Czech (Čeština)

Obnova a záchrana dat z pevných disků a externích disků Toshiba

Záchrana disku po pádu, hardwarové i softwarové vady. Máme dlouholeté zkušenosti se záchranou a obnovou dat ze všech typů datových médií. Záchrana dat z pevných disků a externích disků Toshiba.

 
 

Záchrana dat z pevných disků (HDD) všech značek a typů

Obnova dat z pevných disků a externích pevných disků. Starší i nové modely, softwarové i hardwarové problémy. Dlouholeté zkušenosti našich specialistů váš problém se ztrátou dat vyřeší.

 
 

Průvodce obsahem


Záchrana dat z pevných disků a externích pevných disků
(stále) tvoří největší objem zakázek v našem oboru. Do technologií a školení našich odborníků investujeme každoročně mnoho prostředků a naše laboratoř tak patří k technologické špičce v oboru záchrany dat z HDD celosvětově. Naše dlouhodobá úspěšnost se pohybuje okolo 90%.

Diagnostiku pevných disků nabízíme ZDARMA a nezávazně. Většinu náhradních dílů nutných k záchraně dat z pevných disků máme skladem, což nám umožňuje začít pracovat na zakázce i v řádu jednotek hodin a nabídnout expresní řešení pro všechny současné i starší modely pevných disků, nezávisle na použitém operačním systému či platformě.

Co byste měli udělat v případě selhání pevného disku - první důležité kroky:

  • Zůstaňte v klidu.
  • Vypněte poškozené zařízení (počítač, NAS …) nebo odpojte externí pevný disk.
  • Nepřipojujte mechanicky poškozený pevný disk (např. po pádu či nárazu) a vyhněte se neodborným pokusům o záchranu dat.
  • Kontaktujte nás - 608 177 773

Orientační ceník, symptomy, příčiny, postupy dle typu poškození pevného disku

 Nemohu se dostat ke svým datům, ale vůbec netuším příčinu

U takto neurčitého selhání, kdy problém může být v pevném disku, ale také v samotném počítači (zařízení), je nejlepší využít naši bezplatnou konzultaci a diagnostiku. Neváhejte se na nás obrátit. Několikaminutový telefonát vám může ušetřit řadu hodin bádání.

Orientační cena: od 1.500 Kč
Více informací - jak funguje HDD, možné příčiny selhání
Bezplatná konzultace, diagnostika, svoz

Selhání pevného disku bez zjevného důvodu, data jsou nedostupná

Pevný disk nebo externí pevný disk se zdánlivě chová normálně, zapne se (zapne motor, datové plotny se točí), ale data nejsou dostupná. Problém může mít řadu příčin. Pokusíme se příčinu a řešení určit přesněji:

Po připojení se disk zdánlivě chová normálně, zapne se, necvaká, nevydává zvláštní zvuky - zkuste počítač restartovat nebo externí pevný disk odpojit a připojit. Pokud ani pak nejsou data dostupná, je třeba zkontrolovat, zda je pevný disk počítačem správně detekován. 

Vidí počítač správnou kapacitu disku a jeho označení?

Pokud ano, pak se pravděpodobně jedná o selhání nebo nekompatibilitu souborového systému. Mohlo také nastat méně až středně závažné selhání povrchu datových ploten a/nebo čtecích hlav disku. Ani chybu uživatele nelze vyloučit - chybná manipulace s diskem, daty či souborovým systémem… Počítačový virus je také jedna z možností. Popsané problémy většinou patří mezi méně až středně závažné. Více informací naleznete zde.

Pokud ne, disk nezobrazuje správně kapacitu (ukazuje nižší nebo nulovou), disk případně zobrazuje chybně i model, pak se může jednat o selhání elektroniky disku, chybu v servisní oblasti disku nebo závažněji selhávající povrch datových ploten a/nebo čtecích hlav. Zde se již může jednat o chybu spíše závažnou.

Orientační cena: 1.500 - 15.000 Kč
Více informací - jak funguje HDD, příčiny selhání
Bezplatná konzultace, diagnostika, svoz

Smazaná data, obnova dat po naformátování, obnova zformátovaného disku

Některá data byla omylem nebo cíleně smazána nebo došlo k naformátování celého disku. Vše ostatní funguje normálně. Způsoby, jak obnovit smazané soubory, se mohou lišit podle typu HDD. Nicméně je nezbytné, aby pevný disk již nebyl dále používán. Zařízení vypněte a kontaktujte nás.

Orientační cena: 1.500 - 5.500 Kč
Více informací - obnova smazaných souborů
Bezplatná konzultace, diagnostika, svoz

Pevný disk se nezapne

Symptomy:

  • pevný disk nedělá vůbec nic
  • pevný disk se snaží zapnout, motor se pokouší roztočit datové plotny, vydává lehké cvakavé zvuky
  • externí pevný disk se snaží zapnout, vydává lehké cvakavé zvuky, kontrolka disku může blikat
  • počítač (operační systém) disk nevidí nebo vidí chybné údaje, špatnou kapacitu a označení

Po zapnutí počítače se pevný disk neroztočí, nefunguje, případně vydává lehké (téměř neslyšné) cvakavé zvuky. Externí pevný disk se nezapne, počítač jej detekuje chybně nebo jako neznámé zařízení. Může se jednat o chybu elektroniky disku, “zaseknuté čtecí hlavy” nebo zadřený motor. Zadřený motor je spíš vzácná vada, obvykle je na vině elektronika nebo “zaseknuté čtecí hlavy”. Oprava HDD disku svépomocí se může prodražit. Využijte naši bezplatnou diagnostiku.

Orientační cena: 4.000 - 15.000 Kč
Více informací - obnova smazaných souborů
Bezplatná konzultace, diagnostika, svoz

Pád, náraz, mechanické poškození

Pevný disk po pádu nebo nárazu nezapínejte! Z řešitelné záchrany dat tak můžete udělat komplikovaný případ, nebo i hůř…

Symptomy:

  • disk po zapnutí cvaká, chrčí, vydává neobvyklé zvuky
  • disk po zapnutí vydává jen lehké cvakavé zvuky
  • data jsou zcela nedostupná
  • disk může zobrazovat v systému chybnou nebo i správnou kapacitu, ovšem mechanicky je nefunkční

Jedná se o častý problém u externích pevných disků, ani ostatním pevným diskům se však nevyhýbá. Uvnitř pevného disku je 1-5 datových ploten, které se točí vysokou rychlostí. Dále jsou v disku na každou datovou plotnu 1-2 čtecí (zapisovací) hlavy, tedy celkem až 10 (v běžných, současných pevných discích). Pokud disk utrpí náraz v zapnutém stavu a přestane komunikovat s počítačem, pak zařízení okamžitě vypněte. Pakliže disk utrpí náraz (typicky pád) ve vypnutém stavu, pak se čtecí hlavy mohou uvolnit a dostat se na povrch datových ploten. Leckdy se i zdeformují. Tento stav nemusí být pro data fatální, pokud ovšem disk nezapnete. Pakliže takto poškozený disk zapnete, je reálná šance jej významně až fatálně poškodit. Záchrana dat pak může být velmi komplikovaná, leckdy i nemožná. V lepším případě zůstanou čtecí hlavy “zaseknuté v datových plotnách” a motor disku nemá dost síly k roztočení. Toto se většinou děje u přenosných 2,5” disků, které mají slabší motor. Pokud se motoru podaří datové plotny roztočit, mohou se vaše data doslova proměnit v prach - viz foto. Využijte naši bezplatnou konzultaci a diagnostiku.

