončit.

Tento způsob restartu se může u jednotlivých výrobců lišit a může se lišit i u jednotlivých typů telefonů dané značky. U telefonů s OS Android se obvykle jedná o stisknutí kombinace tlačítek zapínání + jednoho z tlačítek zesílení/zeslabení zvuku. U iPhone jde o kombinaci tlačítek zapínání a home, respektive tlačítko hlasitosti a zapínání. Více informací o hard reset naleznete v článku Hard reset mobilního telefonu/tabletu Android a Apple. Pomůže s obnovou dat?

U Androidu je dobré zkusit vymazat cache (mezipaměť, rychlá vyrovnávací paměť) v recovery módu. Cache je paměť, kde si telefon/table ukládá nejčastěji používaná data, aby k nim měl rychlý přístup. Obdobně urychlují svou činnost například webové prohlížeče. Chyba v dočasných datech uložených v cache může způsobit, že telefon/tablet nedokáže korektně nastartovat.

Bližší informace k postupu vymazání cache v recovery módu naleznete v našem článku Jak smazat cahce u Android telefonu či tabletu

Aktualizace operačního systému iOS je možnost, kterou uživateli nabídne Apple, respektive iPhone či iPad jako pokus o řešení problému se startem přístroje. Věnujte procesu zvýšenou pozornost a vždy si důkladně čtěte varování. Je zde na výběr, zda se pokusit problém vyřešit se zachováním dat, ale také se ztrátou dat, tedy uvedení přístroje do továrního nastavení. Pokud přístroj uvedete do továrního nastavení, jsou všechna data ztracena! Více o obnově smazaných dat naleznete zde.

Zkuste řešení aplikací třetí strany. Některé aplikace třetí strany nabízí možné řešení, pokud váš telefon či tablet dělá po pokusu o update problémy. Popsaný způsob, jak provést hard reset, vymazat cache, aktualizovat iOS i použití níže uvedených aplikací však řeší pouze problémy, které jsou na úrovni software. Pokud selže hardware telefonu, pak je zapotřebí vyhledat pomoc firmy specializované na záchranu a obnovu dat z mobilních telefonů a tabletů. Kontaktujte nás, v oboru máme rozsáhlé zkušenosti.

Apple: Wondershare Dr.Fone, Tenorshare UltData
Android: Sand Studio AirDroid, UltFone

Nemáte data zálohovaná v cloudovém úložišti? Tato možnost patrně napadne každého jako první a až poté hledá jiná řešení, proto ji zde uvádíme jako poslední. Pokud žádný z uvedených postupů nezabral a v cloudu data k nalezení také nejsou, tak je patrně třeba obrátit se na specialisty na záchranu dat z mobilních telefonů a tabletů. Kontaktujte nás, problém probereme a pokusíme se váš problém se ztrátou dat vyřešit.

Kdy už raději svěřit přístroj odborníkům

Pokud jste vyzkoušeli výše uvedené postupy a telefon ani po restartu nenaběhne korektně, případně pokud si nejste postupem jisti nebo zkrátka sami nechcete s telefonem experimentovat, neváhejte se na nás obrátit.

Zejména pokud se telefon již před selháním choval nestandardně, například hlásil zaplňenou paměť, aniž by k tomu měl důvod, pak je záchrana dat z mobilu či tabletu již práce pro specializovaný servis - firmu, která se s otázkou “jak obnovit fotky z mobilu?” a podobnými setkává denně.

Foto přístroje s výpisem chyb

Nikdy nezkoušejte řešit problém s nedostupností dat tím, že zařízení vrátíte do továrního nastavení! Přestože na internetu naleznete řadu informací o tom, že obnova dat z telefonu / tabletu po uvedení do továrního nastavení je možná, ba dokonce si můžete zakoupit software, který to údajně dokáže, tak realita je taková, že u současných přístrojů dojde tímto krokem k nevratnému smazání dat. Více informací naleznete zde.

Obnova smazaných dat z mobilních telefonů. Mnohdy neřešitelný problém

Mobilní telefony využívají jako paměťová úložiště NAND flash paměti, které mají mnoho výhod, ale také nevýhod (zejména pokud jde o obnovu smazaných dat). Jednou z nevýhod je způsob mazání dat, respektive funkce, které řídí přístroj a operační systém, a které uživatel nijak neovlivní. Další překážkou při obnově smazaných dat je šifrování, které je v přístroji zapnuté, a ani tuto funkci uživatel nijak neovlivní. Pokud tedy váš přístroj není vyroben v roce 2012 nebo dříve a není vybaven Android 4.4, iOS 7 nebo starším.

Odpověď na otázku “jak obnovit smazané fotky z mobilu?” nebo “jak obnovit smazané kontakty v telefonu?” nemusí být taková, jakou by si uživatel přál slyšet.

