RAID 6 je odolný vůči výpadku až 2 disků a disky WD RED nejsou žádná ořezávátka, do NAS se ideálně hodí. V tomto případě se sešly 3 neduhy. Ten menší z nich je fakt, že míchat CMR a SMR disky v rámci jednoho diskového pole není dobrý nápad, zejména ne tam, kde se uložená data často mění. V tomto případě disky WD60EFRX jsou CMR a disk WD60EFAX SMR. Neduh druhý: RAID není záloha. Neduh třetí: přestože software NAS by měl v případě selhání jednoho nebo více disků varovat, zde se nestalo nic. Všechny tři pohromadě způsobily, že zdánlivě normálně funkční diskové pole začalo fungovat nepoužitelnou rychlostí a následně selhalo.

Hotline
ZÁCHRANA DAT
+420 608 177 773

NAS: Synology DS2015xs
Konfigurace RAID: RAID 6
Disky 1-5: WD60EFRX
Disk 6: WD60EFAX
Problém: Samovolné selhání RAID, data nedostupná

Trochu detailněji

CMR a SMR disky nepatří do jednoho úložiště/diskového pole. CMR disky s běžným způsobem zápisu a pro tuto konkrétní NAS a její využití vhodné. Disky WD60EFRX byly použité původně, následně jeden z nich začal selhávat a byl nahrazen diskem WD60EFAX. Jak jsme zjistili, tak uživatel v tom byl nevinně, disk zakoupil v době, kdy se společnost WD z jakýchsi interních pohnutek snažila SMR před uživateli utajit. Tento diskový mix by ale neměl být nikterak fatální, v nejhorším by způsoboval pomalé ukládání a čtení dat. V této sestavě disky v NAS fungovaly již nějakou dobu. SMR disk však začal chybovat a přestože NAS nedala najevo žádný problém (ač by měla), tak selhávání tohoto disku chod RAID 6 zpomalilo k nepoužitelnosti a tím upozornilo na problém.

RAID není záloha. Přestože RAID 6, který je v této konfiguraci použitý, je odolný vůči výpadku až 2 disků, tak by data měla být zálohována. Uživatel může namítnout, že zálohovat takové objemy dat není jen tak a právě proto investoval do dražšího zařízení a disků. Inu to už je volba každého uživatele či správce IT. Záchrana dat z RAID následně může být dražší, než větší investice na začátku. Zálohování z NAS Synology se dá elegantně vymyslet replikací dat na další NAS Synology. Pravda je, že investice na začátku pak bude de-facto dvojnásobná. Více o RAID a zálohování například v tomto článku.

Selhání obslužného software NAS je popravdě trochu zvláštní, nicméně soudě z fotodokumentace od klienta a vlastní diagnostiky NAS opravdu nehlásila žádné výpadky či selhání. Uživatelská data však nebyla dostupná a odezva NAS extrémně pomalá. NAS nešla korektně vypnout, restartovat, poté již ani zapnout.
V této NAS Synology DS2015xs je instalovaný DSM 6.2 (interní software NAS) a ten je dnes již zastaralý. Jak se ukázalo při následné diagnostice, jeden z disků vykazoval chyby a druhému selhal souborový systém (následným kompletním testem prošel bez chyb). Též v logu NAS o těchto selháních lze dohledat záznam. Proč tedy NAS nevarovala před výpadkem jednoho z disků a selháváním druhého, disky nevyřadla a ani nezvládla další provoz s RAID v degradovaném stavu je otázkou, která nicméně poukazuje na fakt, že zálohování má svůj smysl i v případě použití RAID 6.

Záchrana dat z NAS Synology DS2015xs

Disky WD nejdříve prošly důkladným otestováním. Jeden z nich vykazoval chyby povrchu datových ploten, druhému selhal souborový systém, ale jinak byl v pořádku. Nicméně to v tomto případě vedlo až k absolutní nedostupnosti dat. Obnova dat z RAID 6 po identifikaci problému a důkladném testu již nebyla pro odborníka příliš komplikovaná, jelikož k sestavení diskového pole v tomto případě postačí 4 disky z 6. Klient i přes původní obavy byl po této zprávě klidnější.

Výsledek: 100% dat zachráněno. NAS jsme oživili, přidali nové disky (pro jistotu si klient přál vyměnit oba), prověřili NAS po hardwarové i softwarové stránce a aktualizovali obslužný software. Klient 100% spokojen :-)

Záchrana dat z RAID metodou pokus-omyl - častá chyba uživatele

Tento příklad postupu v případě selhání diskového pole byl téměř učebnicový. Klient hned po zjištění problému kontaktoval specialisty na obnovu dat z diskových polí, udělal záznam stavu - fotodokumentaci, sám se do žádných experimentů nepouštěl.

Pokud vás potká podobný problém, rozhodně se nepouštějte do experimentů! Přehazovat pozice disků a měnit konfiguraci NAS / RAID vám data nezachrání. Z relativně jednoduché zakázky dat by se tak mohla stát zakázka komplikovaná a drahá.