Orientační cena: 8.000 - 15.000 Kč
Více informací - záchrana HDD po pádu či nárazu
Bezplatná konzultace, diagnostika, svoz

V disku cvaká, chrčí, vydává neobvyklé zvuky

Pevný disk po pádu nebo nárazu nezapínejte! Z řešitelné záchrany dat tak můžete udělat komplikovaný případ nebo i hůř…

Symptomy:

  • disk po zapnutí cvaká, chrčí, vydává neobvyklé zvuky
  • data jsou zcela nedostupná
  • disk může zobrazovat v systému chybnou nebo i správnou kapacitu, ovšem data jsou zcela nedostupná

Často se jedná o následek pádu nebo nárazu. Někdy však může k selhání dojít samovolně, kdy viníkem je selhání materiálu nebo chyba elektroniky. K selhání zpravidla dochází na úrovni datových ploten disku a/nebo čtecích hlav. Ve zhruba 10% případů se pak jedná o chybu elektroniky disku.

Orientační cena: 4.000 - 15.000 Kč
Více informací - obnovení dat z HDD - neobvyklé zvuky
Bezplatná konzultace, diagnostika, svoz

Pevný disk funguje, data jsou však dostupná velice pomalu nebo jen částečně

Symptomy:

  • data jsou dostupná velice pomalu
  • data jsou dostupná jen částečně
  • data jsou občas dostupná, v disku občas cvaká nebo se samovolně vypne

Problém může být v servisní oblasti disku (servisní data disku na datových plotnách), může se jednat o počínající selhávání datových ploten a/nebo čtecích hlav, chyba může také být na straně elektroniky disku. Často se s tímto problémem lze setkat u pevných disků značky Western Digital, SSHD Seagate nebo Toshiba, ale týkat se může i ostatních značek. Pevný disk můžete zkusit připojit na jiném počítači, pokud se však stav nezlepšil, s diskem zbytečně neexperimentujte, může dojít k závažnějšímu poškození. Nabízíme bezplatnou konzultaci, diagnostiku i svoz, neváhejte se na nás obrátit. 

Orientační cena: 2.500 - 15.000 Kč
Více informací - záchrana nedostupných dat
Bezplatná konzultace, diagnostika, svoz

Zkrat, přepětí, poškození při bouřce

Po zapnutí pevný disk ani nehlesne, někdy nejde zapnout počítač vůbec, data jsou zcela nedostupná. Tuto vadu může způsobit chyba napájecího zdroje, chyba uživatele, přepětí v síti, na vině ale může být i vysoká vlhkost. Někdy je tento problém na elektronice disku na první pohled vidět, někdy i cítit. Poškozená však nemusí být jen vnější elektronika disku (PCB), ale i další jeho části, čtecí hlavy nebo datové plotny. Využijte naši bezplatnou diagnostiku. 

Orientační cena: 4.000 - 15.000 Kč
Více informací - záchrana nedostupných dat
Bezplatná konzultace, diagnostika, svoz

Požár, povodeň, záplava

Požár a následné hašení, povodeň nebo záplava neznamenají nutně absolutní zkázu pro pevný disk a data na něm uložená, je však nezbytné disk po takové události nezapínat. Lidé se občas mylně domnívají, že tělo pevného disku je vzduchotěsné a je v něm vakuum. V drtivé většině běžných pevných disků vzduch je, ba dokonce na disku naleznete nápis “Do not cover breathing hole”, tedy nezakrývejte dýchací otvor. Pod tímto otvorem se nachází filtr, který umožňuje vyrovnávat tlak uvnitř disku. Zároveň však tudy může proniknout voda dovnitř. Vysoká teplota může způsobit deformace. Voda i požár může zničit elektroniku disku, v horším případě i datové plotny, čtecí hlavy a další součásti. Pokud váš disk podobná katastrofa potkala, využijte naši bezplatnou diagnostiku.

Orientační cena: 3.000 - 15.000 Kč
Více informací - obnova poškozeného disku po požáru, povodni, záplavě
Bezplatná konzultace, diagnostika, svoz

Data jsou šifrovaná a nevím heslo, jiný softwarový problém

Data jsou cenným artiklem a nejlepší ochranou před jejich zneužitím je jejich šifrování. Uživatel mnohdy ani nemusí vědět, že data v jeho počítači jsou šifrována. Problém pak může nastat při nečekaném selhání počítače, datového úložiště, externího disku… O šifrování dat se nemusí starat pouze uživatelem aktivovaný software, jako Bitlocker, Filevault, Truecrypt, Veracrypt… Mnohé počítače jsou vybaveny kryptografickým procesorem, který hlídá konzistenci systému proti neautorizovanému přístupu. Některé pevné disky disponují funkcí SED - Self Encrypted Drive.

Pokusíme se vám pomoci i s jinými druhy selhání software či hardware. Pokud jsou vaše data nedostupná, kontaktujte nás s žádostí o konzultaci a diagnostiku.

Orientační cena: od 1.500 Kč
Více informací - šifrovaná data a nevím heslo, ostatní sw problémy
Bezplatná konzultace, diagnostika, svoz

Nemohu se dostat ke svým datům, ale vůbec netuším příčinu. Pár vět o principu fungování HDD

Pevný disk (HDD) je elektromechanické datové médium. Data jsou ukládána v tenké vrstvě magnetického materiálu na povrchu datových ploten. O tok dat se starají zapisovací/čtecí hlavy, které kmitají nad rychle rotujícími datovými plotnami a spolu s elektronikou a firmware disku zajišťují plynulé ukládání a čtení dat podle pokynů operačního systému, respektive uživatele. Některé pevné disky (HDD) jsou doplněny o rychlou NAND paměť, jakou nalezneme u SSD. Má obvykle kapacitu 8 GB nebo 16 GB a jejím úkolem je urychlit práci s nejčastěji používanými daty. Tyto hybridní disky jsou nazýváné SSHD (Solid-State Hybrid Drive). Tolik ve zkratce k základní funkci HDD a SSHD.

Pakliže nemáte přístup k datům a nejste si jisti důvodem, pokračujte v sekci Selhání pevného disku bez zjevného důvodu zde nebo nás kontaktujte a využijte bezplatnou konzultaci a diagnostiku. 

Z pohledu záchrany dat z HDD je nejdůležitější, aby data na datových plotnách byla stále k dispozici (po smazání dat či naformátování HDD) a aby datové plotny a servisní data byly ve stavu způsobilém k obnově dat. Obnovu dat z disku může dále zkomplikovat způsob zápisu, čtení a mazání dat u některých modernějších disků, interní i uživatelské šifrování dat, s tím leckdy  související technologické řešení elektroniky disku (PCB), a v neposlední řadě také konstrukce disku. 

Datové plotny jsou v pevném disku obvykle 1-2, ale u některých velkokapacitních disků datových ploten může být i 5. Pokud zapátráte na internetu, naleznete jistě i disky s vyšším počtem datových ploten. Ty ale v běžných počítačích nenalezneme, jedná se spíše o muzejní kousky nebo o specifická řešení. Datové plotny jsou pokryty tenkou magnetickou vrstvou a data (bity) jsou zapisována formou kladného nebo záporného náboje jako 1 a 0. Mechanické poškození datových ploten tak může způsobit vážnou až nevratnou ztrátu dat.

Čtecí/zapisovací hlavy se starají o uložení, čtení a mazání jednotlivých sektorů, respektive uživatelských a servisních dat. Poškození čtecích hlav může nastat samovolně - selháním materiálu v čase nebo mechanickým poškozením při pádu či nárazu. Samotné čtecí hlavy jsou nahraditelné. Problém nastává ve chvíli, kdy zdeformované čtecí hlavy začnou poškozovat i datové plotny. Poškozené čtecí hlavy, případně více či méně poškozené datové plotny, a to vše v kombinaci s níže uvedenými způsoby zápisu a správy dat, mohou způsobit značné problémy, jejichž řešení je vždy lepší svěřit odborníkům. 