Faktory ovlivňující obnovu smazaných dat z mobilu

Šifrování dat v mobilním telefonu téměř s jistotou znemožní obnovu smazaných dat od Android verze 7 a iOS 8. Od těchto verzí je zavedeno šifrování na úrovni souborů (File-Based Encryption, FBE). Tento způsob šifrování dat využívá unikátní klíč pro každý soubor a po smazání souboru je zahozen i jeho klíč. Nehledě na to, co se se šifrovanými daty děje dál, smazaný soubor je již neobnovitelný. Více o šifrování dat v mobilních telefonech si můžete přečíst zde.

Trim - urychlovač zápisu a ničitel smazaných dat: I pokud váš přístroj nemá aktivní šifrování dat na úrovni souborů, může se o jeho data postarat funkce Trim. Primárním účelem této funkce není likvidace smazaných dat, ale urychlení budoucího zápisu nových dat. NAND paměťová úložiště, která se nacházejí ve všech současných telefonech a tabletech, umožňují rychlý zápis a čtení dat. Avšak mazání a přepis stávajících dat již není tak rychlý. Proto byla vytvořena funkce Trim, která se stará o smazaná data v okamžiku, kdy je přístroj neaktivní.

Detailnější popis interních funkcí a postupů: NAND paměť se skládá z paměťových buněk (cells), které představují nejmenší jednotku paměťového čipu. Skupiny paměťových buněk tvoří stránky (pages), které jsou seskupeny do bloků (blocks). Bloky jsou organizovány do rovin (planes), a tyto roviny jsou umístěny na plátu (die). Skupina plátů tvoří NAND čip. Zní to komplikovaně, že?

Obrázek NAND die - plane - block - page - cell
Obrázek cells - pages - blocks - jak probíhá zápis a čtení… hotovo pro paměťové karty
Foto s detailem na NAND u Android a Apple

Zápis a čtení dat probíhá na úrovni stránek (pages), avšak změna, přepis či mazání dat probíhá na úrovni bloků (blocks). Protože blok obsahuje více stránek (obvykle 32 - 64) a mazat lze pouze celé bloky, musí se řadič paměťového čipu před smazáním bloku vypořádat s daty, která jsou v bloku spolu s daty ke smazání, ale jsou stále validní. Řadič paměťového čipu přemístí validní data do jiného bloku a jejich původní umístění označí ke smazání. O to se stará funkce Garbage Collection. Smazání dat z bloku je technologicky a časově náročnější než zápis dat, a tak řadič (ve spolupráci s operačním systémem mobilního telefonu) předá bloky určené ke smazání na starost funkci Trim. Trim má za úkol nezatěžovat mobilní telefon (tablet, atd.) a nebrzdit práci uživatele.Svou činnost vykonává v době, kdy je telefon neaktivní nebo za specifických okolností. Pokud nastanou tyto okolnosti, Trim definitivně smaže bloky určené ke smazání tím, že změní hodnotu paměťových buněk z 0 na 1, což je de facto jejich reset. Po vykonání funkce Trim jsou smazaná data neobnovitelná.

Funkce Trim je používána ve všech současných mobilních telefonech, SSD a dalších médiích založených na NAND paměťových čipech.

eMMC, UFS a jejich řadič: V souvislosti s obnovou smazaných dat je důležité zmínit, že ve střední a nižší třídě mobilních telefonů a tabletů nalezneme eMMC typ datového úložiště, zatímco ve vyšší třídě se používá UFS. Oba typy paměťových úložišť integrují NAND čip a řadič do jednoho balení. Samotné použití eMMC nebo UFS významně neovlivňuje možnost obnovy smazaných dat. Uvádíme tuto informaci pro úplnost a lepší porozumění celého kontextu obnovy dat v mobilních zařízeních.

Ceník obnovy smazaných dat z mobilních telefonů
Konzultace, diagnostika, svoz

Telefon uveden do továrního nastavení. Šance na obnovu dat obecně nulové

Do roku cca 2012 byla data v mobilních telefonech a tabletech ukládána podobně jako na flash disku nebo SD kartě. Po jejich smazání či uvedení telefonu do továrního nastavení tak byla rozumná šance na obnovu dat. To z pohledu bezpečnosti dat nebylo příliš šťastné řešení, protože i v případě použití PINu nebo uvedení telefonu do továrního nastavení se k datům mohl dostat neoprávněný subjekt (zloděj, nový majitel přístroje…). Pokud se váš požadavek na záchranu dat z mobilu týká přístroje z roku 2012 nebo staršího, pokračujte zde.

Android od verze 7.0 a iOS 8 zavádějí defaultní (uživatelem nevypnutelné) šifrování dat na úrovni souborů (File-Based Encryption, FBE). Tento způsob šifrování dat využívá unikátní klíč pro každý soubor a po smazání souboru je zahozen i jeho klíč. Pokud je telefon uveden do továrního nastavení, dojde k resetu hlavního klíče (master key), který je uložen ve vyhrazené části procesoru přístroje, a tím jsou všechna uživatelská data ztracena/znehodnocena.

