Pevný disk by si měl poradit i s nečekaným výpadkem proudu, ale ne vždy vše dopadne, jak by mělo. Souhra více okolností znemožnila disku Seagate správné ukončení činnosti a magnetické hlavy zůstaly “zaseknuté” v datových plotnách v místě, kde nemají co pohledávat. Tento stav může být pro uživatelská data nebezpečný, protože motor disku může mít po zapnutí dost síly na to, aby magnetické hlavy “utrhnul”, a to může mít pro záznamovou vrstvu na povrchu datových ploten fatální následky. Zejména u 3,5” disků (používají se více ve stolních počítačích nebo velkých externích discích) má motor dost síly, aby se mu to mohlo podařit. Proto pokud disk selže a slyšíte z něj pouze tiché klikání, tak jej nezkoušejte zapínat opakovaně. Nemusí to mít stejnou příčinu jako zde, ale je to pravděpodobné.

Po uvolnění magnetických hlav a vizuální kontrole magnetických hlav i datových ploten bylo zjištěno poškození, které by u modernějších disků patrně znamenalo konec. I zde stav nebyl příliš nadějný, ale šance byla. Magnetické hlavy a další komponenty disku bylo nutné vyměnit, modifikovat servisní data disku a poté bylo možné zkusit disk inicializovat. Povedlo se. Kupodivu bez výraznějších dalších problémů bylo možné vytvořit zálohu servisních dat a spustit binární kopii obsahu disku - uživatelských dat. Průběh byl lepší, než jsme očekávali a nakonec bylo v uživatelské složce poškozeno pouze několik souborů.

Médium: Pevný disk Seagate ST500DM002
Kapacita: 500 GB
Problém: Po výpadku napájení došlo k selhání čtecích hlav
Řešení: Invazivní hardwarové zásahy do pevného disku, výměna čtecích hlav
Výsledek: 99% dat úspěšně obnoveno

Tato záchrana dat z disku Seagate dopadla úspěšně. Moderní pevné disky jsou na podobné defekty citlivější, mají vyšší hustotu zápisu, využívají jiné technologie zápisu a čtení a záchrana dat může být výrazně komplikovanější. Nepodceňujte pravidelné zálohování a pokud vás nějaký problém s pevným diskem potká, využijte naši bezplatnou diagnostiku či konzultaci.