CMR, PMR, SMR jsou zkratky vyjadřující typ zápisu dat, kterým je pevný disk vybaven. CMR - Conventional Magnetic Recording a zkratka s téže významem PMR - Perpendicular Magnetic Recording značí, že disk je vybaven konvenčním zápisem. Tímto typem zápisu jsou pevné disky vybaveny celá desetiletí a laicky řečeno značí, že jedna stopa má stejnou šířku pro zápis i pro čtení. SMR - Shingled Magnetic Recording je překryvný zápis, který do způsobu zápisu a mazání dat přináší novinky, které mohou být diskomfortní pro uživatele a především může za určitých okolností zkomplikovat až znemožnit obnovu dat po nějakém incidentu. Ať už jde o smazaná data, nebo některou komplikovanější vadu pevného disku, tak disky se SMR se u specialistů na obnovu dat velké oblibě netěší. Tyto disky jsou zhruba od roku 2018 běžně používány v levných externích HDD (zejména značka Western Digital), setkáme se s nimi však i jinde. SMR disk je vhodný spíše k zálohování dat, tedy pro použití, kde se data často nemění. Jak může SMR zkomplikovat obnovu, byť “jen smazaných dat”, se můžete dočíst zde.

SED - Self Encrypted Drive - jsou pevné disky, které mají data šifrovaná interními procesy standardně. Pokud se uživatel rozhodne svá data zabezpečit vlastním heslem, tak pouze heslem uzamkne již existující vlastní klíč pevného disku a není třeba pevný disk šifrovat kompletně. Tato technologie je využívána již poměrně dlouho a podobně fungují i SSD a mobilní telefony, leč tam jsou pro její použití i jiné důvody než jen bezpečnost dat. 

Problémy z pohledu záchrany dat z disku přinesla až novější nadstavba této technologie, kdy výrobce klíč k datům umístil do procesoru na elektronice disku (PCB) a uzamknul komunikaci mezi ROM (paměťový čip se servisními daty na PCB) a procesorem. Tato technologie je označována jako SED Locked a až do konce roku 2022 komplikovala postupy při obnově dat z externích disků Western Digital, kterých je na trhu velké množství a tím se stávají i patrně nejčastějšími pacienty při záchraně dat z HDD.

Jak může disk s šindelovým zápisem (SMR) a SED locked elektronikou zkomplikovat záchranu disku, si můžete přečíst zde.

Elektronika disku (PCB) v 99% případů obsahuje adaptivní (unikátní) servisní data náležící jednomu konkrétnímu disku. Některé disky jsou navíc vybavené výše popsanou funkcí SED locked a pouhá náhrada jinou PCB je tak zcela vyloučena. Více informací o možnostech obnovy dat z HDD s poškozenou PCB naleznete zde.

Selhání pevného disku bez zjevného důvodu. Možnosti obnovení souborů / dat

Disk funguje zdánlivě normálně, nevydává neobvyklé zvuky, počítač disk vidí, ovšem data jsou nedostupná - někdy se jedná o banální problém způsobený nekompatibilitou souborových systémů. Disk byl například používaný ve Windows se souborovým systémem NTFS a po připojení k zařízení Apple se k datům nelze dostat. K obnovení souborů z disku je pak zapotřebí počítač s kompatibilním operačním systémem, respektive vhodný software, který kompatibilitu zajistí. 

Selhání souborového systému - může být způsobeno čistě softwarovým selháním, ale také počínající chybovostí datových ploten disku. Disk se pak v operačním systému může hlásit korektně, ale k datům není možné přistupovat. Datová partition není vidět, je označena jako “RAW”, operační systém chce pevný disk formátovat atp. Tato chyba nemusí být závažná, je však zapotřebí se vyvarovat chybným krokům. Kontaktujte nás s žádostí o konzultaci nebo diagnostiku.

Mnohé problémy pevného disku jsou však komplikovanější. Selhání elektroniky disku (PCB), chyby v servisních datech, poškození čtecích hlav nebo datových ploten. Někdy nemusí být z pohledu uživatele snadné rozlišit rozsah problému. Níže popsané problémy související s elektronikou disku, datovými plotnami i čtecími hlavami se mohou týkat pevného disku se správnou i nesprávnou identifikací v operačním systému či biosu počítače.

Disk se chová na první pohled normálně, ovšem počítač jej nedokáže řádně identifikovat - například není vidět správná kapacita disku a/nebo model disku. Při těchto symptomech je již vhodné zvážit další kroky. Tyto problémy již mohou naznačovat vážnější poškození a je vhodné vyhledat odbornou pomoc. 

Chyby v servisní oblasti disku (servisní data) - data nezbytná pro správné fungování pevného disku uložená mimo oblast s uživatelskými daty. Příčiny selhání servisních dat mohou být různé. Část těchto dat je uložena v ROM na elektronice disku (PCB), část na datových plotnách disku. V závislosti na rozsahu a příčině poškození volíme další kroky.

Selhání elektroniky disku - je jednou z možných příčin, která může mít navenek různé symptomy, které se liší v závislosti na značce, technologickém provedení, způsobu připojení k počítači a dalších faktorech. Pakliže se pevný disk chová zdánlivě normálně, je někdy správnou cestou ke zpřístupnění dat modifikace elektroniky (PCB) a komunikace s diskem pomocí jiného rozhraní, které umožní další úpravu servisních dat a lepší kontrolu nad průběhem celého procesu. Obnova dat z pevného disku většinou patří mezi středně obtížné.

Selhání datových ploten a/nebo čtecích hlav - je u pevných disků častá příčina selhání. Servisní oblast (Service Area - SA) obsahuje celou řadu servisních modulů, z nichž některé jsou pro chod pevného disku nezbytné. Servisní oblast je uložena na datových plotnách mimo oblast s uživatelskými daty. Kvalitu a dostupnost servisních dat tak mohou ovlivnit chyby datových ploten nebo čtecích hlav. Pokud je chyba pevného disku na této úrovni, je zcela nezbytné, aby kontrola HDD byla provedena odbornou firmou. Získání dat z poškozeného disku při uvedených symptomech je většinou možné, neodborný zásah může však možnosti limitovat. 

  • Příklad 1 - externí pevný disk Western Digital: Po připojení k počítači se disk chová zdánlivě normálně, kontrolka disku bliká, disk nevydává žádné zvláštní zvuky. Data jsou však nedostupná. Ve většině případů chyba spočívá v selhání jedné či více čtecích hlav a/nebo poškození datových ploten. Ve zhruba 10% případů je příčinou elektronika disku (PCB). V závislosti na technologii disku je nutné zvolit správný postup, který není v možnostech běžného servisu IT bez patřičného vybavení a znalostí.
  • Příklad 2 - pevný disk Seagate: Někdy se v systému hlásí korektně (označení i kapacita), k datům však nelze přistupovat. Může se jednat o chybu v servisní oblasti (SA), která disk dostává do busy módu, tedy stavu, kdy je disk zahlcen interními procesy a není schopen komunikovat s počítačem. Ve většině případů je problém řešitelný komplikovanými zásahy do servisních dat a bývá kombinovaný s určitou chybovostí datových ploten nebo čtecích hlav. Je zapotřebí volit správný postup pro daný model a v tomto případě si ani uživatel ani IT servis bez patřičného vybavení a znalostí s problémem neporadí.

