Obsah článku:
Ve firmách i domácnostech jsou síťová úložiště NAS oblíbeným řešením díky pestré nabídce zařízení i pevných disků, kde si většina zájemců najde svého favorita. Ať už je hlavním kritériem cena, vysoká kapacita nebo předpokládaná spolehlivost. Kromě NAS a disků je vhodné myslet i na případné výpadky napájení a pořídit UPS, tedy záložní zdroj. A pokud chcete NAS a UPS kombinovat zcela optimálně, tak si na stránkách výrobce najděte NAS a k ní vhodnou UPS, které spolu budou v případě výpadku napájení komunikovat a UPS dokáže NAS vypnout ve chvíli, kdy už bude kapacita baterie slábnout.
Oprava RAID po havárii disku
Pokud máme v NAS konfiguraci RAID v některé variantě, která je odolná proti selhání jednoho či více disků, tak je nezbytně nutné ihned po selhání vadný disk vyměnit za nový. Již mnohokrát jsme se setkali s případem kdy klient sám, nebo dokonce jeho IT správce, ignorovali varovné signály. Data totiž byla v danou chvíli stále dostupná a vše fungovalo zdánlivě normálně. Například RAID 1 nebo RAID 5 jsou odolné proti selhání jednoho disku. Disky do NAS jsou zpravidla zakoupeny ve stejnou dobu a jedná se o stejný model, tedy pravděpodobně i o stejnou šarži disků. Může tak nastat situace, kdy vinou nějaké výrobní vady krátce po sobě selže více disků. Pak se z jednoduché výměny jednoho zhavarovaného disku může stát komplikovaná záchrana dat z diskového pole. Proto varovné signály NAS nepřecházejte bez povšimnutí.
Obnova dat / záchrana dat z RAID
RAID může zhavarovat, ať už vinou selhání více disků současně, poruše samotné NAS, chybě souborového systému, externímu vlivu, který uživatel nepředvídal nebo nesprávného zásahu ze strany obsluhy. Šance na takový scénář je samozřejmě diametrálně nižší, než pokud cenná data svěřujete jednomu obyčejnému disku. Stát se to však může a bezradný uživatel by se v takovém případě měl vyvarovat pokusům, které mohou vést ke zhoršení stavu. Kontaktujte nás s žádostí o bezplatnou konzultaci problému.
Záchrana dat z RAID je zpravidla komplikovaná a není vhodné pracovat přímo s disky, které obsahují cenná data. Některé z nich mohou být defektní. V prvním kroku je zapotřebí vytvořit binární kopii všech disků z RAID. Tento úkon může být náročný technologicky (zejména v případě selhání jednoho či více disků), časově i kapacitně. Pokud například máme diskové pole RAID složené ze 4 ks 6 TB disků, pak budeme potřebovat 24 TB volného místa na vytvoření binárních kopií. Poté je možno v read-only (pouze pro čtení) režimu, popřípadě se simulací zápisu do separátní vrstvy, provést úkony nutné k sestavení RAID a obnově dat. Znáte však i další parametry diskového pole a máte dostatečné zkušenosti a vybavení?
Pokud chyba nastala pouze na straně NAS a všechny disky jsou v pořádku, pak v některých případech je možné diskové pole obnovit za použití nové NAS stejné značky. Výrobce ale nenese žádnou odpovědnost za případnou chybu. Odpovědnost je vždy na uživateli.
Nebylo cílem zde poskytnout návod, jak zachránit data z RAID, nýbrž poukázat na nutnost dodržení správného postupu v případě selhání diskového pole RAID, respektive síťového úložiště NAS. S dotazem na konkrétní problém vám rádi poradíme.
+420 608 177 773
Pevné disky (HDD) vhodné pro použití v NAS
V síťovém úložišti zpravidla pohromadě funguje více pevných disků a měly by být schopné fungovat v provozu 24/7. Je tak více než vhodné, aby v NAS byly použité disky, které výrobce k takovému použití navrhl. Je nutné brát v potaz vyšší vibrace, jiné provozní teploty nebo jejich průběh, očekávané vyšší hodiny provozu, než je tomu v běžném stolním počítači. Disky určené do NAS mají robustnější konstrukci, očekávanou vyšší životnost a jsou zkrátka k takovému použití vhodné.
