Binární kopie je přesná kopie všech dat na disku, která zachovává veškeré informace a strukturu. To je zásadní, pokud je zapotřebí následně naklonovat nový disk, který se po vložení do původního stroje bude chovat stejně, jako jeho předchůdce. V dnešní době může být trochu problém sehnat obdobný disk na vytvoření klonu, protože rozhraní (PATA, IDE) původního disku se již dlouhou dobu v počítačích nepoužívá.

V průběhu diagnostiky jsme zjistili, že disk vykazuje chyby povrchu datových ploten a/nebo čtecích hlav, má celou řadu chyb i ve SMART (Self-Monitoring, Analysis and Reporting Technology) - technologii, která monitoruje stav disku a poskytuje předčasná varování před potenciálním selháním. Funkce evidentně v tomto případě nezafungovala správně, jinak by uživatele již dávno varovala. Vytvoření binární kopie použitelné kvality z takového disku nemusí být snadné.

Hotline
ZÁCHRANA DAT
+420 608 177 773

U tohoto typu zakázky se nejprve pokusíme vytvořit binární kopii dostupných dat. K tomu je možné využít kombinaci více metod čtení v kombinaci s úpravou servisních dat disku. Pokud jedna nebo více čtecích hlav selhává, je možné ji z procesu vyřadit a chybějící části dočíst po následné výměně čtecích hlav a dalších součástí disku. Vhodný postup se volí s ohledem na více faktorů. U tohoto procesu hrají důležitou roli zkušenosti, zručnost a trpělivost technika v kombinaci s využitím vhodného hardware i software.

Podařilo se a vytvořili jsem téměř perfektní binární kopii disku, ze které bude možné udělat klon. Před tím proběhla ještě kontrola konzistence souborového systému, abychom vyloučili případné chyby. V této fázi, pokud by klient nepotřeboval klon celého disku, tak bychom obnovili pouze uživatelská data. Typicky dokumenty, fotografie atd. Pokud by se v průběhu realizace vyskytly chyby povrchu datových ploten, tak je možné zmapovat strukturu disku, určit, kterých dat se chybovost týká, a v případě potřeby se pokročilými technikami pokusit poškozená data opravit.

Při obnově dat z takto starého disku je třeba mít na paměti, že obnovu dat mohou zkomplikovat vlastnosti disku, se kterými se již v dnešní době běžně nesetkáme. Komplikací může být i samotná konstrukce disku. Avšak naše zkušenosti a specializované vybavení nám umožňují dosáhnout nejlepšího možného výsledku. Konečným cílem bylo obnovit co nejvíce dat, ideálně úplně vše, a umožnit klientovi znovu spustit operační systém v původní podobě. Cíl splněn.

Tento případ ukazuje, jak důležitá je pravidelná údržba (kontrola) počítače a zálohování dat. To platí nejen pro starší zařízení, ale i pro nová a moderní disky. V některých ohledech jsou moderní disky k selhání náchylnější, než jejich o10 let starší předchůdci. Tento případ je také připomenutím, že i když technologie neustále pokračují kupředu, stále existuje potřeba odborníků s dovednostmi a znalostmi, jak zacházet s (dnes již) historickými zařízeními a záchranou dat z nich.

Mimo tohoto stařečka od IBM jsme dále úspěšně obnovili data z těchto a mnoha dalších disků: Western Digital Blue WD10EZEX - 1 TB, Seagate Barracuda ST1000DM003 - 1 TB, Western Digital Black WD2003FZEX - 2 TB, Seagate Barracuda ST2000DM008 - 2 TB, Toshiba P300 HDWD120 - 2 TB, Western Digital Red WD40EFRX - 4 TB, Hitachi Deskstar 7K3000 HDS723020BLA642 - 2 TB, Samsung Spinpoint F3 HD103SJ - 1 TB, HGST Ultrastar 7K4000 HUS724040ALA640, Seagate IronWolf ST8000VN0022.

Na závěr tradiční připomenutí: prevence je vždy lepší než řešení problémů ex post. Pravidelné zálohování dat a kontrola stavu vašich úložišť vám může ušetřit čas, peníze a nervy. Pokud byste přesto čelili situaci, kdy potřebujete obnovit ztracená data, neváhejte se na nás obrátit.