Bezplatná konzultace, diagnostika, svoz
Ceník obnovy dat - selhání HDD bez zjevné příčiny

Data po smazání nebo rychlém formátování mohou být obnovitelná

Ve chvíli, kdy dáme operačnímu systému pokyn, aby odstranil nějaké soubory nebo adresáře, tak se u pevného disku (HDD) stane to, že operační systém místo na disku označí jako volné k dalšímu použití, ale data na disku fakticky stále jsou. Po rychlém naformátování disku se děje totéž. Pokud tedy používáte starší pevný disk nebo i moderní pevný disk, avšak s konvenčním způsobem zápisu dat (CMR / PMR), a váš počítač běží na Windows, macOS nebo Linuxu, pak je šance na obnovu takto ztracených dat.

Jiná situace ale může nastat u moderních disků se šindelovým zápisem (SMR). Tyto disky jsou často v externích 2,5” discích (i v jiných aplikacích, kde bychom je dříve nenašli) a běžný uživatel tak nemá moc ponětí, kam svá data ukládá. Standardní pevný disk se SMR má, velmi zjednodušeně řečeno, místo na data rozděleno do skupin a každá skupina obsahuje několik stop, které se navzájem překrývají. Číst se dá z každé stopy, ale zapisovat lze jen do vrchní stopy. Pokud se mění data v některé stopě, která je překryta jinou, pak disk musí nejprve změnit obsah všech překryvných stop. Tyto úkony by trvaly velmi dlouho, kdyby je disk měl provádět v reálném čase, proto si je nechává na dobu, kdy nebude mít co jiného na práci. Nazývá se to Disk Managed SMR a tato funkce může znemožnit obnovu smazaných dat, protože smazaná data disk ve volné chvíli přeuspořádá (přepíše) takovým způsobem, aby mohl rychle reagovat na další pokyny operačního systému. Přeskládá si data ve stopách ideálním způsobem a volné místo (smazaná data) tak mohou být definitivně fuč. 

Možnosti obnovy smazaných dat mohou být dotčeny také souborovým systémem, použitím šifrování dat atd. Obnovení smazaných souborů je možné zkusit za předpokladu, že disku nedáte prostor k vykonání popsaných úkonů - odpojíte jej a dále s ním nijak nepracujete. Když takový disk přinesete k nám, pak provedeme zásah do jeho servisních dat, který mu znemožní provést výše popsané úkony. V domácím prostředí nebo v běžném IT servisu bez patřičného vybavení a znalostí tento úkon provést nelze a jakýkoliv neodborný pokus o obnovu smazaných fotek, dokumentů a dalších důležitých dat pouze snižuje šance na úspěch. 

Podobným způsobem s daty nakládají i SSD, mobilní telefony i některé moderní SD karty. U flash médií se tato funkce nazývá TRIM. 

Bezplatná konzultace, diagnostika, svoz
Ceník obnovy dat - obnova smazaných souborů

Pevný disk se nezapne, počítač/operační systém o něm neví, případně s chybnými údaji

Na vině může být elektronika disku, selhání čtecích hlav, nebo zadřený motor disku. 

Elektronika disku (PCB) zajišťuje komunikaci mezi pevným diskem a počítačem. Starší modely mají PCB s relativně jednoduchou konstrukcí, avšak většinou adaptivní ROM, která náleží pouze jednomu konkrétnímu disku. To znamená, že pouhým nahrazením PCB problém vyřešit nelze. Modernější disky mají PCB výrazně komplikovanější. Uzamčené interní šifrování dat (SED locked), kdy unikátní je nejen ROM, ale také řídicí procesor PCB, znemožňuje nebo komplikuje použití postupů, které byly aplikovatelné na starší modely

Tyto moderní disky bývají často perličkou i pro zkušeného specialistu na záchranu dat z HDD.

Neoriginální PCB, respektive ROM disku může být až neřešitelný problém - viz adaptivní ROM v odstavci výše. Občas se uživatel pokusí o obnovu dat sám a PCB zamění. Někdy pevný disk byl již v servisu IT, který se na záchranu dat nezaměřuje, a tak zkoušeli postupy, které jim přišly logické. Neoriginální PCB může znamenat až neřešitelný problém. Pokud se rozhodnete pro obnovu dat z takto poškozeného disku, je vhodné nám předešlé provedené úkony s PCB sdělit.

Čtecí/zapisovací hlavy disku se zaseknou do magnetických ploten disku. Většinou se tak děje po pádu nebo nárazu, u některých typů 2,5” pevných disků se však jedná o častý problém, kterému pád nepředcházel. Na internetu naleznete videa, jak tento problém vyřešit svépomocí. Pokud však čtecí hlavy/magnetické slidery čtecích hlav již budou zdeformované nebo se do disku během zásahu dostanou nečistoty, dojde k dalšímu poškození uvnitř HDD…. Pak návod na jednoduché řešení může znamenat závažné poškození nebo zničení pevného disku. V mnohých případech jsou “zaseknuté čtecí hlavy” pro pevný disk, a zejména pro data na něm uložená, příznivější stav, než mechanicky poškozené čtecí hlavy, které se volně pohybují (a tím poškozují povrch datových ploten). K mechanickým poškozením pevného disku je vždy nutné přistupovat s velkou obezřetností a provést úkony, které vyžadují specializované vybavení a především dlouholetou zkušenost. 

Zadřený motor disku je vadou poměrně vzácnou, ale když už k problému dojde, tak se zpravidla jedná o jeden z nejkomplikovanějších zásahů. Je pak zapotřebí do jiného (dárcovského) disku přesunout datové plotny, čtecí hlavy a další součásti disku. Datové plotny se při tomto úkonu nesmí vůči sobě vychýlit a samozřejmě nesmí dojít k mechanickému poškození. Obnovu dat z takto poškozeného disku je nutné svěřit specialistům v oboru záchrany dat z datových médií. 

Bezplatná konzultace, diagnostika, svoz
Ceník obnovy dat - pevný disk zcela nefunkční

Pád, náraz, mechanické poškození pevného disku. Co se děje uvnitř? Správný postup může zachránit vaše data

Pevný disk po pádu nebo nárazu nezapínejte! Z řešitelné záchrany dat tak můžete udělat komplikovaný případ nebo i hůř…

Pevné disky (HDD) jsou elektromechanická datová média. Uvnitř disku se nachází 1-5 datových ploten, které se točí vysokou rychlostí - obvykle 5400 nebo 7200 otáček za minutu (u běžných pevných disků v počítačích). Zápis/čtení dat pak zajišťují magnetické hlavy, jež se pohybují nad rotujícími datovými plotnami. K selhání HDD dochází na více úrovních a zejména v případě možného mechanického poškození je obezřetnost nutná.

Moderní pevné disky mají integrovaný určitý stupeň ochrany proti nárazu a disk v zapnutém stavu se snaží při nárazu čtecí hlavy “zaparkovat” na bezpečné místo mimo oblast s uživatelskými daty (mimo datové plotny). Při náhlém pádu nebo silnějším nárazu se to ale nemusí povést a následky pak mohou být vážné. Čtecí hlavy se někdy zcela zdeformují, dostanou se do neobvyklých poloh, “zaseknou” se na datových plotnách…

Každá datová plotna má na povrchu tenkou vrstvu magnetického materiálu, do kterého čtecí/zapisovací hlavy ukládají jedničky a nuly (kladný nebo záporný náboj), jež tvoří uživatelská data. Každá čtecí hlava pak má magnetický slider (kluzák, posuvník), který nad rychle rotujícími datovými plotnami levituje v těsné blízkosti. 

