Uživatel disk po pádu na zem znovu připojil k počítači, aby ověřil jeho funkčnost. Zní to logicky, ale právě spuštění pevného disku po pádu je často to nejhorší, co uživatel může pro svá cenná data udělat. Uvnitř pevného disku je obvykle 1-5 datových ploten a 2 - 10 magnetických hlav. K tomu další komponenty, ale tyto zmíněné jsou kritické. Pokud fungují správně, tak vůči sobě udržují přesnou polohu, magnetické hlavy se po vypnutí pevného disku stáhnou do bezpečné pozice mimo datové plotny a magnetické hlavy se datových ploten v žádném okamžiku nedotýkají. Pokud pevný disk upadne, tak uživatel nemůže ani tušit, co se stalo uvnitř.

Magnetické hlavy se mohou vychílit, ohnout, zkřivit, dostat se do zcela neobyklých poloh. Někdy se problém již v tuto chvíli týká i datových ploten, ale nemusí to tak být. Pokud by uživatel disk v tuto chvíli nezapnul a disk by dostal do rukou specialista na záchranu dat (i s kompletním popisem problému), tak je šance na záchranu dat slušná. V 99% případů ale uživatel disk zapne a tím může dojít k vážnému až fatálnímu poškození datových ploten a tím i uživatelských dat.

Ani tento případ nebyl výjímkou. Pevný disk se k nám dostal ve špatném stavu a pokus o záchranu dat vyžadoval kompletní rozebrání disku, kontrolu stavu datových ploten, použití nových magnetických hlav a dalších dílů a následnou kombinaci zásahů do servisních dat elektroniky disku i disku samotného.

Médium: Seagate ST1000LM048
Kapacita: 1 TB
Problém: Pevný disk po pádu nefunční, data nedostupná
Řešení: Kompletní rozbor disku, výměna magnetických hlav, hardwarové i softwarové zásahy
Výsledek: Dobrý, mnoho dat zachráněno, některá data však byla již nevratně poškozena

Výsledek obnovy dat z disku Seagate byl oproti původnímu očekávání poměrně dobrý. Část dat se podařilo obnovit, vyžádalo si to však hodně lidského i technologického úsilí. Některá data se obnovit nepodařilo, i tak byl uživatel s výsledkem spokojený.

Pokud i vás postihl podobný problém a pevný disk vám upadl na zem, neváhejte nás kontaktovat se žádostí o zajištění bezplatné diagnostiky. Správnými kroky si můžete zachránit mnoho cenných dat!