Šifrování dat bylo fakticky aplikováno již od verze Android 4.4, ovšem pouze v přístrojích značky Samsung, respektive od verze Android 5.0. Stejně tak Apple nasadil šifrování dat již v iOS 4. Ovšem až do verze Android 7.0 a iOS 8 byly metody šifrování nedokonalé, uživatel je mohl mít vypnuté a nepoužívalo se šifrování na úrovni souborů, nýbrž šifrování celého datového média.

Více informací o šifrování dat v mobilních telefonech a tabletech naleznete zde.

Telefon uvolněné místo dále interně zpracovává, připravuje pro další použití, čímž likviduje i pozůstatky po původních datech. Více o těchto interních funkcích naleznete zde.

Zapomenutý PIN, heslo, gesto

Pokud uživatel zapomene svůj PIN, heslo nebo gesto pro přístup k mobilnímu zařízení, jednou z mála možností, jak obnovit přístup, je použití metody zvané Bruteforce. Tato metoda však může být časově náročná a ne vždy úspěšná a má své limity.

Metoda "Bruteforce" (nebo také "hrubá síla") je technika, která se používá v oblasti počítačové bezpečnosti, kdy se snažíme uhádnout heslo nebo šifrovací klíč. Metoda bruteforce v podstatě zkouší všechny možné kombinace hodnot až do doby, než najde správnou kombinaci. Mnohá zařízení mají bezpečnostní opatření proti bruteforce pokusům, například zpoždění mezi neúspěšnými pokusy nebo dokonce automatické smazání dat po určitém počtu neúspěšných pokusů.

U některých zařízení s OS Android lze použít tzv. “HARD Key”, což je technika vyžadující specifický hardware a software a lze ji použít jen u některých mobilních telefonů, respektive chipsetů.

U starších přístrojů datovaných před rokem cca 2010-2012, byla data v interní paměti telefonu ukládána podobně jako na flash discích nebo paměťových kartách. Smazaná data nebo data po obnovení do továrního nastavení byla často obnovitelná. Nicméně, v zájmu bezpečnosti a efektivnější správy dat, byly do obou platforem (iOS a Android) implementovány funkce, které data na paměťovém čipu šifrují. Více informací naleznete v části Interní šifrování dat v mobilních telefonech.

Zařízení Apple - starší telefony s iOS 4 nebo starším mají velice slabé nebo žádné zabezpečení uživatelských dat a přístup k uživatelským datům tak je většinou možné získat i bez znalosti PIN. Teoreticky tak lze i u iOS 5, 6 a 7. Od iOS 8 Apple zavádí velice robustní šifrování uživatelských dat, které již není volbou uživatele, je aktivní stále. Alternativou pak je metoda Bruteforce, která však má malou pravděpodobnost úspěchu a může být velmi časově náročná.

Zařízení s os Android - pokud uživatel zapomene PIN nebo gesto, může to znamenat velký problém. Do verze Android 5.0 Lollipop šifrování uživatelských dat nemusí být aktivní, respektive starší verze Android jím většinově nedisponují. Android 6.0 Marshmallow, respektive Android 7.0/7.1 Nougat již data šifrují defaultně a zapomenutý PIN nebo heslo mohou být řešitelné pouze u některých telefonů a chipsetů metodou HARD Key, respektive za specifických okolností metodou Bruteforce.

Jiná selhání

Specifická chyba uživatele - každý uživatel může udělat chybu - ať už omylem nebo neuváženým postupem. To může vést k mnoha různým problémům, včetně ztráty dat.

Instalace neověřeného softwaru - instalace software mimo oficiální zdroje aplikací a někdy se i do oficiálního zdroje vloudí podivná aplikace, která může škodit. Tento software může obsahovat skrytý malware nebo jiný škodlivý kód, což může způsobit problémy s fungováním zařízení, včetně závad operačního systému, které mohou vést ke ztrátě dat.

Neaktualizace softwaru - Ignorování aktualizací systému a aplikací může vést k problémům se stabilitou a bezpečností. Starší verze softwaru mohou obsahovat chyby, které mohou způsobovat náhodné chování, včetně ztráty dat.

Nevhodné zacházení s zařízením -fyzické poškození zařízení, jako jsou pády, nárazy nebo ponechání zařízení na místech s vysokými teplotami nebo vlhkostí, může také vést ke ztrátě dat.

Manipulace se systémovými soubory - uživatelé, kteří se pokoušejí manuálně manipulovat se systémovými soubory bez odpovídajících znalostí, mohou způsobit vážné problémy, které mohou vést k nestabilitě systému nebo ztrátě dat.