3x foto detail magnetická hlava v normálním stavu

Při pádu nebo nárazu pak dojde ke kontaktu rotujících magnetických ploten a magnetických sliderů. Záleží na síle nárazu, úhlu, ze kterého náraz přišel a štěstí/smůle uživatele. Již při tomto incidentu mohou být datové plotny vážně poškozeny. Téměř vždy má uživatel tendenci disk zapnout a dostat se ke svým datům. Jeden pokus stačí. Jsou data nedostupná? V disku cvaká nebo chrčí? Nepokoušejte dál své štěstí a kontaktujte nás s žádostí o bezplatnou diagnostiku. Dalšími pokusy dochází k rozsáhlejší degradaci a někdy totálnímu zničení datových ploten - rozmělnění tenké magnetické vrstvy na prach. Možná za pár set nebo tisíc let by nanoboti dokázali toto “puzzle” poskládat zpět na uživatelská data, v současnosti ale potřebné technologie chybí. Disk po mechanickém poškození nezapínejte a využijte naši bezplatnou diagnostiku. Během diagnostiky disk otevřeme a provedeme vizuální kontrolu stavu datových ploten a čtecích hlav. Podle výsledku dojde k určení správného dalšího postupu. 

Pokud jste disk po mechanickém poškození zapnuli a data jsou dostupná, pak všechna data okamžitě zálohujte a následně proveďte kontrolu disku vhodným softwarem. Stávají se i případy, kdy se uživateli k datům podaří dostat, ale disk selže následně. Někdy i s delším časovým odstupem. Oprava externího disku, kterou někdy uživatel v takovém případě zvažuje, je nesmyslná. Důležitá data vždy uchovávejte nejméně na dvou místech. Nezáleží tolik na kvalitě datového úložiště. Dvě laciná datová média statisticky zajistí větší bezpečí dat než jedno drahé médium. 

Bezplatná konzultace, diagnostika, svoz
Ceník obnovy dat - pevný disk po pádu či nárazu

V disku cvaká, chrčí, vydává neobvyklé zvuky

Pevný disk po pádu nebo nárazu nezapínejte! Z řešitelné záchrany dat tak můžete udělat komplikovaný případ nebo i hůř…

Pokud se pevný takto chová po pádu či nárazu, pokračujte ve čtení zde: Pád, náraz, mechanické poškození pevného disku. Co se děje uvnitř? Správný postup může zachránit vaše data.

V některých případech (zhruba v 10% případů) stejné symptomy způsobí selhání elektroniky disku (PCB). V takovém případě je obvykle záchrana dat z disku méně technologicky náročná. Pouhou výměnou elektroniky (PCB) se však k datům dostat nelze. Téměř všechny pevné disky mají adaptivní (unikátní) servisní data uložená na dvou místech - 1. v ROM čipu na PCB, 2. v servisní oblasti (SA) na datových plotnách. Některé moderní disky mají navíc elektroniku uzamčenou (SED locked), což znamená, že mají nejen unikátní data v ROM, ale také unikátní řídící procesor, kdy tyto dvě komponenty jsou spolu provázané - vzájemně uzamčené.

Foto 3x PCB stará, mladší techno locked

Cvakání (či jiné divné zvuky) způsobují pokusy disku o inicializaci. Disk se zapne, čtecí hlavy disku dostanou pokyn k pokusu o přečtení servisních dat ze servisní oblasti (SA), ale disku se to z nějakého důvodu nepodaří. Čtecí hlavy tak stáhne zpět mimo datovou oblast a inicializaci zkusí znovu. O inicializaci se obvykle pokusí několikrát (někdy i mnohokrát) a pak se vypne. Pokud však tento pokus o inicializaci proběhne a disk má v danou chvíli zdeformované čtecí hlavy, pak může dojít k závažnému poškození datových ploten. 

Z uvedeného popisu je zřejmé, že cvakání (či jiné nestandardní zvuky) u HDD nevěstí nic dobrého a není vhodné disk opakovaně zapínat. Zejména pokud jsou tyto symptomy následkem pádu či nárazu, disk nezapínejte vůbec a využijte naši bezplatnou diagnostiku. 

Bezplatná konzultace, diagnostika, svoz
Ceník obnovy dat - v disku (HDD) cvaká

Pevný disk funguje, data jsou však dostupná velice pomalu nebo jen částečně - správným postupem zachráníte cenná data

Problém může spočívat v servisní oblasti disku, kde jsou uložena servisní data, která disk nezbytně potřebuje pro správnou funkci. Jedná se o data uložená na datových plotnách, avšak mimo oblast s uživatelskými daty. Může se jednat o počínající selhávání datových ploten a/nebo čtecích hlav, kdy tato vada obvykle souvisí s vadami v servisní oblasti. Chyba může také být na straně elektroniky disku (PCB).

Častými pacienty s těmito symptomy jsou pevné disky značky Western Digital, zejména pak externí pevné disky. Disku začíná selhávat povrch datových ploten a/nebo čtecí hlavy. Disk začíná chybně komunikovat s počítačem a do cesty mu dále vstupuje jeho elektronika, která komunikaci s počítačem zajišťuje. Jedná se obvykle o připojení pomocí USB rozhraní, které má z pohledu obnovy dat omezenější možnosti komunikace, než SATA rozhraní. Diagnostika a případná obnova dat z (externího) disku pak obvykle spočívá ve vyřazení USB rozhraní, úpravě elektroniky (PCB) na SATA rozhraní, modifikaci servisních dat (uložených v ROM na PCB, stejně jako uložených v servisní oblasti na datových plotnách) a následném pokusu o extrakci dat - vytvoření binární kopie disku. Často se stává, že již došlo k selhání jedné nebo více čtecích hlav (externí pevné disky mají obvykle 2-10 čtecích hlav). Pokud to disk umožní, nejprve se vykopíruje obsah dostupný funkčními čtecími hlavami, poté se čtecí hlavy vymění a dojde k pokusu o vykopírování zbytku dat.

Foto PCB USB na SATA, čtecí hlavy 

Moderní pevné disky jsou navíc často s typem zápisu SMR (Shingled Magnetic Recording - šindelový zápis) a mívají šifrovanou interní komunikaci, respektive uzamčená servisní data (SED locked). Obě tyto funkce mohou značně ovlivnit možnosti záchrany dat a disky mohou být náchylnější k poškození vlivem neodborných pokusů o záchranu dat. Například disk, kterému selže tzv. 2nd level translator (T2) se může jevit jako zcela prázdný, přestože na něm všechna data stále jsou.

Dříve zejména v laptopech hojně používané SSHD disky značek Seagate a Toshiba mohou také způsobit problém s podobnými symptomy. SSHD disky jsou hybridní disky, které mají malou část (obvykle 8GB) tvořenou SSD úložištěm a hlavní datovou část pak tvoří klasický HDD. SSD úložiště slouží pro práci s nejčastěji používanými daty a za určitých okolností mohou být přístupná pouze tato data. 

Pevné disky všech značek se mohou dostat do stavu, kdy se spustí zdánlivě normálně, ale vinou počínajícího selhávání datových ploten a /nebo čtecích hlav se dostanou do stavu, kdy umožňují jen omezený přístup k datům. Pakliže se setkáte s podobným problémem, pak doporučujeme využít naši bezplatnou diagnostiku a předejít tak rozsáhlejším problémům.

Bezplatná konzultace, diagnostika, svoz
Ceník - obnova souborů - nedostupná data

Zkrat, přepětí, poškození při bouřce

Mnohdy následek nevhodné manipulace s elektronikou disku (PCB), použití špatného napájecího adaptéru, otočení polarity napájení… Vlhkost také pevnému disku nesvědčí a může způsobit zkrat a oxidaci elektroniky disku (PCB). Může se také jednat o chybu napájecího zdroje v počítači nebo selhání externího boxu na pevný disk. A v neposlední řadě bouřka nebo přepětí v zásuvce. Všechny zmíněné události mohou způsobit poškození elektroniky, v návaznosti na tuto vadu však mohou selhat také čtecí hlavy a datové plotny. K obnovení dat z HDD po takové vadě využijte naši bezplatnou diagnostiku.

