Po připojení disku se počítač uživatele zeptal, zda si přeje médium naformátovat. To může mít různé příčiny a v případě tohoto disku byl na vině selhávající povrch datových ploten, který způsobil chyby souborového systému a data se tak stala pro uživatele nedostupná. V takovém okamžiku by neměl uživatel s diskem experimentovat a měl by vyhledat odbornou pomoc.

Hotline
ZÁCHRANA DAT
+420 608 177 773

Záchrana dat z tohoto disku Samsung (v boxu Adata) byla realizovatelná vyjmutím disku z externího boxu, vytvořením zálohy servisních dat a binární kopie obsahu přes SATA rozhraní. Poté bylo zapotřebí provést rekonstrukci souborového systému. Disk byl používaný v operačním systému Windows se souborovým systémem NTFS. NTFS je při takovémto poškození pro rekonstrukci struktury a samotných souborů vhodnější, než například ExFAT nebo FAT32. NTFS je totiž tzv. žurnálový systém a obsahuje indexy, které s rekonstrukcí pomohou. Data se tak podařilo z disku obnovit a chybovost postihla pouze některé adresáře a jejich strukturu - chyběly původní názvy. Pro klienta však toto nebylo překážkou a s výsledkem byl spokojený.

Ext. disk: Adata Superior SH93
Int. disk: Samsung ST1000LM024, HN-M101MBB
Kapacita: 1TB.
Problém: Chyby povrchu datových ploten, selhání souborového systému, počítač chtěl disk formátovat
Řešení: Binární kopie, rekonstrukce souborového systému
Výsledek: Nepodstatné chyby ve struktuře, téměř všechna data obnovena

Příběh dat z tohoto disku Adata skončil dobře. Byť s částečně poškozenou strukturou souborů, tak drtivou většinu dat bylo možné obnovit. Ne každý příběh poškozeného pevného disku však končí nepříliš technologicky náročným řešením záchrany dat. Datové plotny mohou být závažněji poškozeny. Disku mohou selhat magnetické hlavy, v horším případě je primární příčinou pád nebo náraz. V případě selhání jakéhokoliv datového média obsahujícího důležitá data je lepší případ rovnou svěřit k posouzení odborníkům. Neváhejte se na nás obrátit s dotazem týkajícím se záchrany dat pevného disku, ale i jiného datového média.