Nesprávná aplikace root/jailbreak - root (pro Android) nebo jailbreak (pro iOS) může uživatelům poskytnout větší kontrolu nad jejich zařízením, ale také představuje rizika. Pokud dojde k nesprávné aplikaci, může to způsobit vážné problémy, včetně ztráty dat. Tato problematika je více rozebrána v sekci Root, jailbreak, odemčený bootloader.

Poškození baterie - může vést k různým problémům, od toho, že se zařízení rychle vybíjí, až po to, že se zařízení vůbec nezapne.

Vysoké teploty - pokud je zařízení vystaveno vysokým teplotám, může dojít k poškození interních komponent, což může vést ke ztrátě dat.

Jailbreak, root, odemčený bootloader

Jailbreak, root a odemčení bootloaderu jsou metody, které umožňují uživatelům získat pokročilá oprávnění k ovládání a úpravě jejich zařízení. Každý z těchto postupů má své výhody i nevýhody a může ovlivnit možnosti obnovy dat, respektive být příčinou potřeby obnovy dat.

Jailbreak (iOS)

Jailbreak iOS zařízení znamená obejít omezení zavedená Apple a umožnit instalaci aplikací a úprav mimo Apple App Store.

Výhody: Jailbreak může umožnit větší personalizaci, instalaci aplikací, které nejsou k dispozici v App Store, a umožňuje uživatelům upravovat mnoho nastavení a funkcí systému.

Nevýhody: Stejně jako rootování u Androidu, jailbreak zvyšuje riziko poškození systému a ztráty dat, pokud proces selže nebo pokud uživatel neuváženě upravuje systémová data. Jailbreak také zpravidla znamená ztrátu záruky a může zvýšit zranitelnost zařízení vůči škodlivému software.

Root (Android)

Root Android zařízení znamená získání "root" přístupu (nejvyšší úroveň přístupu) k systémovým prostředkům. To umožňuje uživatelům upravovat nastavení systému a aplikací, které jsou normálně nedostupné.

Výhody: Rootování může poskytnout větší kontrolu nad zařízením, včetně možnosti odinstalovat předinstalovaný bloatware, zlepšit výkon a životnost baterie a umožnit instalaci specializovaných aplikací a vlastních ROM.

Nevýhody: Rootování zvyšuje riziko poškození systému a ztráty dat. Pokud proces selže nebo pokud uživatel neopatrně manipuluje se systémovými daty, může to vést k poškození dat nebo k "bricknutí" zařízení (stav, kdy zařízení zcela přestane fungovat). Rootování také zpravidla znamená ztrátu záruky a může zvýšit zranitelnost zařízení vůči škodlivému software

Odemčení bootloaderu

Bootloader je program, který řídí způsob načítání operačního systému při startu zařízení se systémem Android (netýká se iOS). Odemčení bootloaderu umožňuje instalaci různých operačních systémů nebo vlastních ROM.

Výhody: Odemčení bootloaderu umožňuje větší flexibilitu a kontrolu nad softwarem zařízení.

Nevýhody: Stejně jako rootování a jailbreak, odemčení bootloaderu zvyšuje riziko poškození systému a ztráty dat. Zpravidla znamená ztrátu záruky a zvyšuje zranitelnost zařízení vůči škodlivému software.

Pokud jde o obnovu dat, rootování, jailbreaking a odemčení bootloaderu může teoreticky pomoci při obnově dat, protože umožňuje přístup k systémovým souborům a oblastem paměti, které jsou normálně nedostupné. Nicméně, tyto postupy také zvyšují riziko poškození dat, takže by měly být prováděny s opatrností a pouze uživateli s pokročilými znalostmi.

Obnova dat z mobilních telefonů svépomocí. Zkusit ji může i laik, důležitá je obezřetnost a nepouštět se do experimentů

Mobilní telefony se staly běžnou součástí našich životů a pro mnohé z nás mobilní kanceláří, fotoaparátem, komunikátorem se všemi možnými aplikacemi, platební kartou i nástrojem pro zadáváním plateb v bance, mapou… Svěřujeme jim cenná data a je tak velice nemilé, pokud náš pomocník selže. Obnovu dat svépomocí však zkuste jen případě, že jste si jisti postupem, případně pokud se jedná o data postradatelná.

Telefon se zdá být funkční, nic však nezobrazuje

Může se jednat o poruchu displeje, která vznikla samovolně, po pádu či nárazu. Tento stav je asi v 80% případů způsoben právě chybou displeje, ve zbývajících 20% chybou základní desky přístroje, případně jinou součástí telefonu. Pokud Vám jde pouze o data, pak jedno z možných řešení je koupit laciný neoriginální nebo použitý displej a vyměnit jej. Mnohé přístroje však jednoduše neotevřete, protože jsou lepené, nikoliv šroubované. Šikovný kutil si patrně poradí i s tímto. Pokud jste již tento krok úspěšně překonali, buďte opatrní při manipulaci s flexibilními kabely, kterými je připojen samotný displej i mnoho jiných součástí přístroje.