Zkrat, přepětí, použití špatného napájecího adaptéru, obrácená polarita napájení - mohou poškodit zejména elektroniku disku (PCB), ale problém může být i rozsáhlejší. Každý pevný disk má nejen vnější elektroniku, ale také vnitřní elektroniku. Podle okolností, při kterých k poškození disku došlo, mohou být zasaženy také čtecí hlavy a datové plotny.

Vlhkost a následná oxidace mohou také způsobit nefunkčnost či zkrat HDD. Jeden příklad z praxe: externí pevný disk byl položen u květin, se kterými byl pravidelně zaléván. Voda se do útrob plastového krytu pevného disku dostávala pozvolna a disk v takovém prostředí fungoval dlouhou dobu. Jednoho dne však selhal.

Pokud je zasažena/poškozena pouze elektronika disku (PCB), jedná se ve většině případů o vadu řešitelnou. PCB každého současného disku však obsahuje unikátní servisní data, která jsou nutná pro jeho správnou inicializaci a chod, zkrátka ke zpřístupnění uživatelských dat. Tato servisní data jsou uložena v ROM (Read Only Memory). Některé pevné disky/PCB mají navíc unikátní i procesor, se kterým je ROM propojena, komunikace mezi nimi je uzamčena (SED locked). Tato technologie více komplikuje postupy při pokusu o obnovení dat z HDD a bez potřebného vybavení, software a znalostí není možné problém vyřešit. Pouhá výměna za jinou - zdánlivě identickou PCB nikam nevede, oprava HDD svépomocí takto není možná. 

Poškození čtecích hlav a datových ploten hrozí, pokud například při poškození PCB nedojde ke korektnímu ukončení práce s diskem a čtecí hlavy zůstanou v nevhodné poloze. Neodborným pokusem o resuscitaci disku může dojít k rozsáhlejšímu poškození a získání dat z poškozeného disku může být ve výsledku komplikovanější a dražší. 

Bezplatná konzultace, diagnostika, svoz
Ceník - poškození HDD zkratem, přepětím

Požár, povodeň či záplava mohou pevný disk značně poškodit. Nevhodný postup uživatele může znamenat ztrátu dat

Data mohou být obnovitelná po požáru, hašení, povodni či záplavě, pakliže datové plotny pevného disku zůstaly neporušené a z elektroniky disku (PCB) je možné vyčíst nezbytná servisní data. Nikdy nezkoušejte ověřit stav disku po takové události sami. Nevhodným zásahem může dojít k nevratnému poškození datových ploten a šance na záchranu dat tím mohou být zmařeny.

Požár a vysoké teploty nejprve poškodí vnější elektroniku disku (PCB), která sama o sobě vydrží poměrně dost a v mnohých případech je z PCB třeba zachovat pouze čip se servisními daty, ostatní části jsou nahraditelné. U novějších typů disků může být zapotřebí též řídící procesor PCB. Více info zde.

Samotné tělo disku je z větší části kovové + obsahuje několik těsnění. Ve většině případů obnovy dat z HDD po požáru, se kterými jsme se setkali, byla poškozena PCB a částečně poškozené tělo disku. Datové plotny zůstaly nepoškozené a záchrana dat z HDD po požáru byla možná. V horším případě vysoká teplota je natolik intenzivní, že zdeformuje i samotné datové plotny a tím zničí data na nich uložená. Ke zjištění přesného stavu pevného disku a datových ploten je zapotřebí volit korektní postup. Využijte naši bezplatnou diagnostiku!

3x foto horkem poničených disků a stav uvnitř

Povodeň, záplava, hašení po požáru, ale třeba i vytopený byt od prasklé hadice u souseda mohou počítač, NAS, externí disk… poškodit. Lidé se často domnívají, že uvnitř pevného disku je vakuum a voda se tudíž dovnitř nemůže dostat. Není tomu tak. Drtivá většina pevných disků má uvnitř vzduch a disky jsou vybaveny filtrem, který slouží k vyrovnání tlaku uvnitř disku. Někde na pevném disku naleznete malý otvor s nápisem  “Do not cover breathing hole” a právě tímto otvorem se může voda dovnitř disku dostat. To se ale většinou nestane, když se pevný disk dostane do kontaktu s vodou jen na krátkou chvíli. Horší jsou případy, kdy je místnost s počítačem/datovým úložištěm/externím diskem zaplavena delší dobu a ještě hůř, pokud je voda silně znečištěná.

Každopádně voda vniknuvší do útrob disku nemusí být pro záchranu dat natolik velkou překážkou, pokud uživatel nebude otálet a svěří nám disk na diagnostiku bezodkladně. Čas hraje významnou roli!

Bezplatná konzultace, diagnostika, svoz
Ceník - poškození HDD požárem, povodní, záplavpu

Data jsou šifrovaná a nevím heslo, jiný softwarový problém

Běžný uživatel s běžným počítačem se do roku cca 2012 s šifrováním celého pevného disku, respektive celé datové partition, patrně nesetkal. Bitlocker, Filevault, Truecrypt ad. možnosti šifrování dat poskytovali již dříve, nejednalo se však o šifrování celého pevného disku a mezi běžnými uživateli výpočetní techniky šifrování dat nebylo příliš rozšířené. S postupnou integrací Bitlockeru, Filevaultu, Luks/dm-crypt do operačních systémů, kdy uživatel mohl snadno šifrování celého disku zapnout nebo vypnout, se ochrana dat tímto způsobem stala dostupná i pro běžného uživatele, který se s touto problematikou nechtěl příliš zabývat. Problém může nastat při ztrátě hesla nebo vážnějším poškození pevného disku, který má zašifrovanou celou datovou partition.

TPM (PC, Windows, Linux) a T2 (Apple) - kryptografické procesory přináší další úroveň bezpečnosti dat v počítačích. Kryptografický procesor může spolu s Bitlockerem, Filevault nebo Luks tvořit velmi silnou ochranu (šiftu) uživatelských dat a zároveň kontroluje konzistenci celého systému proti případnému narušení. 

SED - Self Encrypted Drive - u pevných disků není tato funkce použita vždy, dokonce se může její stav lišit např. podle cílové destinace (země), pro kterou byl daný pevný disk určený. Jeden konkrétní příklad: řešili jsme vadu elektroniky disku (PCB) u externího disku Western Digital, který patřil do rodiny Spyglass. Disk od klienta z ČR měl SED aktivní, disk ze zahraničí měl SED vypnutý. Jednalo se přitom o dva téměř identické disky.

Data disku s aktivní SED jsou šifrována od jeho prvního použití a klíč je uložen přímo na datových plotnách disku v čitelném formátu. Nikoliv tedy tak, že by si jej uživatel mohl sám přečíst, ale pro experta na záchranu dat z pevných disků je klíč a jeho prolomení řešitelný problém. Hlavním účelem této funkce je možnost uživatele data kdykoliv a časově nenáročně zamknout vlastním heslem. Uživatelské heslo uzamkne klíč disku. Stejná funkce je využívána u všech SSD i mobilních telefonů. 

Uživatelská data jsou cenným artiklem a je důležité je dobře chránit. To znamená nejen pečlivě a bezpečně uchovat heslo k šifrovaným datům, ale také data zálohovat na jiné datové médium. V případě selhání pevného disku se zapnuté šifrování může stát značnou překážkou. 

