Pevné disky jsou stále mezi lidmi hojně rozšířené. Ať už starší nebo nové, k archivaci dat se jedná o lepší volbu než SSD. Nicméně oproti SSD mají nevýhodu zejména v nižší mechanické odolnosti a pokud uživatel disk používá jako hlavní a jediné úložiště důležitých dat, pak může nastat nemilé překvapení, když jednoho dne odmítne disk s počítačem komunikovat. Na vině může být elektronika disku, mechanické selhání disku samotného, selhání servisních dat, někdy jen převodník mezi USB a SATA rozhraním disku. U tohoto disku nebyla diagnostika bez započetí prací zcela jednoznačná. Selhání se nakonec týkalo jedné čtecí hlavy, která nekomunikovala již zcela korektně a bylo zapotřebí mechanického zásahu do útrob datového média.

Pevný disk Toshiba se po vyjmutí z plastového pouzdra značky Verbatim podařilo inicializovat, zálohovat jeho servisní data a poté vytvořit jeho částečnou binární kopii. Ovšem jedna čtecí hlava neumožňovala korektní dočtení obsahu média a bylo tak nutné přistoupit k výměně čtecích hlav. Tento úkon rozhodně není radno zkoušet v domácím prostředí. Bez letitých zkušeností, optimálního prostředí a drahých technologií by se domácí kutil dobral leda nevratného poškození disku. Pokud jsou data pro uživatele hodnotná, měl by je péči o poškozené datové médium vždy svěřit do rukou profesionálů, stejně jako obezřetný uživatel tohoto externího disku Verbatim.

Médium: Externí disk Verbatim 53194
Interní disk: Toshiba MQ04ABF100
Kapacita: 1 TB
Problém: Patrně samovolné selhání čtecích hlav
Řešení: Modifikace servisních dat, modifikace hardware disku
Výsledek: Téměř perfektní obnova dat, chybovost minimální

Toshiba má na trhu s pevnými disky své místo dlouhodobě, avšak podíl má spíše menšinový. Pevné disky Toshiba mají svá specifika a pokud dojde k jejich selhání, je někdy třeba volit trochu odlišné postupy, než u jiných značek. Pokud je vše provedeno odborně a správně, je šance na úspěšnou obnovu dat velká, stejně jako u tohoto případu. Pakliže i váš pevný disk nebo jiné datové médium vykazuje vady a obsahuje cenná data, neváhejte se na nás obrátit.