Označte si umístění jednotlivých šroubků, aby při zpětné montáži nedošlo k záměně typů šroubků. V přístroji může být použito více typů šroubků a pokud je zaměníte, může dojít k vážnému poškození základní desky. Toto upozornění platí zejména pro uživatele iPhone, ale obezřetnost je vhodná i u ostatních značek.

Pokud ani po výměně displeje telefon nefunguje jak má a data jsou nedostupná, kontaktujte nás.

Obnova dat z telefonů se systémem Android

V případě telefonů se systémem Android můžete využít řady nástrojů pro obnovu dat, které jsou ke stažení na webových stránkách výrobce. Mezi oblíbené patří aplikace jako Dr.Fone, FoneLab nebo EaseUS MobiSaver. Všechny tyto aplikace fungují na podobném principu - skenují úložiště telefonu a hledají smazané nebo ztracené soubory. Všechny je možné vyzkoušet zdarma a zakoupit až v případě, že ztracená data v telefonu najdou.

Obnova dat z mobilních telefonů značky Apple

Pro telefony značky Apple existuje mnoho nástrojů, které slouží k pokusu o obnovu ztracených dat. Z webových stránek výrobce můžete stáhnout například iMobie PhoneRescue pro iOS, Dr.Fone nebo EaseUS MobiSaver pro iOS. Všechny tyto nástroje umožňují skenovat úložiště iPhone, iPadu nebo iPodu a hledají smazané nebo ztracené soubory.

Nicméně i přes širokou dostupnost nástrojů pro Android i iOS je důležité být obezřetný. Vždy si přečtěte recenze a podmínky použití před stažením a instalací jakékoliv aplikace. Dále je vhodné si uvědomit, že úspěšnost obnovy dat závisí na mnoha faktorech. Pokud si nejste jisti, kontaktujte nás.

Telefon bez operačního systému nebo si nejste jisti typem

V případě, že nevíte, jaký operační systém váš telefon používá, nebo pokud máte jiný typ telefonu, pak nás nejprve kontaktujte. Staré typy mobilních telefonů nevyužívaly žádný operační systém ve smyslu dnešních přístrojů. Disponovaly vlastním proprietárním systémem, který neumožňoval instalaci aplikací ani provádět pokusy o obnovu nedostupných dat jednoduchým způsobem.

Interní šifrování dat v mobilních telefonech

Absence rozumně fungujícího šifrování dat byla neduhem mobilních telefonů a tabletů až do roku cca 2011, respektive 2013, v závislosti na operačním systému, jeho verzi a výrobci. Tyto přístroje také nebyly vybaveny některými pokročilými funkcemi správy dat, což mohlo vést k nechtěnému úniku uživatelských dat. Při ztrátě nebo odcizení přístroje bylo možné se k datům dostat i bez znalosti uživatelského hesla/PIN. Dokonce i po provedení factory resetu (uvedení do továrního nastavení) bylo často možné získat přístup k datům, o kterých si původní uživatel myslel, že jsou nevratně smazána.

Vývojáři operačních systémů a výrobci mobilních zařízení postupně zaváděli pokročilejší metody ochrany uživatelských dat, ale v počátcích ne všechny stupně zabezpečení fungovaly bezchybně. Za bezpečné v tomto směru lze označit přístroje s Androidem od verze 7.0 a iOS od verze 8 a vyšší.

Android šifruje data od verze 5.0, defaultně od verze 6.0, na úrovni souborů od verze 7.0

  • Do verze Android 4.3 Jelly Bean (Červen 2012) šifrování v přístrojích nebylo nebo nebylo defaultně aktivní, obsahovalo slabiny.
  • Android verze 4.4 Kitkat (říjen 2013) byl v telefonech značky Samsung rozšířen o bezpečnostní platformu s názvem Knox. Knox poskytoval dodatečnou vrstvu zabezpečení pro osobní i firemní uživatele a zahrnoval šifrování na úrovni zařízení (Full Disk Encryption - FDE). Jiné značky podobnou funkci v dané době nenabízely.
  • Android 5.0 Lollipop (listopad 2014) zavádí Full Disk Encryption - FDE pro všechny přístroje, ovšem pouze jako volitelnou možnost. Pokud je šifrování aktivní, je tato metoda šifrování již dostatečná z pohledu ochrany dat po uvedení přístroje do továrního nastavení a dat smazaných.
  • Android 6.0 Marshmallow (Říjen 2015) - Full Disk Encryption - FDE již není možnost, ale povinnost a všechny přístroje musí mít šifrování aktivní.
  • Android 7.0/7.1 Nougat (Srpen 2016) - zavedl šifrování na úrovni souborů (File-Based Encryption, FBE), které poskytuje lepší kontrolu nad šifrováním jednotlivých souborů. S tímto spojená funkce omezení přístupu k jednotlivým adresářům umožňuje, aby jednotlivým aplikacím byl přidělen přístup pouze k jednotlivým adresářům a nikoliv k celému datovému úložišti telefonu.