Bezplatná konzultace, diagnostika, svoz
Ceník - ostatní softwarové problémy

Často kladené otázky - FAQ 

Jak zachránit data z (externího) disku (HDD)? 

Na častý dotaz “Jak zachránit data z (externího) disku?” lze lépe odpovědět po provedení diagnostiky nebo alespoň po konzultaci. Diagnostika HDD i konzultace jsou u nás zdarma. Komplikovanější vady každopádně přenechte k řešení odborníkům. 

Zejména pokud je podezření na mechanické poškození disku po pádu či nárazu nebo pokud disk vydává neobvyklé zvuky, pak se neodborným pokusům o záchranu dat vyvarujte. Takové projevy disku značí, že se disk nemůže řádně inicializovat a mohou být poškozeny jeho čtecí hlavy a/nebo datové plotny. Více informací na téma “Jak postupovat, pokud pevný disk cvaká, chrčí…” naleznete zde.

V některých případech pevný disk zdánlivě funguje v pořádku, ale data jsou nedostupná. Pokračujte zde.

Jednodušší softwarové vady můžete zkusit vyřešit i svépomocí. U dnešních médií však ani obnova smazaných dat nemusí být snadná nebo možná, jak si mnozí pamatují z dřívějších dob, kdy v každém počítači byl pevný disk s konvenčním zápisem dat. Jak dostat data z (externího) disku po smazání/naformátování, si můžete přečíst zde.

V ostatních případech pokračujte zde.

Pokud disk selhal zcela (neinicializovaný disk), vydává neobvyklé zvuky, byl zasažen vodou či ohněm…pak se vyvarujte neodborným pokusům o záchranu dat z disku a kontaktujte nás s žádostí o konzultaci či bezplatnou diagnostiku, kde proběhne kontrola HDD a sdělíme vám možnosti obnovy dat.

Pevný disk po pádu či nárazu - jak správně postupovat? 

Po pádu či silnějším nárazu hrozí deformace čtecích hlav a poškození datových ploten. Pevný disk tedy v ideálním případě již vůbec nezapínejte a využijte naši diagnostiku. Diagnostika disku je bezplatná. Více informací o možnostech záchrany dat z HDD po pádu nebo nárazu naleznete zde.

V disku cvaká, chrčí… Jak zachránit data?

Cvakání, chrčení a jiné neobvyklé zvuky linoucí se z útrob disku mohou značit závažný problém - chybu čtecích hlav nebo datových ploten. Ve zhruba 10% případů může být viníkem elektronika disku (PCB). Disk již nezapínejte! Diagnostika disku je u nás zdarma, neváhejte ji využít. Více informací k možnostem obnovy dat naleznete zde.

Lze obnovit smazaná data? Je obnovení dat z disku možné do dalšího přepsání?

Obnova smazaných dat většinou je možná. Důležité je pevný disk hned po smazání odpojit nebo vypnout počítač (zařízení) a další postup volit uváženě. Obnova smazaných dat z (externího) disku je limitována více faktory: interní technologie zápisu (CMR/PMR/SMR), případný zápis dalších dat po smazání, souborový systém disku, případné šifrování dat… Využijte naši bezplatnou diagnostiku, konzultaci a svoz. Více informací na téma “Jak obnovit smazané soubory z (externího) disku” naleznete zde.

Jak obnovit smazané fotky?

Obnova smazaných fotek je, stejně jako u obnovy dat jiného typu, většinou možná. Pevný disk je důležité ihned po smazání fotek odpojit nebo vypnout počítač (zařízení) a uváženě volit další postup. Obnova fotek je limitována více faktory: interní technologie zápisu, kterou pevný disk využívá (CMR/PMR/SMR), případný zápis dalších dat po smazání fotek, souborový systém disku, případné šifrování dat… Využijte naši bezplatnou diagnostiku, konzultaci a svoz. Více informací na téma “Jak obnovit smazané fotky” naleznete zde.

Proč pevný disk selhal?

Pevný disk je elektromechanické datové médium, které může selhat na více úrovních. Selhání může být čistě softwarové (omylem provedené formátování disku, smazání dat, poškození souborového systému, napadení počítačovým virem), na úrovni servisních dat disku, ale selhat může také hardware disku, tedy elektronika (PCB), čtecí hlavy nebo povrch datových ploten. Obnovení dat z HDD tak může mít průběh od relativně jednoduchého až po velmi komplikovaný. Důležité je volit správný postup a vyvarovat se unáhleným krokům. Využijte naši bezplatnou diagnostiku. Více informací k možným příčinám selhání HDD naleznete zde.

Jak selhání pevného disku předcházet? 

Pevný disk je elektromechanické datové médium a škodí mu zejména nárazy, pokud je v zapnutém stavu. Vyvarujte se tedy zbytečné manipulace se zapnutým pevným diskem a stejně tak vypnutý pevný disk skladujte a přenášejte tak, aby neutrpěl silnější náraz nebo pád. Jedná se nicméně o spotřební elektroniku a i sebelepší pevný disk může selhat. Nejlepší prevencí selhání pevného disku je tedy pravidelné zálohování. Byť to zní logicky, tak zálohovat data znamená mít data uložená na dvou či více místech. Pouhé přesunutí dat na jiný disk není jejich záloha! Jak postupovat v případě selhání pevného disku naleznete zde, případně si vyžádejte bezplatnou diagnostiku či konzultaci - kontaktujte nás.

Cena obnovy dat z HDD - které faktory ji ovlivňují?

Cenu záchrany dat z pevných disků ovlivňuje předpokládaná technologická a časová náročnost řešení problému. Zejména tedy, zda se jedná o problém řešitelný softwarově nebo zda jsou nutné modifikace elektroniky disku, invazivní zásahy do disku a úprava či výměna některých částí disku. U mechanického poškození disku se zpravidla jedná o výměnu čtecích hlav a s tím souvisejících součástí disku. Kapacita disku nebo objem klientem určených cílových dat výslednou cenu u běžných disků významně neovlivní. Diagnostika je u nás zdarma a nezávazná, neváhejte se na nás obrátit.

Proces obnovy dat z disku krok za krokem - jak funguje? 

Po přijetí disku zpracujeme bezplatnou diagnostiku. Klient obdrží zprávu s popisem vady, možnostech obnovy dat, cenové a časové náročnosti. Na výběr obvykle v diagnostice uvádíme 3-4 možnosti rychlosti zpracování zakázky, kdy rychlost ovlivňuje cenu. Pokud data potřebujete rychle, můžete si připlatit za přednostní nebo expresní řešení. Naopak pokud na data nespěcháte, můžete zvolit levnější variantu. Po dokončení zakázky klient obdrží zprávu s přehledem obnovených dat. Následuje fakturace a předání obnovených dat. 

Za jak dlouho dostanu svá data zpět?

Pokud na data spěcháte, zakázku začneme realizovat v řádu jednotek hodin. Pokud naopak na data není třeba spěchat, a preferujete nižší cenu na úkor času, doba realizace se prodlouží. Všechny informace obdržíte v rámci bezplatné a nezávazné diagnostiky, na základě které se rozhodnete pro ideální variantu. 

Samotná rychlost realizace se u obnovy dat z pevných disků pohybuje průměrně v řádu jednotek dnů a je ovlivněna zejména typem vady, technologickým řešením disku a kapacitou disku. Náhradní díly na 99% pevných disků máme skladem.

Ovlivňuje kapacita či velikost pevného disku výslednou cenu obnovy dat?

Ve většině případů nikoliv významně. Běžné kapacity pevných disků jsou 500 GB - 4 TB. Cenu u těchto disků ovlivňuje typ vady a technologie disku. 