Zda do NAS dávat stejnou značku a identický model nebo kombinaci více značek je možná téma k delší diskusi. Rozhodně by disky měly mít stejné parametry, všechny musí být určené pro provoz v NAS a v žádném případě není vhodné kombinovat disky s konvenčním zápisem (CMR) a se šindelovým zápisem (SMR). K čemu jsou vhodné CMR a SMR disky jsme psali například v článku SMR - utajená funkce některých disků WD, Seagate a Toshiba. Je potřeba si s tím lámat hlavu?. Obecně je asi vhodnější v NAS použít disky s konvenčním zápisem, tedy CMR.
A které disky v NAS použít? Od největších výrobců se nabízí Western Digital RED nebo GOLD, Seagate IronWolf nebo EXOS, případně Toshiba N300. I mezi nimi je třeba volit podle typu použití, očekávané životnosti atd. Pokud si nevíte s výběrem rady, neváhejte nás kontaktovat.
Vhodná konfigurace RAID. Odolnost proti selhání disku a rychlost
Možných konfigurací RAID je celá řada. Kromě základního dělení na RAID 0, 1, 5, 6, 10, 01… je potřeba nastavit i další parametry. Současné NAS se však o tento úkon z velké části postarají samy, a tak v rámci tohoto článku předpokládejme, že pokud uživatel chce některé rozšířené parametry NAS nastavovat sám, pak již má dostatečnou zkušenost a ví co dělá.
V drtivé většině případů si uživatel NAS bude přát, aby diskové pole bylo odolné proti výpadku alespoň jednoho disku. Pak nejběžnější konfigurací u malé dvoudiskové NAS bude RAID 1 - zrcadlení dvou disků. Každý disk pak obsahuje identická data. U NAS s více pozicemi budeme patrně volit RAID 5, k jehož sestavení potřebujeme alespoň 3 disky a je odolný proti selhání jednoho disku. RAID 6 je podobný, avšak mohou selhat až 2 disky a skládá se minimálně ze 4 disků. Například NAS od společnosti Synology mimo zmíněné konfigurace nabízejí také SHR - Synology Hybrid Raid. Jedná se o automatizovaný systém pro správu RAID od zmíněné společnosti Synology. Má své výhody i nevýhody, pokud jste však začátečník a nechcete se konfiguraci NAS od Synology příliš věnovat, pak SHR bude ta správná volba.
Záložní zdroj UPS - rozumná volba
NAS je vlastně malý počítač a zejména pokud v NAS jsou použity klasické pevné disky (HDD), tak výpadek proudu není nikdy pro zapnutou NAS dobrý. Všechny disky se nečekaně vypnou a může dojít ke ztrátě některých dat nebo v horším případě i k havárii disku nebo celého diskového pole. Vyplatí se trochu připlatit a k NAS pořídit záložní zdroj - UPS. Na trhu je celá řada různých levnějších i dražších UPS. Ideální je vybrat UPS, která je doporučená výrobcem dané NAS. NAS by měla být schopna s UPS komunikovat prostřednictvím USB kabelu a předat ji tak pokyn k vypnutí, pokud bude docházet kapacita záložní baterie.
+420 608 177 773
Kontrola funkce NAS a disků
Pevné disky mohou čas od času začít chybovat nebo zcela selhat. NAS samotná také vyžaduje občasnou kontrolu, vyčištění, aktualizaci… Je dobré nastavit v NAS zasílání reportů v případě nějaké chyby. Lze tak včas odhalit chybující pevný disk a hned jej vyměnit za nový. Vizuální kontrola NAS také napoví a v případě havarujícího pevného disku dá NAS o sobě zpravidla vědět světelným i zvukovým signálem. Po přihlášení do administrace NAS je rovněž možné prověřit případné chyby nebo nestandardní stav.
Aktualizace operačního systému NAS může přinést nové funkce, vyřešit nedostatky předchozí verze, případně “záplatovat bezpečnostní díry”. To vše jsou očekávané plusy. Někdy se může stát, že aktualizace není zcela otestovaná a doladěná. Pokud tedy není v operačním systému NAS zásadní bezpečnostní nedostatek a aktualizace tak není nezbytná, je vhodné s její instalací nějakou dobu počkat a přečíst si zkušenosti jiných lidí na internetu.
Selhat může RAID i samotná NAS
RAID není záloha, což se mnoho lidí mylně domnívá. Pokud pak RAID selže nebo se odporoučí NAS a nemáte data zálohovaná, tak se o tom přesvědčíte tím nejméně žádoucím způsobem. Obnova dat je obvykle možná, ovšem hodně záleží i na správném postupu uživatele. Více je k tomuto uvedeno na začátku tohoto článku - Obnova dat / záchrana dat z RAID
- Základní údaje
- By Frantisek Fridrich
- Nadřazená kategorie: Blog
- Vysvětlivky a tipy