Od Android verze 6.0 tak k obnově dat musí být z defektního telefonu funkční alespoň procesor (CPU) a NAND paměťový čip. Klíč k datům je částečně uložen v bezpečné oblasti procesoru a částečně tvořen uživatelským heslem (PIN, gesto atd). U těchto přístrojů lze také téměř s jistotou prohlásit, že po uvedení do továrního nastavení jsou data definitivně ztracena a neobnovitelná. Stejně tak je tomu u smazaných dat, zejména od verze Android 7.0, která zavedla šifrování na úrovni souborů (FBE).

iOS umožňuje volitelně data šifrovat od iOS 4, od verze 8 je šifrování permanentní a na úrovni souborů

  • iOS 3 (červen 2009) – Apple poprvé koketuje s myšlenkou implementace šifrování dat v mobilních telefonech. Funkce však ještě nebyla implementována v iOS.
  • iOS 4 (červen 2010) – představil možnost hardwarového šifrování na úrovni zařízení (full-disk encryption, FDE) pro iPhone 3GS a novější modely. Tato verze zahrnovala šifrování systémových i uživatelských dat pomocí klíče zařízení (Device UID), který byl unikátní pro každý iPhone. Šifrování bylo nastaveno jako volitelná možnost a právě z toho důvodu nebylo až do verze iOS 8 považováno za bezpečnou ochranu uživatelských dat.
  • iOS 5 (říjen 2011) – zavedl další zabezpečení, které se týkalo záloh iCloud. Tato verze také zlepšila správu klíčů a šifrování aplikací třetích stran.
  • iOS 6 (září 2012) přinesl zlepšení v oblasti ochrany soukromí, například omezení sledování uživatelů prostřednictvím reklamních identifikátorů. Navíc zavedl iOS 6 možnost šifrování e-mailových příloh a záloh v iCloud pomocí uživatelského hesla. I když iOS 6 nezavedl zásadní změny v šifrování na úrovni zařízení, posílil ochranu uživatelských dat a soukromí.
  • iOS 7 (září 2013) – představil funkci Activation Lock, která zvýšila ochranu proti ztrátě nebo odcizení zařízení. Activation Lock v kombinaci se šifrováním na úrovni zařízení (FDE) dále zlepšil ochranu uživatelských dat.
  • iOS 8 (září 2014) – přinesl významná zlepšení v oblasti šifrování, včetně podpory pro šifrování na úrovni souborů (FBE). FBE bylo zavedeno spolu s funkcemi, jako je ochrana dat pomocí Touch ID a Secure Enclave, které zvyšují bezpečnost uživatelských dat. FBE umožňuje lepší kontrolu nad šifrováním jednotlivých souborů, což poskytuje větší ochranu a granularitu při správě přístupu k datům. Šifrování od této verze iOS je již defaultně zapnuté, není možné jej vypnout. Obnova smazaných dat a dat po uvedení přístroje do továrního nastavení se stává prakticky nemožnou.

Od iOS verze 8 a vyšší je šifrování dat na iPhonech a iPadech považováno za spolehlivé a data jsou po smazání či provedení factory resetu prakticky neobnovitelná. Klíč k datům je tvořen kombinací uživatelského hesla (tzv. passcode, tedy PIN, heslo, gesto), UID (Unique ID key) - unikátního hardwarového klíče, klíče v Secure Enclave (izolovaná oblast, součást CPU) a EEPROM (obsahuje informace o hardware přístroje). Od verze iOS 8 jsou smazaná data nebo data po uvedení přístroje do továrního nastavení definitivně ztracena a nejsou obnovitelná.

Automatické šifrování dat v mobilních telefonech tak představuje odpověď na rostoucí požadavky na zabezpečení uživatelských dat. Obdobné postupy využívají i moderní počítače, které jsou vybaveny kryptografickými čipy TPM, respektive T2 u Apple.

FDE - Full-Disk Encryption, FBE - File-Based Encryption - vysvětlení pojmů

Šifrování dat v mobilních telefonech i dalších typech zařízení lze rozdělit do dvou základních kategorií. Šifrování na úrovni zařízení - FDE (Full-Disk Encryption) a šifrování na úrovni souborů - FBE (File-Based Encryption). V mobilních zařízeních se FBE, tedy šifrování jednotlivých souborů, začalo používat od verze Android 7.0 a iOS 8, což odpovídá zhruba letům 2014 - 2016. Tento způsob šifrování dat znamená, že každý soubor v zařízení je šifrován svým unikátním klíčem a po smazání takového souboru je smazán i odpovídající šifrovací klíč. Tím se daný soubor stává definitivně neobnovitelným.