Neobvyklé nejsou ani kapacity výrazně vyšší, avšak v drtivé většině případů je kapacita pevného disku do 6TB. S většími kapacitami se již setkáváme převážně u diskových polí RAID. 

Moderní pevné disky vyžadují při obnově dat složitější postupy - proč?

Starší pevné disky (datum výroby do roku cca 2017) jsou konstrukčně jednodušší, lépe se pracuje s jejich hardware, jejich softwarové vybavení (servisní data) také není příliš komplikované. Moderní pevné disky jsou konstrukčně složitější, často využívají šindelový zápis (SMR), servisní data jsou komplikovanější a mnohdy je k nim uzamčený přístup (SED locked). 

Kdy je možné záchranu dat z HDD zkusit svépomocí?

Pokud pevný disk selhal bez zjevné příčiny, chová se zdánlivě normálně - nevydává nestandardní zvuky, pak jej zkuste připojit k jinému počítači, zkuste jiný datový kabel, u externích disků jiný USB kabel, případně napájecí zdroj. V ostatních případech pouze jedná-li se o data postradatelná, můžete vyzkoušet např. software na obnovu dat. U disků se šindelovým zápisem (SMR) však ani smazaná data svépomocí neobnovíte a pouhým zapnutím takového disku snižujete šance na jejich záchranu. Využijte naši bezplatnou diagnostiku.

Jak se liší CMR a SMR disk?

CMR je konvenční zápis, kdy je stopa pro zápis stejně široká jako stopa pro čtení. SMR je šindelový zápis, kdy stopa pro zápis je širší, než stopa pro čtení a umožňuje tak překrývání stop při zápisu. Rozdíl mezi CMR a SMR nastává při vyšším zatížení disku. SMR disk se může značně zpomalit kvůli interním procesům uspořádání dat. Záchrana dat z disku se šindelovým zápisem je obvykle komplikovanější, a to nejen u mechanických poškození. I pouhé smazání dat ze SMR disku může být problém. SMR provádí vlastní interní správu dat a smazaná data, byť třeba v danou chvíli stále na disku uložená, se mohou pro uživatele jevit jako neobnovitelná. Pokud jsou data z pevného disku nedostupná, využijte naši bezplatnou diagnostiku.

Oprava HDD - jak opravit HDD? Proč ve většině případů oprava není možná a řeší se pouze záchrana dat?

Záchrana dat a oprava HDD nemusí být totožné termíny. Pokud se jedná mechanické poškození nebo selhání elektroniky disku, pak řešíme pouze záchranu dat. V případě softwarového selhání může být možné obnovit data i opravit HDD. Kontaktujte nás - diagnostiku i svoz nabízíme zdarma.

Mechanické poškození pevného disku může znamenat nutnost invazivních zásahů, kvůli kterým je nutné porušit z výroby danou prachotěsnost disku. U méně závažných případů poškozeného povrchu datových ploten se lze invazivnímu zásahu vyhnout, ovšem i po úspěšné záchraně dat je tento disk pro další použití běžným způsobem nezpůsobilý. Pokud potřebujete zachránit data z mechanicky poškozeného pevného disku, více informací naleznete v sekci Pád, náraz, mechanické poškození.

Poškozená elektronika disku (PCB) - řešení vady elektroniky disku často vyžaduje zásahy do servisních dat disku a u moderních PCB také rozsáhlejší modifikace samotné elektroniky. Ve většině případů je tak oprava disku (HDD) za účelem jeho bezpečného dalšího používání běžným způsobem nemožná nebo by byla neekonomická.

Oprava HDD pomocí software - poškozený souborový systém, nekompatibilita souborového systému. Zde se nejedná o opravu HDD v pravém smyslu slova. Pokud s problémem nesouvisí i vady povrchu datových ploten, pak “oprava HDD” tímto způsobem možná je. Více o řešení softwarových vad naleznete v sekci Selhání pevného disku bez zjevného důvodu. Možnosti obnovení souborů / dat.

Oprava externího disku - je možná?

Záchrana dat a oprava externího disku nemusí být totožné termíny. Pokud se jedná mechanické poškození nebo selhání elektroniky disku, pak řešíme pouze záchranu dat. V případě softwarového selhání může být možné obnovit data i opravit externí disk. Kontaktujte nás - diagnostiku i svoz nabízíme zdarma.

Mechanické poškození externího disku může znamenat nutnost invazivních zásahů, kvůli kterým je nutné porušit z výroby danou prachotěsnost disku. U méně závažných případů poškozeného povrchu datových ploten se lze invazivnímu zásahu vyhnout, ovšem i po úspěšné záchraně dat z externího disku je tento pro další použití běžným způsobem nezpůsobilý. Pokud potřebujete zachránit data z mechanicky poškozeného externího disku, více informací naleznete v sekci Pád, náraz, mechanické poškození.

Poškozená elektronika disku (PCB) - řešení vady elektroniky disku často vyžaduje zásahy do servisních dat disku a u moderních PCB také rozsáhlejší modifikace samotné elektroniky. Ve většině případů je tak oprava externího disku (HDD) za účelem jeho bezpečného dalšího používání běžným způsobem nemožná nebo by byla neekonomická.

Oprava externího disku pomocí software - poškozený souborový systém, nekompatibilita souborového systému. Zde se nejedná o opravu disku v pravém smyslu slova. Pokud s problémem nesouvisí i vady povrchu datových ploten, pak “oprava externího disku” tímto způsobem možná je. Více o řešení softwarových vad naleznete v sekci Selhání pevného disku bez zjevného důvodu. Možnosti obnovení souborů / dat.

Lze oprava pevného disku (HDD) provést pomocí software?

Pomocí software lze řešit softwarové vady pevného disku, respektive souborového systému. V některých případech lze takto obnovit smazaná data, získat data po přeformátování disku nebo zajistit kompatibilitu souborových systémů. Mechanicky poškozený pevný disk vyžaduje odborně provedenou záchranu dat. Kontaktujte nás - diagnostiku i svoz nabízíme zdarma.

Jedná se o velmi citlivá data? Uzavřeme dohodu o mlčenlivosti

Mlčenlivost a práce s daty jako s důvěrnými je u nás absolutní samozřejmostí. Pokud to však povaha zakázky vyžaduje, či zkrátka chcete mít mlčenlivost garantovanou smluvně, neváhejte požádat o smlouvu o mlčenlivosti.

Máte data pojištěná? Vystavíme vám potvrzení pro pojišťovnu

Máte svádata pojištěná? Před potvrzením objednávky vám vyhotovíme „potvrzení o závadě“, na základě kterého si necháte pojišťovnou schválit náklady na záchranu dat, a až poté objednávku potvrdíte.

Konzultace
nezávazná diagnostika
bezplatný svoz

Chybná hodnota
Chybná hodnota
Chybná hodnota
Chybná hodnota

Přejete si zajistit bezplatný svoz? Zadejte prosím adresu. Předem vás budeme kontaktovat.

Invalid Input
Invalid Input

Z našeho blogu

Kontakt

EXALAB Data Recovery
Microshop s.r.o.
Pod Marjánkou 4
169 00 Praha 6
Česká Republika

Otevírací doba:
Pondělí–čtvrtek 9:00–18:00
Pátek 9:00–17:30
po dohodě možno i jinak

Hotline: +420 608 177 773
Kancelář: +420 233 357 122
E-mail: info@exalab.cz

Kontakt

Hotline: +420 608 177 773
Kancelář: +420 233 357 122
E-mail: info@exalab.cz

Otevírací doba:
Pondělí–čtvrtek
9:00–18:00
Pátek 9:00–17:30
po dohodě možno i jinak

EXALAB Data Recovery
Microshop s.r.o.
Pod Marjánkou 4
169 00 Praha 6
Česká Republika