Naopak starší metoda šifrování na úrovni zařízení, známá jako FDE (Full-Disk Encryption), šifruje celé datové médium jako celek. Tato metoda se ukázala jako nedostatečně účinná a efektivní pro použití v mobilních zařízeních, a tak od ní bylo poměrně rychle upuštěno.

Data na přídavné SD kartě mohou být také šifrována

Telefon či tablet umožňuje zapnout šifrování dat na SD kartě a k datům se pak chová stejně, jako k datům uloženým v interní paměti. SD karty nejsou ve většině případů vybaveny pokročilými funkcemi správy dat (Trim a mnohdy ani Wear Leveling), které jsou zmíněny v části Pokročilá správa dat paměťového čipu. To v praxi znamená, že při selhání SD karty mnohdy lze data obnovit. Data jsou ovšem zamčena klíčem z přístroje, ve kterém byla karta používána, a k obnově dat je tak nutný i samotný přístroj.

Pokročilá správa dat paměťového čipu - prodlouží životnost, zrychlí zápis

Wear Leveling se stará o rovnoměrné využití paměťových buněk napříč celou kapacitou NAND paměťového čipu. Paměťové buňky NAND čipu mají omezený počet cyklů zápisů a mazání, cílem funkce Wear Leveling je tedy prodloužení životnosti datového úložiště. Funkce Wear Leveling je důležitá o to víc v době, kdy se výrobci snaží vtěsnat do miniaturního těla paměťové karty co nejvíce dat. Jsou využívány paměťové čipy typu MLC (Multi-Level cell), TLC (Triple-Level cell), QLC (Quad-Level cell), které mají paměťové buňky vrstvené. Jedna paměťová buňka tak pojme 2 - 4 bity a tím se zvyšuje i zátěž na ně a zkracuje se jejich životnost. Wear Leveling má zajistit, aby každá paměťová buňka prošla stejným počtem cyklů zápisu a mazání a životnost paměťových buněk tak byla rovnoměrná napříč celým médiem.

V mobilních telefonech je funkce Wear Leveling implementována zhruba od roku 2010.

Trim - Trimming je funkce důležitá pro zvýšení výkonu flash pamětí, respektive zrychlení zápisu. Z principu však obnovit data z mobilu po vykonání tohoto procesu (trimming - mazání) již není možné. Mobilní telefony vybavené funkcí TRIM provádí mazání uvolněných (z pohledu OS smazaných) paměťových bloků průběžně. Řadič paměťového média provádí trimming samostatně na pozadí, v okamžiku, kdy řadič není zatížen jinou úlohou. Díky tomu není potřeba tento časově náročný úkol provádět v okamžiku, kdy je třeba zapsat nová data, a proces zápisu je tak výrazně rychlejší.

Do výbavy mobilních telefonů byla funkce Trim implementována zhruba v roce 2012.

Garbage Collection - proces, bez kterého by se NAND paměť neobešla

Garbage Collection spravuje nejmenší jednotky NAND flash paměti určené pro zápis a čtení - stránky (pages) a nejmenší jednotky NAND flash paměti určené pro smazání/reset - bloky (blocks). Při zápisu a čtení dat využívá zařízení (počítač, mobilní telefon…) jednotlivé stránky NAND paměťového čipu. Ovšem pokud je potřeba data smazat, lze smazat jako minimální jednotku celý blok, který je tvořen zpravidla 32 až 64 stránkami. Funkce Garbage Collection má za úkol přemístit stránky určené k dalšímu použití do prázdných bloků tak, aby následně blok obsahující stránky určené ke smazání bylo možné kompletně smazat/vyresetovat a kompletně ho uvolnit pro další použití.

Garbage Collection se stará pouze o přemísťování stránek, data samotná nemaže. Garbage Collection tak zvyšuje počet zápisů do jednotlivých paměťových buněk, respektive stránek a tím snižuje jejich životnost. Výrobci proto využívají komplikované algoritmy, aby minimalizovali počet nutných cyklů zápisu/mazání. Společně s Garbage Collection se o optimalizaci chodu NAND paměťového média mohou starat (pokud je médium funkcemi vybaveno) také funkce Wear Leveling a Trim. Všechny tyto funkce obsluhuje řadič paměťového média, respektive firmware, který je součástí řadiče.

Často kladené otázky - FAQ

Jak obnovit data z mobilního telefonu?

Záleží na rozsahu problému. Některé problémy zvládne uživatel vyřešit sám, pokud se však jedná o důležitá data, je lepší telefon svěřit odborníkům. Neváhejte využít naši bezplatnou konzultaci a diagnostiku.

Obnovujete data z utopeného mobilu?

Ano, není však vhodné s pokusem o záchranu dat z utopeného mobilu příliš otálet. Oxidace může výrazně ovlivnit výsledek. Více informací naleznete zde. Využijte naši bezplatnou konzultaci a diagnostiku.

Mám mechanicky poškozený telefon, obnovíte mi data?

Uděláme, co je v našich silách. U mechanicky poškozeného mobilu hraje zásadní roli, zda zůstaly neporušené kritické komponenty, jako je CPU a NAND čip. Více informací naleznete zde. Využijte naši bezplatnou konzultaci a diagnostiku.

V servisu mobil nedokáží opravit, pomůžete mi?

Ano, pokusíme se z mobilního přístroje zachránit vaše důležitá data. Běžný servis nemusí být vybaven pokročilými technologiemi na záchranu dat a často dokážeme řešit i "neřešitelné problémy" a obnovit data. Kontaktujte nás a využijte bezplatnou konzultaci a diagnostiku.

Z jakých telefonů zachraňujete data?

Zachraňujeme data ze všech současných i starších typů s operačními systémy Android nebo iOS, ale poradíme si i s jinými typy nebo velmi starými telefony. Kontaktujte nás a využijte bezplatnou konzultaci a diagnostiku.

Je možná obnova telefonu se systémem Android?

Ano, obnova telefonu se systémem Android je možná. Záleží však na rozsahu problému. Začněte zde nebo nás neváhejte kontaktovat s žádostí o bezplatnou konzultaci a diagnostiku.

Jak zachránit data z iPhone?

Záleží na příčině ztráty dat z iPhone, rozsahu problému, poškození a dalších faktorech. Vždy nejprve konzultujte problém s odborníkem. Neváhejte nás kontaktovat za účelem získání bezplatné diagnostiky.

Záchrana mobilu po selhání - jak na to?

Navštivte sekci článku Co byste měli udělat v případě selhání mobilního telefonu - první důležité kroky. Případně nás kontaktujte a vyžádejte si bezplatnou konzultaci a diagnostiku.

Jak probíhá záchrana mobilního telefonu?

Nejprve zpracujeme bezplatnou diagnostiku, která podle příčiny problému a stavu telefonu určí vhodný postup záchrany dat z mobilního telefonu. Podrobnější informace naleznete zde.

Je možná oprava utopeného mobilu?

Někdy ano, někdy se zaměřujeme pouze na obnovu dat z utopeného mobilu, nikoliv na opravu. Více vám sdělíme po provedení bezplatné diagnostiky. Kontaktujte nás.

Jak na obnovu smazaných dat v telefonu?

Smazaná data mohou znamenat značný problém. Více informací naleznete v sekci Obnova smazaných dat z mobilních telefonů.

Jak obnovit smazané fotky v telefonu?

Smazaná data mohou znamenat značný problém. Více informací naleznete v sekci Obnova smazaných dat z mobilních telefonů. Využijte naši bezplatnoou konzultaci a diagnostiku.

Jak zachraňujete data z mobilních telefonů?

Podle příčiny a stavu telefonu určíme vhodný postup záchrany dat. Podrobnější informace naleznete zde. Případně nás kontaktujte a vyžádejte si bezplatnou konzultaci a diagnostiku.

Jedná se o velmi citlivá data? Uzavřeme dohodu o mlčenlivosti

Mlčenlivost a práce s daty jako s důvěrnými je u nás absolutní samozřejmostí. Pokud to však povaha zakázky vyžaduje, či zkrátka chcete mít mlčenlivost garantovanou smluvně, neváhejte požádat o smlouvu o mlčenlivosti.

Máte data pojištěná? Vystavíme vám potvrzení pro pojišťovnu

Máte vaše data pojištěná? Před potvrzením objednávky vám vyhotovíme „potvrzení o závadě“, na základě kterého si necháte pojišťovnou schválit náklady na záchranu dat a až poté objednávku potvrdíte.

Konzultace
nezávazná diagnostika
bezplatný svoz

Chybná hodnota
Chybná hodnota
Chybná hodnota
Chybná hodnota

Přejete si zajistit bezplatný svoz? Zadejte prosím adresu. Předem vás budeme kontaktovat.

Invalid Input
Invalid Input

Z našeho blogu

Kontakt

EXALAB Data Recovery
Microshop s.r.o.
Pod Marjánkou 4
169 00 Praha 6
Česká Republika

Otevírací doba:
Pondělí–čtvrtek 9:00–18:00
Pátek 9:00–17:30
po dohodě možno i jinak

Hotline: +420 608 177 773
Kancelář: +420 233 357 122
E-mail: info@exalab.cz

Kontakt

Hotline: +420 608 177 773
Kancelář: +420 233 357 122
E-mail: info@exalab.cz

Otevírací doba:
Pondělí–čtvrtek
9:00–18:00
Pátek 9:00–17:30
po dohodě možno i jinak

EXALAB Data Recovery
Microshop s.r.o.
Pod Marjánkou 4
169 00 Praha 6
Česká Republika